Koronavírus: valótlan adatokkal hiteget a Ginp mobilvírus

A Ginp nevű trójai program csaliként veti be a koronavírus fertőzöttekről szóló valótlan információkat, hogy bankkártya adatokat kaparintson meg.
 

A világjárvány kapcsán a kiberbűnözők gyakran használják ki, hogy az emberek igyekeznek elkerülni a kockázatokat rejtő találkozásokat. A Ginp banki trójairól a Kaspersky kutatói már korábban nyilvánosságra hozták, hogy képes bezsebelni bank- és hitelkártya adatokat, valamint egyebek mellett kiszivárogtatja a beérkező SMS-üzeneteket, köztük a bankoktól érkező, hitelesítő kódokat tartalmazókat is.
 
A napokban azonban a trójai mögött álló kiberbűnözők a pandémiára kezdték felépíteni a támadásaikat. Miután a Ginp egy speciális utasítást kap, megnyit egy koronavírus keresőnek látszó honlapot. Itt egy egyszerű felületen a felhasználó közelében tartózkodó koronavírussal fertőzöttek száma jelenik meg. Ez az oldal azt ígéri, hogy egy kisebb összeg ellenében megmutatja a betegek pontos tartózkodási helyét is. A gyanútlan felhasználók számára mindez meggyőző lehet, ráadásul a kért összeg sem mondható magasnak. Azonban, ha rákattintanak a fizetés gombra, akkor a trójai bekéri a bankkártya adatokat, amiket aztán rögtön eljuttat az adattolvajok szerverére.


Forrás: Kaspersky Lab
 
A csalók az adatok megszerzése után a mondvacsinált szolgáltatásért kért összeget nem vonják le. De minek is tennék, hiszen addigra a felhasználó bankkártyáján található teljes összeg a rendelkezésükre áll.
 
Alexander Eremin, a Kaspersky biztonsági szakértője szerint a hasonló károkozások ellen az óvatosság a legjobb ellenszer. Emellett persze a mobilbiztonsági szoftverek használatát is célszerű fontolóra venni, de a legfontosabb, hogy az appok telepítésénél mindig körültekintően kell eljárni, még akkor is, ha azok a hivatalos Google Play áruházból származnak.
 
  1. 4

    Kritikus fontosságú hibajavítás vált elérhetővé a ChromeOS-hez.

  2. 3

    A ClamAV kapcsán egy közepes veszélyeségű sebezhetőségre derült fény.

  3. 3

    Az IBM két sebezhetőségről számolt be a WebSphere Application Server kapcsán.

  4. 3

    Az Oracle 71 hibajavítást adott ki az Oracle Linux operációs rendszerhez.

  5. 4

    Több mint egy tucat biztonsági javítással bővült a Google Chrome.

  6. 4

    Letölthető a VirtualBox legújabb kiadása benne 13 biztonsági javítással.

  7. 4

    Az Oracle nyolc olyan biztonsági résről számolt be, amelyeket a Database Server kapcsán kellett orvosolnia.

  8. 4

    A MySQL három tucat biztonsági frissítéssel gyarapodott.

  9. 4

    Az Java több mint egy tucat biztonsági frissítést kapott.

  10. 3

    A Microsoft három biztonsági rést foltozott be az Edge webböngészőn.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség