Nem sikerül megzabolázni az Anatsa vírust
A banki adatokat lopkodó Anatsa trójai program eddig minden védelmi intézkedést kijátszott, ezért egyelőre nem sikerül gátat szabni a terjedésének.
Az Anatsa trójai korántsem ismeretlen a biztonsági cégek előtt, hiszen már 2021 óta fertőzi az androidos készülékeket. Noha 2021 után volt egy csendesebb időszaka, de idén ismét nagyon aktívvá vált. Jelenleg megközelítőleg 600 banki alkalmazás esetében tud kellemetlen meglepetéseket okozni. Főleg az amerikai, brit, német, svájci és osztrák banki ügyfelek adataira pályázik, de folyamatosan kerülnek fel az újabb és újabb célpontok a listájára.
A kártékony program elleni küzdelmet a ThreatFabric vezeti, amely a Google-lel együttműködve igyekszik megzabolázni a szerzeményt, amely újra és újra felbukkan a hivatalos Google Play áruházban. A károkozónak már az első változatai is irodai, illetve üzleti alkalmazások révén terjedtek, ami a legújabb variánsairól is elmondható. Így például előszeretettel rejtőzik mondvacsinált, PDF-olvasó appok mögé. Ezek kezdetben semmiféle ártalmas és gyanús műveletet nem hajtanak végre, elsősorban azért, hogy a Play biztonsági szűrőin ne akadjanak fent. Amikor azonban a felhasználó telepít egy ilyen fertőzött alkalmazást, akkor a készülékén némi késleltetéssel egy kódletöltésre kifejlesztett összetevő aktivizálódik, és a GitHubról beszerzi a károkozáshoz szükséges komponenseket.

Egy kártékony alkalmazás
Forrás: ThreatFabric
Az Anatsa működési elve viszonylag egyszerű. Ha egy olyan banki alkalmazás indítását észleli, amely szerepel a célpontjainak listáján, akkor egy megtévesztő weboldalt jelenít meg a mobilon, ami az adott banki alkalmazáshoz tartozó pénzintézet bejelentkezési oldalára emlékeztet. Amennyiben a felhasználó az eredeti alkalmazás helyett ezen a hamis weblapon keresztül próbál bejelentkezni a banki fiókjába, akkor a megadott hitelesítő adatait a trójai lementi, illetve kiszivárogtatja az adattolvajok számára.
A Google jelezte, hogy a ThreatFabric kutatói által kiszűrt, kártékony appok mindegyikét eltávolította a Play áruházból. Ugyanakkor a korábbi tapasztalatok azt mutatják, hogy néhány nap alatt ezt a vírusírók lereagálják, és kezdődik minden elölről. Ezért a szakemberek azt javasolják, hogy a Play áruházból is fokozott köröltekintéssel telepítsünk appokat. Célszerű ellenőrizni a fejlesztő nevét és átböngészni az appokhoz tartozó hozzászólásokat is.
-
Kritikus biztonsági hibáról számolt be a Cisco az IOS XE kapcsán.
-
A SonicWall fontos biztonsági frissítéseket adott ki az egyik VPN-megoldásához.
-
Az IBM Db2 két biztonsági hibajavítást kapott.
-
A Commvault egy biztonsági frissítést adott ki.
-
Több tucat biztonsági javítás vált elérhetővé az Androidhoz.
-
Az OpenBSD egy biztonsági hibajavítással bővült.
-
A QRadar kapcsán 14 biztonsági hibáról számolt be az IBM.
-
A Firefox 13 biztonsági réstől vált meg a legújabb verzióinak köszönhetően.
-
A Thunderbird alkalmazás fontos hibajavításokkal bővült.
-
A LibreOffice egy biztonsági hibajavítással gyarapodott.
Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.
Az ESET kutatói felfedezték, hogy a FamousSparrow hackercsoport felelős egy pénzügyi szektorban működő amerikai kereskedelmi szervezet és egy mexikói kutatóintézet ellen elkövetett kibertámadásért.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat