Jogosítványokról lop adatokat egy vírus

Az egyik banki terminálokat fertőző kártékony program készítői úgy határoztak, hogy a bankkártyák mellett a jogosítványokat is célkeresztbe állítják.
 

A vírusírók egyes csoportjai egy ideje kifejezetten azzal foglalkoznak, hogy a bank- és hitelkártyák elfogadására alkalmas POS (Point-of-Sale) terminálokról adatokat lopjanak. E károkozásokhoz számos trójai program született, amik közül az egyik legtöbbet látott példány a RawPOS. Ez a szerzemény 2008-ban jelent meg, és azóta számos variáns formájában ostromolta a terminálokat. Az alapvető technikája azonban az évek során nem sokat változott. Még napjainkban is a memória pásztázásával, és az abból történő adatkiszűréssel kaparintja meg a kártyaadatokat. Ennek során olyan adatokat keres (úgynevezett RAM scraper megoldásokkal), amik különféle mintákra illeszkednek, és kártyahamisítást tesznek lehetővé. Ezeket az adatokat lementi, és kiszivárogtatja a kártyaelfogadó helyeknek lévő hálózatokon keresztül.


A POS-károkozók népes családja
Forrás: Trend Micro
 
A POS terminálokat fertőző károkozóknak sokszor nincs nehéz dolguk, mivel e terminálok gyakorta nem kapnak kellő figyelmet a védelmi intézkedések meghozatalakor. Sok üzemeltető gondolhatja azt, hogy a bankok úgyis mindent megtesznek a kártyák biztonságáért, és az adatkommunikáció is titkosított, így aztán nagy baj nem történhet. A kiberbűnözök pedig ezt a fajta hamis biztonságérzetet nem restek kihasználni.
 
Nem elég a bankkártya
 
A RawPOS-ról elmondható, hogy jól kijárta az utat a többi, hasonló célú kártékony program előtt, így nem csoda, hogy sok követője akadt. Azonban a legújabb variánsával a készítői megint élen akarnak járni, ami sajnos újabb adatbiztonsági kockázatokat vet fel. Az adattolvajok ugyanis immár a jogosítványokra is szemet vetettek. Az alkalmazott módszerük jelenleg az amerikai jogosítványok esetében működőképes, de olyan veszélyekre hívja fel a figyelmet, amivel más országokban is számolni kell.

 
A csalók az új trükkel az amerikai jogosítványokon lévő (PDF417 előírásoknak megfelelő) vonalkódokban lévő információkat próbálják kinyerni. A Trend Micro kutatói szerint a RawPOS-nak nincs is igazán nehéz dolga, ugyanis minden egyes ilyen vonalkód által reprezentált adathalmaz az "ANSI 636" karaktersorozattal kezdődik. A trójai erre a karaktersorozatra érzékeny, és amennyiben belebotlik egybe, akkor azt feltételezi, hogy az azt követő adatok jogosítványhoz tartoznak. Így aztán le is menti azokat. Ezáltal olyan szintű azonosságlopás következhet be, aminek során nevek, születési dátumok, lakcímek kerülhetnek illetéktelen kezekbe. Emellett a tárolt adatok között van egyebek mellett a nem, a haj- és szemszín, valamint a magasság is.
 
A biztonsági szakemberek szerint a kockázatokat csökkenti, hogy a jogosítványokon lévő vonalkód leolvasására jóval ritkábban kerül sor, mint például bankkártyás fizetésekre. De azért az USA-ban korántsem példa nélküli, hogy szükség van a jogosítványon lévő vonalkódra. Egyes boltokban, kaszinókban és gyógyszertárakban is használatos ez az "azonosítási" forma, így a RawPOS megint csak szélesebb körben járulhat hozzá adatlopáshoz.
 
  1. 4

    A Firefox legújabb kiadása számos sebezhetőséget orvosolt.

  2. 4

    A CrushFTP fejlesztői egy biztonsági rést foltoztak be.

  3. 4

    A GNU C Library kapcsán egy veszélyes biztonsági résre derült fény.

  4. 4

    A Microsoft Edge legújabb verziója számos sebezhetőséget szüntet meg.

  5. 4

    Kritikus fontosságú hibajavítás vált elérhetővé a ChromeOS-hez.

  6. 3

    A ClamAV kapcsán egy közepes veszélyeségű sebezhetőségre derült fény.

  7. 3

    Az IBM két sebezhetőségről számolt be a WebSphere Application Server kapcsán.

  8. 3

    Az Oracle 71 hibajavítást adott ki az Oracle Linux operációs rendszerhez.

  9. 4

    Több mint egy tucat biztonsági javítással bővült a Google Chrome.

  10. 4

    Letölthető a VirtualBox legújabb kiadása benne 13 biztonsági javítással.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség