Teszt: Kingston DataTraveler Locker+ G3 pendrive
A Kingston Technology legújabb, elsősorban személyes használatra szánt, tikosítással felvértezett pendrive-ját közelebbről is szemügyre vettük.
Az adatbiztonsági incidensek, adatlopások egy része a hordozható adattárolók elvesztésére vezethető vissza. Nem véletlen tehát, hogy a biztonsági szakértők sokszor hangoztatják, hogy a könnyen elkallódó adathordozók védelmére különös figyelmet kell fordítani. Természetesen a fokozódó védelmi igényeket a gyártók is felismerték, és évek óta folyamatosan fejlesztik azokat a termékeiket, amelyek titkosítással oltalmazzák a cserélhető adathordozókon, pendrive-okon tárolt fájlokat. E gyártók alól a Kingston sem kivétel.
A Kingston a különféle felhasználási területeknek és védelmi szinteknek megfelelően többféle, titkosítással felvértezett pendrive-ot kínál. Ezek közül a legizmosabb védelmet a DataTraveler 6000 biztosítja, amely a kormányzati szektorban is megállja a helyét a FIPS-Level 3 szintű megfelelőségének köszönhetően. Emellett azonban további biztonságos adattárolókat is megtalálunk a cég portfóliójában, mint például a DataTraveler Vault Privacy-t, amely – típustól függően – központi menedzselhetőséggel és (ESET NOD32 alapú) antivírus képességekkel is rendelkezik. Ezek a pendrive-ok leginkább a vállalatok, intézmények számára készülnek. Ugyanakkor az egyéni felhasználóknak sem kell hiányt szenvedniük a titkosítást biztosító adathordozók tekintetében.
A DataTraveler Locker+ pendrive-ok kifejezetten személyes használatra készülnek. Ez a széria is megélte a harmadik generációt, amely nemrégen került piacra. A generációváltást elsősorban a sebesség növelése, pontosabban az USB 3.0 támogatása indokolta. A biztonság és a funkcionalitás szempontjából viszont a legújabb, G3-as széria nem szolgál különösebb újdonságokkal.
Vegyük szemügyre!
A DataTraveler Locker+ G3 már a csomagolásból való kivételét követően érezteti a tulajdonosával, hogy azért nem egy szokványos pendrive-ról van szó. Az előző generációhoz hasonlóan a G3 is fém burkolatot kapott, ami a környezeti behatásokkal szemben ellenállóbbá teszi. Ugyan például vízállóságról nincs szó, de a leejtésekből, ütődésekből származó kockázatok mérsékelhetőek.

A pendrive jelenleg 8, 16, 32 és 64 GB kapacitású változatokban kapható. A funkcionalitást tekintve mindegyik változat hasonló képességekkel rendelkezik, és ilyen módon bármelyik típusról is legyen szó, az integrált, hardveralapú titkosítás hadra fogható. A pendrive-ok – hasonlóan az üzleti célú adattárolókhoz – a 256 bites AES titkosítási eljárást támogatják.
Gyors telepítés
Akinek korábban is volt például G2-es szériához tartozó pendrive-ja, annak nem lesz különösebb meglepetésben része a használat során. Ugyanakkor azok is gyorsan és egyszerűen üzembe helyezhetik az adathordozót, akik még nem használtak ilyen pendrive-ot.
A telepítéshez nincs szükség rendszergazdai jogosultságokra, és mindenféle különálló szoftver installálása nélkül elvégezhető az adattároló beállítása. Mindebben a meghajtó gyökérkönyvtárából elindítható (DTLplus_Launcher.exe) varázsló segít. Először a nyelvet kell kiválasztani. Sajnos ezen a téren a hazai felhasználók nem tapasztalhatnak előrelépést, ugyanis továbbra sincs lehetőség a magyar nyelv beállítására.
A telepítés következő lépésében a licencfeltételeket kell elfogadni, majd jöhet a legfontosabb teendő: a jelszó megadása. Ez esetben 6-16 karakteres jelszót lehet választani, amelynek tartalmaznia kell kis- és nagybetűket, számokat vagy speciális karaktereket. Amikor a hitelesítő adatok megadása megtörtént, akkor lehetőség van egy név, egy cégnév, illetve egyéb megjegyzések tárolására. Ezután a varázsló nekilát a formázásnak, amely pár percen belül elkészül, és használatba vehető a pendrive.

