Koronavírus: valótlan adatokkal hiteget a Ginp mobilvírus

A Ginp nevű trójai program csaliként veti be a koronavírus fertőzöttekről szóló valótlan információkat, hogy bankkártya adatokat kaparintson meg.
 

A világjárvány kapcsán a kiberbűnözők gyakran használják ki, hogy az emberek igyekeznek elkerülni a kockázatokat rejtő találkozásokat. A Ginp banki trójairól a Kaspersky kutatói már korábban nyilvánosságra hozták, hogy képes bezsebelni bank- és hitelkártya adatokat, valamint egyebek mellett kiszivárogtatja a beérkező SMS-üzeneteket, köztük a bankoktól érkező, hitelesítő kódokat tartalmazókat is.
 
A napokban azonban a trójai mögött álló kiberbűnözők a pandémiára kezdték felépíteni a támadásaikat. Miután a Ginp egy speciális utasítást kap, megnyit egy koronavírus keresőnek látszó honlapot. Itt egy egyszerű felületen a felhasználó közelében tartózkodó koronavírussal fertőzöttek száma jelenik meg. Ez az oldal azt ígéri, hogy egy kisebb összeg ellenében megmutatja a betegek pontos tartózkodási helyét is. A gyanútlan felhasználók számára mindez meggyőző lehet, ráadásul a kért összeg sem mondható magasnak. Azonban, ha rákattintanak a fizetés gombra, akkor a trójai bekéri a bankkártya adatokat, amiket aztán rögtön eljuttat az adattolvajok szerverére.


Forrás: Kaspersky Lab
 
A csalók az adatok megszerzése után a mondvacsinált szolgáltatásért kért összeget nem vonják le. De minek is tennék, hiszen addigra a felhasználó bankkártyáján található teljes összeg a rendelkezésükre áll.
 
Alexander Eremin, a Kaspersky biztonsági szakértője szerint a hasonló károkozások ellen az óvatosság a legjobb ellenszer. Emellett persze a mobilbiztonsági szoftverek használatát is célszerű fontolóra venni, de a legfontosabb, hogy az appok telepítésénél mindig körültekintően kell eljárni, még akkor is, ha azok a hivatalos Google Play áruházból származnak.
 
  1. 4

    11 biztonsági javítás érkezett a Thunderbird alkalmazáshoz.

  2. 3

    A Citrix XenServerhez egy biztonsági frissítés vált elérhetővé.

  3. 4

    A Microsoft Edge két biztonsági hiba miatt kapott frissítést.

  4. 4

    A WordPress kompatibilis Forminator bővítmény súlyos biztonsági hibát tartalmaz.

  5. 3

    A Graylog esetében egy biztonsági hiba megszüntetésére nyílt lehetőség.

  6. 4

    A Tenable Nessus három biztonsági frissítést kapott.

  7. 3

    Az Apache Hive fejlesztői egy biztonsági hibát javítottak.

  8. 5

    A Google Chrome egy kritikus veszélyességű, nulladik napi biztonsági rést foltozott be a Chrome webböngészőn.

  9. 5

    A Cisco két súlyos sérülékenységet szüntetett meg az Identity Services Engine-ben.

  10. 3

    A Python öt biztonsági hibajavítással lett gazdagabb.

Partnerhírek
​A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl

Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.

​Az ESET kutatói vizsgálták a RansomHub csoportot

Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.

hirdetés
Közösség