Itt az internetes kütyüket fertőző vírusok előfutára

Több tízezer interneteléréssel rendelkező otthoni eszközre kerülhetett fel egy olyan nemkívánatos program, amely első ránézésre jót akar. A baj az, hogy ezt senki nem kérte tőle.
 

A Symantec egy érdekes beszámolót tett közzé egy olyan linuxos programról, amely rengeteg, otthonokban használt eszközön lehet megtalálható. Elsősorban egyes otthoni routereken sikerült kimutatni a jelenlétét, de már egyéb, internetkapcsolattal rendelkező (IoT) készülékeken is felütötte a fejét. Egyelőre csak becslések vannak arra vonatkozóan, hogy hány eszközt fertőzhetett meg, de nagyságrendileg több tízezerre tehető ezek száma. 

A Wifatch néven emlegetett nemkívánatos program valójában már 2014 novembere óta ismert a víruskutatók előtt, de a mélyreható monitorozásával csak idén tavasszal kezdtek foglalkozni. A Symantec például március óta követi nyomon a program ténykedését, is figyeli annak minden mozdulatát. A kártevő legérdekesebb jellemzője, hogy korántsem biztos, hogy kárt is okoz, legalábbis a szó szoros értelemében nem. Ennek ellenére a jelenléte nem igazán jó hír, már csak azért sem, mert a készülékek tulajdonosainak tudta nélkül végzi a dolgát, és kerül fel a legkülönfélébb internetes kütyükre vagy éppen routerekre.

Mit is tud a Wifatch?

A program Perlben készült, és a Linux alapú rendszereken képes végrehajtani a számára kijelölt feladatokat. Amikor rákerül egy eszközre, akkor onnantól kezdve távolról vezérelhető a terjesztői által, akik titkosított parancsok révén tudják irányítani a hívatlanul érkező szerzeményt. 

A Wifatch fontos jellemzője, hogy egy olyan botnetet épít ki, amelynek nincs központi vezérlőszervere. Ehelyett P2P (peer-to-peer) architektúrára épül, ami megnehezíti a hálózat megbénítását. Ezen a botneten keresztül frissíthető, vagyis a jövőben bármikor újabb funkciókkal gyarapodhat. Ez azért rossz hír, mert a Wifatch most még nem okoz különösebb károkat, sőt védelmezőként tünteti fel magát.

Miközben sok botnet alapú károkozó szolgáltatásmegtagadási támadásokat indít, kéretlen elektronikus leveleket küldözget, vagy éppen adatokat szivárogtat, aközben a Wifatch-nek nincsenek ilyen ambíciói, legalábbis egyelőre. A program jelenleg alapvetően két céllal rendelkezik. Egyrészt ismert vírusminták alapján megpróbálja kiszűrni azt, hogy az általa megfertőzött készülékeken van-e esetleg ismert károkozó. Másrészt pedig letiltja a telnet hozzáférést, hogy - állítólag - ezzel akadályozza meg azt, hogy az adott eszközt egyéb vírusok fertőzzék meg. E tevékenységét egyébként nem is leplezi: telnetes csatlakozás esetén tájékoztatja a felhasználót a hálózati szolgáltatás leállításáról. Ugyanakkor meg kell jegyezni, hogy a Wifatch egyes eszközökön más műveletek végrehajtására is alkalmas. Például a Dahua DVR-ek esetében minden héten egyszer újraindítja az eszközt abból a célból, hogy így próbálja meg eltávolítani az esetlegesen jelen lévő malware-eket.


Forrás: Symantec

Terjedési adatok

A Symantec statisztikái szerint a Wifatch a legtöbb esetben routerekre, illetve IP-kamerákra kerül fel. Az eddigi fertőzések egyharmada Kínában történt, de a képzeletbeli toplistán szerepel még Brazília, Mexikó, India, Vietnám és Olaszország is. Ha pedig architektúrára bontjuk le a fertőzések megoszlását, akkor azt tapasztalhatjuk, hogy a Wifatch leginkább az ARM-os eszközöket kedveli, ugyanis az esetek 83 százalékában azokat szemeli ki magának.


Forrás: Symantec

A Wifatch ugyan jelenleg nem jelent még túlságosan nagy kockázatot, azonban arra jól rávilágít, hogy a dolgok internete (IoT) sem maradhat védtelenül, vagyis az egyre több internetképes eszköz biztonságáról sem szabad megfeledkeznünk.
 
  1. 3

    A FreeRDP-hez öt patch vált elérhetővé.

  2. 4

    A Dell biztonsági frissítést adott ki a Custom VMware ESXi-hez.

  3. 4

    A Google kritikus veszélyességű sebezhetőségeket orvosolt a Chrome webböngésző kapcsán.

  4. 3

    Az IBM QRadar SIEM-hez egy biztonsági javítás érkezett.

  5. 3

    A Fortinet FortiNAC-F kapcsán egy biztonsági hibára derült fény.

  6. 4

    A Firefox legújabb kiadása számos sebezhetőséget orvosolt.

  7. 4

    A CrushFTP fejlesztői egy biztonsági rést foltoztak be.

  8. 4

    A GNU C Library kapcsán egy veszélyes biztonsági résre derült fény.

  9. 4

    A Microsoft Edge legújabb verziója számos sebezhetőséget szüntet meg.

  10. 4

    Kritikus fontosságú hibajavítás vált elérhetővé a ChromeOS-hez.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség