Nem szállnak le a Pfizerről a csalók

​Az adathalászok továbbra is kihasználják a Pfizer ismertségét, és a cég nevének emlegetésével próbálnak visszaéléseket elkövetni igencsak megtévesztő módokon.
 

A koronavírus okozta világjárvány kitörése óta az internetes csalók jelentős erőforrásokat áldoztak arra, hogy a járványból hasznot húzzanak. Sajnos e szokásukról azóta sem tettek le, és mind a tömeges, mind a célzott támadásaik során gyakorta COVID-os trükkökkel igyekeznek megtéveszteni a potenciális áldozataikat.
 
Az INKY biztonsági kutatói az elmúlt hónapokban olyan támadásokat elemeztek, amelyek a Pfizer nevével történő visszaélésekre épültek. A szóban forgó támadássorozat legalább augusztus óta zajlik, de nem tömeges károkozásokról van szó. Az elkövetők ugyanis célzott adathalászattal próbálkoznak, azaz a kiszemelt áldozataikra szabják a támadásaikat. Mindez pedig - különösen a technológiai védelem oldalán - nehezen felismerhető és kivédhető incidensekhez vezet.
 
Sürgető levelek
 
Az INKY az elmúlt hónapokban legalább 400 különféle adathalász levelet észlelt, amelyek mindegyike a Pfizer nevét használta csalinak.
 
Az elkövetők először olyan megtévesztő domain neveket foglaltak le, mint például:
pfizer-nl[.]com
pfizer-bv[.]org
pfizerhtlinc[.]xyz
pfizertenders[.]xyz
 
Az adathalászathoz használt domain neveket az esetek többségében a Namecheapnél szerezték be, aminek leginkább az lehet az oka, hogy ez a szolgáltató kriptopénzt is elfogad, azaz a csalók ezen a ponton is meg tudták őrizni az anonimitásukat. Amikor rendelkezésükre álltak a pfizeres domainek, akkor azokhoz postafiókokat hoztak létre, amelyekből elkezdték küldözgetni a testreszabott leveleiket.
 
A csalók e-mailjei számos témát öleltek fel, de szinte mindig tartalmaztak sürgető megjegyzéseket. Gyakran például beszállítási lehetőségeket ajánlottak fel, és a koronavírus gyors terjedésére hivatkozva minél előbbi választ vártak az áldozatoktól. Az alábbiakban például egy hamis ajánlatkérő levél szerepel:
 
Forrás: INKY
 
A problémás küldeményekben általában egy dokumentum is helyet kapott. Ellentétben sok egyéb hasonló támadással, ez esetben e dokumentumok nem tartalmaztak kártékony kódot vagy ártalmas weboldalra mutató hivatkozást. Leginkább adatbekérő űrlapok voltak, amiken céges, valamint banki adatokat igyekeztek kipuhatolni az elkövetők, hogy aztán azokat a támadásaik következő szakaszaiban felhasználhassák. Több esetben a végső cél az volt, hogy BEC (Business Email Compromise) típusú károkozások révén pénzt szerezzenek.
 
A biztonsági szakemberek felhívták a figyelmet arra, hogy ezek a támadások technológiai eszközökkel nehezen kivédhetők, ezért a felhasználók biztonságtudatosságának kulcsszerepe van a károk megelőzésében. Ilyen jellegű küldemények esetén célszerű felkeresni a levelet küldő vállalatot, szervezetet, de nem a levelekben megadott elérhetőségek használatával, hanem az adott vállalat hivatalos csatornáin keresztül.
 
  1. 3

    A Spring Framework egy közepes veszélyességű hibát tartalmaz.

  2. 4

    A 7-Zip egy súlyos sebezhetőség miatt szorul frissítésre.

  3. 3

    Újabb biztonsági frissítést kapott a Drupal.

  4. 4

    A Google Chrome egy fontos biztonsági hibajavítást kapott.

  5. 3

    Fél tucat biztonsági hiba vált kimutathatóvá a PHP-ben.

  6. 3

    A Nextcloud Desktop esetében két biztonsági rést kell befoltozni.

  7. 3

    Az Apple két sebezhetőséget szüntetett meg egyes operációs rendszereiben.

  8. 4

    A FortiClient kapcsán egy nulladik napi sebezhetőségre derült fény.

  9. 4

    A Palo Alto PAN-OS egy kritikus veszélyességű sebezhetőséget tartalmaz.

  10. 3

    Az Apache Tomecat három sérülékenység miatt kapott frissítést.

Partnerhírek
Új funkciókat kaptak az ESET otthoni védelmi szofverei

​Az ESET HOME Security legújabb verziója új és továbbfejlesztett funkciókkal véd a személyazonosságlopás, az adathalászat és más fenyegetések ellen.

Hazánkba is megérkezett az ESET Services

​Az ESET Magyarországon is elérhetővé tette az ESET Servicest, amely többek között biztosítja a gyors, felügyelt EDR (XDR) szolgáltatást is.

hirdetés
Közösség