Szanaszét fertőzte az androidos mobilokat egy trójai
Biztonsági kutatók egy olyan kártékony kódot lepleztek le, amely több mint 400 millió alkalommal fertőzött az androidos készülékek körében.
A Google minden igyekezete ellenére rendszeresen bukkannak a biztonsági cégek, kutatók olyan alkalmazásokra és szoftveres összetevőkre, amelyek veszélyeztetik az androidos készülékeket, illetve az azokon tárolt adatokat. A napokban a Dr. Web biztonsági hálóin akadt fent egy olyan nemkívánatos kód, amelyről hamar beigazolódott, hogy nagyon széles körben és nagy számban volt képes felkerülni okostelefonokra, táblagépekre.
A biztonsági jelentés szerint az ártalmas összetevő egy hirdetések kezelését elősegítő összetevőben (SDK-ban) volt megtalálható, amely több mint 100 olyan alkalmazásba is bekerült, amik a Google Play áruházból is elérhetők voltak. Ezt a komponenst a kutatók SpinOk néven emlegetik.
A SpinOk alapvetően egy ártalmatlannak látszó komponens, amely időközönként a mobilokon egy-egy mini játékot indít el azzal a céllal, hogy fenntartsa a felhasználók érdeklődését egy-egy alkalmazást iránt, és jutalmazza a hűségüket. Csakhogy a valóságban a SpinOk a háttérben másra is képes, amivel komoly adatvédelmi aggályokat vetett fel. Oly annyira, hogy a Google már letiltotta azokat az appokat, amelyek tartalmazzák ezt a szerzeményt, és addig blokkolja azok elérését, ameddig a fejlesztők el nem távolítják a problémás SDK-t az alkalmazásaikból.
A Dr. Web vizsgálatai szerint a SpinOk az alábbi funkciókkal rendelkezik:
- különféle érzékelők figyelése (ezzel győződik meg arról, hogy nem leleplezését szolgáló sandboxban fut)
- fájllisták generálása
- fájlok keresése
- fájlok feltöltése távoli kiszolgálókra (képek, videók, dokumentumok stb.)
- parancsok fogadása a vezérlőszervereiről.
SpinOk-ot tartalmazó alkalmazásokat a Google Playből eddig összességében több mint 421 millió alkalommal töltöttek le. A leggyakrabban az alábbi alkalmazásokkal:
- Noizz (100.000.000 letöltés)
- Zapya (100.000.000 letöltés)
- VFly (50.000.000 letöltés)
- MVBit (50.000.000 letöltés)
- Biugo (50.000.000 letöltés)
- Crazy Drop (10.000.000 letöltés)
- Cashzine (10.000.000 letöltés)
- Fizzo Novel (10.000.000 letöltés)
- CashEM (5.000.000 letöltés)
- Tick (5.000.000 letöltés)
A problémás összetevő által érintett alkalmazások teljes listája ezen a weboldalon tekinthető meg. A biztonsági kutatók az érintett appok mielőbbi frissítését, vagy frissítés hiányában azok eltávolítását javasolták.
További hírek
Vélemények
Partnerhírek
Céges és magánadatok ostrom alatt
Az adathalászat majdnem olyan régi, mint maga az internet, így talán azt gondoljuk, hogy már mindent tudunk róla, felismerjük az üzenet tárgysorából, a megszólításból vagy a levél megfogalmazásából.
Nyaralás: mutatjuk, hogyan előzze meg a csalásokat
A megtévesztő ingyenes utazásoktól kezdve a fiktív bérelhető lakásokig számos átverés terjed az interneten.
Kiemelt hírek
Közösség
Copyright by Isidor - Minden jog fenntartva!