Mindent kifecseghetett az Android kamera appja

Nyilvánosságra kerültek az Android kamera appjának súlyos sérülékenységével kapcsolatos információk. Nem semmi egy hibáról van szó.
 

A Google a nyáron egy súlyos biztonsági rést foltozott be a beépített kamera alkalmazással összefüggésben. A magas veszélyességi besorolással ellátott sérülékenységről már akkor lehetett sejteni, hogy komoly kockázatot jelent, de valójában csak a napokban derült fény arra, hogy pontosan milyen veszélyei is vannak.
 
Kalandos történet
 
A sebezhetőséget a Checkmarx biztonsági kutatói fedezték fel, és jelezték azt július 4-én a Google illetékesei számára. A vállalat július 23-án ismerte el hivatalosan, hogy a biztonsági hiba valóban létezik, majd ki is adta a megfelelő hibajavításokat. Azonban ezzel nem ért véget a történet, ugyanis augusztusban kiderült, hogy a Samsung saját kamera appja is hasonló módon sérülékeny. Így aztán a Samsungnak is hibajavításra kellett adnia a fejét.
 
A kockázatok
 
A kamera app kapcsán feltárt sebezhetőség jól mutatja, hogy milyen fontos a mobil készülékek rendszeres frissítése. A sérülékenység ugyanis még most is nagyon komoly fegyvert jelenthet a kiberbűnőzők, adattolvajok kezében azon okostelefonok, táblagépek esetében, amelyek nem tartalmazzák a megfelelő hibajavításokat.
 
A Checkmarx beszámolója szerint a sérülékenység kihasználásával a különböző alkalmazásoknak nincs szükségük arra, hogy a kamerához, mikrofonhoz vagy éppen a helyinformációk lekérdezéséhez engedélyt kérjenek a felhasználótól. Elegendő mindössze az, hogy az adattárolóhoz (Storage engedély) hozzáféréssel rendelkezzenek. Ezt követően a biztonsági résen keresztül szabadon elkezdhetnek fényképezni, videót és/vagy hangot rögzíteni. Ráadásul mindezt akkor is megtehetik, amikor az okostelefon képernyője zárolt. Ezért aztán a kémkedés lehetőségét sem lehet kizárni.
 
További kockázatot jelent, hogy a sebezhetőség miatt az okostelefonra telepített alkalmazások helyinformációkkal kapcsolatos történeti adatokat is gyűjthetnek (korábbi fényképek EXIF-adataiból), amiket aztán feltölthetnek távoli kiszolgálókra. Egy ilyen szimulált támadásról a Checkmarx egy videót is közzétett:

 
Mivel a hiba több millió vagy akár több százmillió mobil készüléket érinthet, ezért nem zárható ki, hogy a kiberbűnözők komolyabb erőforrásokat is megmozgatnak majd, hogy kiaknázzák a hibában számukra rejlő lehetőségeket. Így aztán különösen fontos a mobilok frissítése.
 
  1. 3

    A Google ChromeOS két fontos biztonsági javítást kapott.

  2. 4

    Elérhetővé vált a Google Chrome webböngésző legújabb biztonsági frissítése.

  3. 3

    Az IBM biztonsági frissítéseket adott ki a Qradar SIEM megoldásához.

  4. 3

    A cURL fejlesztői négy biztonsági hibáról számoltak be.

  5. 4

    Az Apple egy veszélyes biztonsági hibát javított az iOS és iPadOS operációs rendszerei kapcsán.

  6. 4

    A macOS operációs rendszerhez egy fontos biztonsági frissítés vált telepíthető.

  7. 4

    A Microsoft ezúttal nyolc biztonsági rést foltozott be az Edge webböngészőben.

  8. 4

    A Mozilla fejlesztői kritikus biztonsági hibákat szüntettek meg a Firefoxban.

  9. 4

    A IBM Secure Proxy-hoz két tucat biztonsági frissítés vált elérhetővé.

  10. 3

    A Zulip Serverhez egy biztonsági hibajavítás vált elérhetővé.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség