Nagyon durván kezdték az évet a vírusterjesztők
A kiberbűnözők gyakorta használt támadóeszközei nagyon durván kezdtek terjedni az év első napjaiban. Nehéz évre számíthatunk, ha ez így folytatódik.A biztonsági hibák kihasználására alkalmas exploit kitek tavaly is rengeteg támadáshoz és károkozáshoz járultak hozzá. A legnevesebb példányok köré komplett piacok épültek ki, és az internetes alvilági körökben különböző összegekért lehet ezekhez hozzájutni. A céljuk, hogy a lenépszerűbb alkalmazások sérülékenységeinek kihasználásával a lehető legkevesebb felhasználói közreműködés mellett tegyék lehetővé számítógépes vírusok terjesztését. Az utóbbi időben nagyon gyakran fájltitkosító, zsaroló programok terjesztéséhez is hozzájárultak, igen komoly károkat okozva ezzel a felhasználóknak.
A Heimdal Security biztonsági kutatói közzétették az év első napjaira vonatkozó jelentésüket, amely meglehetősen lehangoló képet fest a biztonsági helyzetről. Kiderült ugyanis, hogy a tavaly is főszerepet játszó Angler, Neutrino és RIG exploit kitek az év elején olyan intenzitással kezdtek terjedni, amire nem igen lehetett számítani.
A legtöbb problémát egyértelműen az Angler okozza, amely az Adobe szoftvereinek sérülékenységeit ostromolja. Így különösen azokat a rendszereket veszélyezteti, amelyeken elavult Flash Player, illetve Reader szoftverek futnak. Ráadásul az úgynevezett Google Blackhat SEO technikát is használja annak érdekében, hogy a webes vírusterjesztés még aktívabb legyen. Az Angler jelenleg leginkább a Cryptolocker nevű zsaroló program terjesztésében kap szerepet.
A támadók módszere viszonylag egyszerű. Ismert, ártalmatlan weboldalakat próbálnak manipulálni, és olyan kódokat elrejteni azokon, amik átirányítják a böngészőt egy fertőzött weblapra. Ez az átirányítás gyakorta többszintű, ami a támadások felderítését, illetve a támadók kilétének meghatározását igencsak meg tudja nehezíteni.
A biztonsági kutatók arra is rávilágítottak, hogy az exploit kitek alkalmazása az elmúlt időszakban sokkal kifinomultabbá vált a kiberbűnözők körében. Így például megfigyelhető, hogy csak akkor aktivizálódnak ezek a kódok, amikor a célkeresztbe állított rendszer valóban sérülékeny. Vagyis a támadók olyan módszereket fejlesztettek ki, amikkel ellenőrzik, hogy a számítógépen fut-e általuk sebezhető szoftver (például nem megfelelően frissített Flash Player), miközben leleplezésüket szolgáló debugger program nincs jelen a memóriában.
Üzemeltetők, felhasználók segítik a támadókat
A Heimdal Security szerint a támadóknak sok esetben nincs nehéz dolguk, ugyanis nagyon sok olyan számítógép csatlakozik a világhálóra, amelyek sérülékeny szoftvereket futtatnak. Ennek fényében nem is olyan meglepő, hogy például a RIG nevű exploit a Windows 7 alapú (Internet Explorer 9 webböngészővel felvértezett) számítógépek körében 56 százalékos fertőzési aránnyal rendelkezik. De még azok az exploit kódok is sokszor képesek szolgálni a támadók céljait, amelyek a Flash Player CVE-2015-5122 jelzésű hibájára épülnek. Erre a sebezhetőségre még tavaly nyáron derült fény a Hacking Teamet ért súlyos támadás után.
A biztonsági cég szerint nagyon fontos az operációs rendszerek, illetve a különféle alkalmazások naprakészen tartása, rendszeres frissítése. Emellett olyan védelmet kell kiépíteni, amely több szinten képes fellépni a különböző fenyegetettségek ellen.
-
A Trend Micro Deep Security Agent for Windows egy biztonsági hibát rejt.
-
A Google Chrome legújabb verziója négy biztonsági hibajavítással érkezett.
-
A Fortinet kritikus veszélyességű hibáról adott tájékoztatást.
-
Az Apache Tomcat két sebezhetőséget tartalmaz.
-
Számos biztonsági javítás érkezett a Foxit PDF-kezelő szoftverekhez.
-
Fél tucat biztonsági javítás érkezett a Moodle-hoz.
-
Egyre intenzívebben használják ki a támadók az Apache Struts biztonsági hibáját.
-
A Google ChromeOS két biztonsági javítást kapott.
-
A GFI Archiver három biztonsági hibát tartalmaz.
-
Az SAP tíz új és három frissített biztonsági tájékoztatóban számolt be sebezhetőségekről.
Találkoztál már az online térben adathalászokkal? Estél már áldozatául vírusoknak, hackereknek? Ismered az online veszélyeket és védekezel is ellenük?
Az ESET HOME Security legújabb verziója új és továbbfejlesztett funkciókkal véd a személyazonosságlopás, az adathalászat és más fenyegetések ellen.