Nem szállnak le a Pfizerről a csalók

​Az adathalászok továbbra is kihasználják a Pfizer ismertségét, és a cég nevének emlegetésével próbálnak visszaéléseket elkövetni igencsak megtévesztő módokon.
 

A koronavírus okozta világjárvány kitörése óta az internetes csalók jelentős erőforrásokat áldoztak arra, hogy a járványból hasznot húzzanak. Sajnos e szokásukról azóta sem tettek le, és mind a tömeges, mind a célzott támadásaik során gyakorta COVID-os trükkökkel igyekeznek megtéveszteni a potenciális áldozataikat.
 
Az INKY biztonsági kutatói az elmúlt hónapokban olyan támadásokat elemeztek, amelyek a Pfizer nevével történő visszaélésekre épültek. A szóban forgó támadássorozat legalább augusztus óta zajlik, de nem tömeges károkozásokról van szó. Az elkövetők ugyanis célzott adathalászattal próbálkoznak, azaz a kiszemelt áldozataikra szabják a támadásaikat. Mindez pedig - különösen a technológiai védelem oldalán - nehezen felismerhető és kivédhető incidensekhez vezet.
 
Sürgető levelek
 
Az INKY az elmúlt hónapokban legalább 400 különféle adathalász levelet észlelt, amelyek mindegyike a Pfizer nevét használta csalinak.
 
Az elkövetők először olyan megtévesztő domain neveket foglaltak le, mint például:
pfizer-nl[.]com
pfizer-bv[.]org
pfizerhtlinc[.]xyz
pfizertenders[.]xyz
 
Az adathalászathoz használt domain neveket az esetek többségében a Namecheapnél szerezték be, aminek leginkább az lehet az oka, hogy ez a szolgáltató kriptopénzt is elfogad, azaz a csalók ezen a ponton is meg tudták őrizni az anonimitásukat. Amikor rendelkezésükre álltak a pfizeres domainek, akkor azokhoz postafiókokat hoztak létre, amelyekből elkezdték küldözgetni a testreszabott leveleiket.
 
A csalók e-mailjei számos témát öleltek fel, de szinte mindig tartalmaztak sürgető megjegyzéseket. Gyakran például beszállítási lehetőségeket ajánlottak fel, és a koronavírus gyors terjedésére hivatkozva minél előbbi választ vártak az áldozatoktól. Az alábbiakban például egy hamis ajánlatkérő levél szerepel:
 
Forrás: INKY
 
A problémás küldeményekben általában egy dokumentum is helyet kapott. Ellentétben sok egyéb hasonló támadással, ez esetben e dokumentumok nem tartalmaztak kártékony kódot vagy ártalmas weboldalra mutató hivatkozást. Leginkább adatbekérő űrlapok voltak, amiken céges, valamint banki adatokat igyekeztek kipuhatolni az elkövetők, hogy aztán azokat a támadásaik következő szakaszaiban felhasználhassák. Több esetben a végső cél az volt, hogy BEC (Business Email Compromise) típusú károkozások révén pénzt szerezzenek.
 
A biztonsági szakemberek felhívták a figyelmet arra, hogy ezek a támadások technológiai eszközökkel nehezen kivédhetők, ezért a felhasználók biztonságtudatosságának kulcsszerepe van a károk megelőzésében. Ilyen jellegű küldemények esetén célszerű felkeresni a levelet küldő vállalatot, szervezetet, de nem a levelekben megadott elérhetőségek használatával, hanem az adott vállalat hivatalos csatornáin keresztül.
 
  1. 4

    Az Adobe egy soron kívüli hibajavítást adott ki a Adobe ColdFusion alkalmazáshoz.

  2. 3

    A Xen egy közepes veszélyességű sérülékenységtől vált meg.

  3. 3

    A GitHub CLI egy biztonsági javítást kapott.

  4. 4

    Újabb, magas kockázatú biztonsági hibára derült fény az Apache Tomcatben.

  5. 4

    Kritikus veszélyességű hibákat javított a Sophos a tűzfaljának kapcsán.

  6. 3

    A Trend Micro Deep Security Agent for Windows egy biztonsági hibát rejt.

  7. 4

    A Google Chrome legújabb verziója négy biztonsági hibajavítással érkezett.

  8. 4

    A Fortinet kritikus veszélyességű hibáról adott tájékoztatást.

  9. 3

    Az Apache Tomcat két sebezhetőséget tartalmaz.

  10. 4

    Számos biztonsági javítás érkezett a Foxit PDF-kezelő szoftverekhez.

Partnerhírek
​Ki vigyáz az adataidra, ha te nem?

Találkoztál már az online térben adathalászokkal? Estél már áldozatául vírusoknak, hackereknek? Ismered az online veszélyeket és védekezel is ellenük?

Új funkciókat kaptak az ESET otthoni védelmi szofverei

​Az ESET HOME Security legújabb verziója új és továbbfejlesztett funkciókkal véd a személyazonosságlopás, az adathalászat és más fenyegetések ellen.

hirdetés
Közösség