Ostrom alatt állnak a QNAP adattárolói

​Rengeteg pénzt zsaroltak ki azok a csalók, akik a múlt hét óta hálózati adattárolókon titkosítanak fájlokat. Mutatjuk, hogy miként előzheti meg a bajt.
 

A múlt héten egy igencsak alattomos támadássorozat vette kezdetét. Ezúttal a célpontok olyan QNAP hálózati adattárolók (NAS-ok), amelyek internet felől elérhetők, és nem rendelkeznek a legfrissebb hibajavításokkal. Ezek ellen kiberbűnözők egy csoportja indított támadásokat, méghozzá meglehetősen rendhagyó módon.
 
A zsarolásra épülő támadások többsége különféle zsarolóvírusok alkalmazásával valósul meg. A szóban forgó incidensek során azonban semmiféle kártékony programot nem vetettek be az elkövetők. Ehelyett a széles körben használt 7zip szoftvert hívták segítségül, és annak funkcióival követtek el visszaéléseket. Olyan NAS-okat kezdtek felkutatni az interneten, amelyek adminisztrációs felülete elérhető volt, majd már korábbról ismert sebezhetőségeken keresztül igyekeztek feltörni az adattárolókat. Amennyiben ez sikerült számukra, akkor a 7zip segítségével elkezdték titkosítani a fájlokat a NAS-okon. Ilyen módon a Qlocker néven elhíresült banda néhány nap alatt több száz NAS-t kompromittált.
 
Jack Cable biztonsági kutató mélyen beleásta magát a történtekbe, és sikerült is olyan bitcoin címeket felderítenie, amelyekre a zsarolók várták a váltságdíjakat. A szakember megállapította, hogy öt nap alatt a banda legalább 260 ezer dollárral lett gazdagabb, és több mint 500 áldozatuk fizetett.
 

 
 
Olvassa tovább
Prémium előfizetéssel!
 
  1. 3

    A GitLab fejlesztői újabb biztonsági frissítést adtak ki.

  2. 3

    Az Avast víruskeresőjében egy biztonsági hiba található.

  3. 3

    A SonicOS SSLVPN kapcsán egy biztonsági hibát kell megszüntetni.

  4. 3

    A Zyxel az USG FLEX H szériás eszközeihez biztonsági frissítéseket adott ki.

  5. 4

    A Schneider Electric a Sage sorozatú megoldásaihoz biztonsági javításokat adott ki.

  6. 3

    A XWiki legutóbb feltárt sérülékenysége adatszivárogtatást segíthet elő.

  7. 4

    16 biztonsági hibajavítás érkezett a Moodle-hoz.

  8. 3

    A Zulip Server egy biztonsági hibát tartalmaz.

  9. 3

    A HAProxy kapcsán egy biztonsági rés került napvilágra.

  10. 3

    A Java hat biztonsági hibajavítást kapott.

Partnerhírek
​Az ESET kutatói vizsgálták a RansomHub csoportot

Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.

Támadást hajtott végre a Kínához köthető FamousSparrow csoport

Az ESET kutatói felfedezték, hogy a FamousSparrow hackercsoport felelős egy pénzügyi szektorban működő amerikai kereskedelmi szervezet és egy mexikói kutatóintézet ellen elkövetett kibertámadásért.

hirdetés
Közösség