Nagyon durván fertőz a Locky zsaroló program

Nagyon úgy tűnik, hogy a Locky nevű zsaroló program lehet az idei év egyik legtöbb kárt okozó szerzeménye. Hírhedt számítógépes kártevők nyomdokaiba lépett, és gyorsan fejlődik.
 

A zsaroló programok tábora napról napra gyarapodik, mivel egyrészt a régi károkozóknak rendszeresen jelennek meg az új variánsaik, másrészt teljesen új kártevők is színre lépnek. Februárban ezek közé tartozott az a Locky nevű ransomware is, amely a funkcionalitása, felépítése és az általa alkalmazott megoldások trükkrében már akkor sejtette, hogy oda kell rá figyelni. Úgy tűnik, hogy a Locky mögött álló csalók valóban nem bíznak semmit a véletlenre, és át akarják venni az irányítást a zsaroló programok világában. Ha így folytatják, akkor sajnos olyan hírhedt kártevőket is beérhetnek, mint amilyen például a CryptoLocker vagy a Cryptowall.
 
A Locky februári kiadása egyebek mellett azzal hívta fel magára figyelmet, hogy makrók segítségével fertőzte meg a számítógépeket. A csalók kéretlen elektronikus levelekbe Word dokumentumokat helyeztek el, és megtévesztő üzenetekkel próbálták rávenni a felhasználókat arra, hogy megnyissák a csatolmányt. Gyakran azt állították, hogy a mellékletben egy számla található.


Forrás: Bleeping Computer
 
Amikor ezt a felhasználó megnyitotta, akkor az elé táruló dokumentum csak értelmezhetetlen karaktersorozatokat tartalmazott. Egy üzenetben arra kérték, hogy engedélyezze a makrókat a fájl tartalmának megtekintéséhez. Ha ezt is megtette, akkor rögtön megfertőződött a számítógépe, és elkezdődött a rombolás. A Locky ugyanis - hasonlóan az elődjeihez - fájlokat titkosít, majd váltságdíjat követel a helyreállításhoz szükséges információkért cserében. A károkozó dokumentumokat, multimédiás állományokat, adatbázisokat, forráskódokat is használhatatlanná tesz. Mindössze azokat a könyvtárakat hagyja érintetlenül, amelyek a Windows működéséhez feltétlenül szükségesek.


Forrás: Bleeping Computer
 
A Locky nagyon fontos jellemzője, hogy nem kizárólag a helyi számítógépeken képes károkat okozni, hanem hálózaton keresztül is rombol. Feltérképezi a hálózati megosztásokat, és amennyiben a jogosultságai lehetővé teszik, akkor a megosztásokon lévő fájlokat is letitkosítja. Lényeges, hogy a hálózatos károkozásnak nem feltétele, hogy a megosztás a helyi (fertőzött) rendszeren külön meghajtóbetűjellel rendelkezzen, azaz csatolt legyen.
 
Új variáns, új trükk
 

 
 
Olvassa tovább
Prémium előfizetéssel!
 
  1. 3

    A Lenovo Vantage három biztonsági javítással bővült.

  2. 3

    A Splunk Enterprise-hoz biztonsági frissítések érkeztek.

  3. 4

    Az Adobe kritikus veszélyességű hibákat is javított a ColdFusion esetében.

  4. 4

    Az Adobe kiadta az Illsutrator legújabb verzióit, amelyek révén 10 biztonsági hibát szüntetett meg.

  5. 4

    Az Adobe hat sebezhetőséget orvosolt az InDesignban.

  6. 4

    15 biztonsági javítással gyarapodott az Adobe FrameMaker.

  7. 4

    Az SAP kiadta a júliusi biztonsági frissítéseit.

  8. 4

    A Microsoft jelentős mennyiségű hibajavítást tett letölthetővé a Windows-hoz.

  9. 4

    Egy tucat biztonsági frissítés vált letölthetővé az Office szoftvercsomaghoz.

  10. 4

    A Microsoft három biztonsági rést foltozott be az SQL Serveren.

Partnerhírek
Hogyan védhetjük meg a gyerekeket a kibertérben?

A nyári szünet idején a gyerekek több időt töltenek otthon, sokszor felügyelet nélkül – ez pedig nemcsak a fizikai, hanem az online biztonság szempontjából is kihívásokat jelent.

​A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl

Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.

hirdetés
Közösség