NIS 2: korszerűsödik az EU-s kiberbiztonság szabályozása

​Az Európai Parlament és az uniós tagállamok között létrejött a politikai megállapodás a kiberbiztonsági intézkedésekről szóló irányelvvel kapcsolatban.
 

A hálózati és információs rendszerek biztonságára vonatkozó jelenlegi szabályok (a 2016-ban hatályba lépett NIS-irányelvek) alkották az Unió egészére kiterjedő kiberbiztonsági jogi szabályozás első elemét, amely számos tagállamban hozzájárult a kiberbiztonsággal kapcsolatos szemlélet, valamint az intézményi és szabályozási megközelítés alapvető megváltoztatásához. Azonban e szabályokat naprakésszé kellett tenni a növekvő mértékű digitalizáció, valamint a világszerte fokozódó rosszindulatú kibertevékenységek miatt.
 
Annak érdekében, hogy reagálni lehessen az egyre sűrűbb kiberfenyegetéseknek való európai kitettségre, a NIS 2 irányelv alkalmazási körébe immár beletartoznak a gazdaság és a társadalom számára kritikus fontosságú ágazatok közepes és nagy szervezetei, ideértve a nyilvánosan elérhető elektronikus hírközlési szolgáltatásokat, a digitális szolgáltatásokat, a szennyvíz- és hulladékgazdálkodást, a kritikus termékek gyártását, a postai és futárszolgáltatásokat, valamint a közigazgatást mind központi, mind pedig regionális szinten. Tágabb értelemben az irányelv alkalmazási köre az egészségügyi ágazatra is kiterjed, például az orvostechnikai eszközök gyártóira, tekintettel a Covid19-világjárvány során megnövekedett biztonsági fenyegetésekre. Az új szabályok kiterjesztik a meglévő szabályok hatályát azáltal, hogy ténylegesen több szervezetet és ágazatot köteleznek kiberbiztonsági kockázatkezelési intézkedések meghozatalára.
 
A NIS 2 irányelv emellett szigorítja a vállalatokra vonatkozó biztonsági követelményeket, foglalkozik az ellátási láncok és a beszállítói kapcsolatok biztonságával, valamint bevezeti a felső vezetés elszámoltathatóságát a kiberbiztonsági kötelezettségek be nem tartása esetén. Egyszerűsíti a jelentéstételi kötelezettségeket, szigorúbb felügyeleti intézkedéseket és végrehajtási követelményeket vezet be a nemzeti hatóságok számára, valamint célja a szankciórendszerek harmonizálása a tagállamokban.
 

"A kiberfenyegetések merészebbé és összetettebbé váltak. Halaszthatatlan volt, hogy biztonsági keretünket hozzáigazítsuk az új realitásokhoz, és biztosítsuk polgáraink és infrastruktúráink védelmét. Napjaink kiberbiztonsági környezetében rendkívül fontos az együttműködés és a gyors információmegosztás. A NIS 2 irányelvről történő megállapodással korszerűsítjük a szabályokat annak érdekében, hogy a társadalom és a gazdaság számára több kritikus szolgáltatást biztosítsunk. Ez tehát jelentős előrelépés. Ezt a megközelítést a kibertámadásokkal szembeni ellenálló képességről szóló, küszöbön álló jogszabály fogja kiegészíteni, amely biztosítani fogja a digitális termékek biztonságosabb használatát"

- nyilatkozta Thierry Breton, a belső piacért felelős biztos.
 
Az Európai Parlament és a Tanács által elért politikai megállapodást a két társjogalkotónak hivatalosan is jóvá kell hagynia. Az irányelv a Hivatalos Lapban való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba, és a tagállamoknak ez után kell átültetniük az irányelv új elemeit nemzeti jogrendszerükbe, amelyre a tagállamoknak 21 hónap áll majd rendelkezésükre.
 
  1. 3

    A Cisco IOS XE-hez több patch vált elérhetővé.

  2. 3

    A Google ChromeOS két fontos biztonsági javítást kapott.

  3. 4

    Elérhetővé vált a Google Chrome webböngésző legújabb biztonsági frissítése.

  4. 3

    Az IBM biztonsági frissítéseket adott ki a Qradar SIEM megoldásához.

  5. 3

    A cURL fejlesztői négy biztonsági hibáról számoltak be.

  6. 4

    Az Apple egy veszélyes biztonsági hibát javított az iOS és iPadOS operációs rendszerei kapcsán.

  7. 4

    A macOS operációs rendszerhez egy fontos biztonsági frissítés vált telepíthető.

  8. 4

    A Microsoft ezúttal nyolc biztonsági rést foltozott be az Edge webböngészőben.

  9. 4

    A Mozilla fejlesztői kritikus biztonsági hibákat szüntettek meg a Firefoxban.

  10. 4

    A IBM Secure Proxy-hoz két tucat biztonsági frissítés vált elérhetővé.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség