Telefonokon titkosítja le a fájlokat a SOVA vírus
Az egyik leggyorsabban fejlődő mobilvírus, a SOVA egy nagyon veszélyes modullal bővült.Az androidos készülékekre kockázatot jelentő SOVA vírus tavaly kezdett jelentősebb mértékben terjedni. Már akkor lehetett látni, hogy komoly potenciál rejlik a károkozóban, amelynek fejlesztése töretlenül zajlott, különösen az idei évben. Márciusban vált elérhetővé a 3-as verziója, amely lehetőséget adott bizonyos kétfaktoros hitelesítések kijátszására, böngészők által tárolt sütik kiszivárogtatására és számos bank alkalmazásának támadására (például a bejelentkező képernyő elfedésével).
A 4-es verzió júliusban bukkant fel, és egyebek mellett az alábbi újdonságokkal szolgált:
- újabb 200 mobil alkalmazással való kompatibilitás (köztük kriptotözsde, digitális pénztárca appok is)
- VNC-modul a fertőzött eszközökhöz való távoli hozzáféréshez és vezérléshez
- képernyőképeket mentő komponens
- fájlműveletek támogatása
- Gmail, GPay és Google Password Manager elleni támadások lehetővé tétele.
Noha a SOVA 4-es verziója meglehetősen új, és sajnos a funkcionalitása is igen kiterjedt, a vírusírók mégsem ültek ölbe tett kézzel az elmúlt hetekben sem. A Cleafy biztonsági kutatói ugyanis detektálták a károkozó 5-es verzióját. Ez jelenleg még nem terjed széles körben, de az már látható, hogy egy nagyon veszélyes képességgel gyarapodott. A SOVA ugyanis mostantól alkalmas fájltitkosításra a mobil készülékeken, hasonlóan ahhoz, ahogy azt a Windows-os zsarolóvírusok is teszik.
A mobilvírus jelenleg AES-alapú titkosítást használ, és a kompromittált állományokat .enc kiterjesztéssel látja el. Ugyanakkor a készítői eltávolították belőle a 4-es verzióban debütált VNC-összetevőt. Az persze könnyen elképzelhető, hogy a jövőben megjelenő variánsok ismét megkapják ezt a komponenst.
Mivel a mobilvírusok frontján meglehetősen szokatlan, hogy egy banki trójai ransomware funkcionalitással is rendelkezik, ezért mindenképpen érdemes figyelni a SOVA közeljövőben végzett ténykedésére, és felkészülni a jövetelére.
-
A Google Chrome egy fontos biztonsági hibajavítást kapott.
-
Fél tucat biztonsági hiba vált kimutathatóvá a PHP-ben.
-
A Nextcloud Desktop esetében két biztonsági rést kell befoltozni.
-
Az Apple két sebezhetőséget szüntetett meg egyes operációs rendszereiben.
-
A FortiClient kapcsán egy nulladik napi sebezhetőségre derült fény.
-
A Palo Alto PAN-OS egy kritikus veszélyességű sebezhetőséget tartalmaz.
-
Az Apache Tomecat három sérülékenység miatt kapott frissítést.
-
A Fortinet számos hibajavítást adott ki a hálózatbiztonság megoldásaihoz.
-
A Citrix a virtualizációs megoldásaihoz egy biztonsági frissítést tett elérhetővé.
-
Az SAP kiadta a novemberi biztonsági frissítéseit.
Az ESET HOME Security legújabb verziója új és továbbfejlesztett funkciókkal véd a személyazonosságlopás, az adathalászat és más fenyegetések ellen.
Az ESET Magyarországon is elérhetővé tette az ESET Servicest, amely többek között biztosítja a gyors, felügyelt EDR (XDR) szolgáltatást is.