A telepítés kapcsán fontos megemlíteni, hogy az új adattároló a Windows XP, a Windows Vista, a Windows 7 és a Windows 8 operációs rendszerek mellett támogatja a Mac OS X 10.6.x - 10.9.x alapú számítógépeket is. Sajnos azonban a Linux kompatibilitást továbbra sem biztosítja a gyártó ezeknél a meghajtóknál.
Egyszerű használat
A pendrive minden egyes csatlakoztatásakor el kell indítani a DTLplus_Launcher.exe nevű fájlt, amely rögtön kéri a jelszót. Összesen 10 próbálkozási lehetőség van arra, hogy a hitelesítés megtörténjen. Amennyiben ennyi próbálkozásból nem sikerül megadni a helyes jelszót, akkor már csak a meghajtó formázásával lehet azt újra használatba venni. Ekkor viszont az összes adatnak hűlt helye marad. Ezzel biztosítható, hogy ha illetéktelen kezekbe kerül a pendrive, akkor az értékes információkhoz ne lehessen hozzáférni. (Egy jelszóemlékeztető is beállítható, amely a jelszó megadásakor megjeleníthető, de ezzel érdemes óvatosan bánni, nehogy a tolvajoknak is ötleteket adjunk.)

Amennyiben a jelszó megfelelőnek bizonyul, akkor egy hagyományos pendrive-ként kezd viselkedni a meghajtó, és az operációs rendszer által kiosztott betűjel alatt válik elérhetővé. Szokványosan lehet megnyitni állományokat, rámásolni vagy törölni fájlokat. Eközben a Tálcán megjelenik egy kis ikon, amely lehetőséget ad a jelszó módosítására, a meghajtó tallózására, illetve annak szabályos leválasztására.
Sebességteszt
A nálunk járt 32 GB-os példányt a CrystalDiskMark alkalmazás segítségével teszteltük. A kapott értékek megfelelnek, bizonyos esetekben még felül is múlják a Kingston által megadott (maximális 135 MB/s olvasási és 40 MB/s írási) sebességértékeket. Ugyanakkor fontos hangsúlyozni, hogy a legnagyobb átviteli sebességet a 32 és a 64 gigabájtos változatok képesek produkálni.

Összegezzünk
A DataTraveler Locker+ harmadik generációja ugyan biztonsági szempontból nem hozott különösebb újdonságot, azonban az USB 3.0 kompatibilitás és a sebesség növekedése kellemes használhatóságot biztosít. Az adattorló egyszerűen kezelhető, gyorsan hadra fogható. A magyar nyelv, valamint a Linux támogatásának hiánya azonban továbbra is negatívumként róható fel a kis adathordozónak.
-
Az OpenBSD egy biztonsági hibajavítással bővült.
-
A QRadar kapcsán 14 biztonsági hibáról számolt be az IBM.
-
A Firefox 13 biztonsági réstől vált meg a legújabb verzióinak köszönhetően.
-
A Thunderbird alkalmazás fontos hibajavításokkal bővült.
-
A LibreOffice egy biztonsági hibajavítással gyarapodott.
-
A Python egy közepes veszélyességű hibát tartalmaz.
-
A GitLab fejlesztői újabb biztonsági frissítést adtak ki.
-
Az Avast víruskeresőjében egy biztonsági hiba található.
-
A SonicOS SSLVPN kapcsán egy biztonsági hibát kell megszüntetni.
-
A Zyxel az USG FLEX H szériás eszközeihez biztonsági frissítéseket adott ki.
Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.
Az ESET kutatói felfedezték, hogy a FamousSparrow hackercsoport felelős egy pénzügyi szektorban működő amerikai kereskedelmi szervezet és egy mexikói kutatóintézet ellen elkövetett kibertámadásért.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat