NotLockBit vírus: nem az aminek látszik, de veszélyes
A NotLockBit zsarolóvírus a macOS alapú számítógépeken tárolt fájlokat, adatokat sem kíméli.
A NotLockBit zsaroló program a nevét onnan kapta, hogy a fertőzése során azt a látszatot igyekszik kelteni, hogy a számítógépet a hírhedt LockBit zsarolóvírus fertőzte meg. Az idén februárban és szeptemberben is komoly hatósági razziával sújtott LockBit azonban most nem játszik szerepet a kibertámadásokban. Ez azonban az incidensek súlyosságát mit sem csökkenti, ugyanis a NoLockBit is nagyon komoly károkozásokat képes véghez vinni.
A NoLockBit - sok más ransomware-hez hasonlóan - dupla zsarolást tesz lehetővé a kiberbűnözők számára, vagyis fájlok titkosítása mellett adatokat is szivárogtat. A Go nyelven íródott kártékony program Windows és macOS operációs rendszer alatt egyaránt képes elvégezni a feladatait.
A SentinelOne elemzése szerint a NoLockBit minden rendszeren egy véletlenszerű mesterkulcsot generál, amit egy publikus kulccsal lekódol. A dekódolását pedig csak a csalóknál lévő privát kulccsal lehet elvégezni. Amint a titkosító kulcs legenerálása megtörténik, a vírus RSA-alapú fájltitkosítást végez. A vizsgált variáns a kompromittált állományok fájlnevét .abcd kiterjesztéssel egészíti ki, majd minden olyan mappába, amelybe fájlt titkosított, bemásol egy szöveges állományt a zsarolók üzenetével. Mindezek mellett az Asztal háttérképét lecseréli egy LockBit 2.0 bannerre.
Prémium előfizetéssel!
-
Az ImageMagick négy sebezhetőség miatt kapott frissítést.
-
A Git fontos biztonsági hibajavításokat kapott.
-
Az Apache HTTP Server jelentős biztonsági frissítést kapott.
-
A Lenovo Vantage három biztonsági javítással bővült.
-
A Splunk Enterprise-hoz biztonsági frissítések érkeztek.
-
Az Adobe kritikus veszélyességű hibákat is javított a ColdFusion esetében.
-
Az Adobe kiadta az Illsutrator legújabb verzióit, amelyek révén 10 biztonsági hibát szüntetett meg.
-
Az Adobe hat sebezhetőséget orvosolt az InDesignban.
-
15 biztonsági javítással gyarapodott az Adobe FrameMaker.
-
Az SAP kiadta a júliusi biztonsági frissítéseit.
A nyári szünet idején a gyerekek több időt töltenek otthon, sokszor felügyelet nélkül – ez pedig nemcsak a fizikai, hanem az online biztonság szempontjából is kihívásokat jelent.
Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat