Ismét Google hirdetések terjesztettek vírusokat
Hónapokon keresztül jelentek meg olyan kártékony reklámok a Google hirdetési rendszerén keresztül, amelyek a vírusterjesztők céljait szolgálták.
Az utóbbi időben igencsak elszaporodtak a Google hirdetési rendszerével összefüggő kibertámadások. Ezek elsősorban adathalászatban, illetve vírusterjesztésben nyilvánulnak meg. A Malwarebytes kutatói is egy ilyen esetet lepleztek le, és megállapították, hogy a kártékony programok terjesztői megint kitettek magukért.
A vizsgálatok során a szakemberek arra a megállapításra jutottak, hogy a csalók ezúttal is egy jól ismert, széles körben használt szoftver nevével éltek vissza, ami nem más, mint a Notepad++ szövegszerkesztő. Az elkövetők hónapokon keresztül zavartalanul tudtak olyan hirdetéseket közzétenni (feltételezhetően feltört Google-fiókok használatával), amelyek első ránézésre az ismert szoftver letöltését promótálták. Azonban, ha a felhasználó egy ilyen reklámra kattintott, akkor korántsem a Notepad++ legitim oldalára jutott.
A vizsgálatok fényt derítettek arra, hogy többszintű támadásokról van szó. A problémás hirdetésekre való kattintás után egy olyan weboldal töltődik le, amely azt igyekszik megállapítani, hogy valós személy-e a látogató, és nem egy robot vagy olyan biztonsági megoldás, amely a leleplezést szolgálhatja. Utóbbi esetekben az oldalon teljesen ártalmatlan tartalmak jelennek meg. Ha viszont az ellenőrzés nem tár fel gyanús körülményt, akkor sor kerül a felhasználó átirányítására egy olyan weblapra, ami megszólalásig hasonlít a Notepad++ eredeti oldalára. Az innen letölthető fájlok azonban már fertőzöttek.

A hamis weboldal
Forrás: Malwarebytes
A kutatók szerint ezzel a módszerrel a csalók számos vírust terjeszthetnek, köztük zsarolóvírusokat is.
Prémium előfizetéssel!
-
A Microsoft Edge webböngésző 11 hibajavítással gyarapodott.
-
A GnuPG kapcsán egy biztonsági hiba megszüntetésére van szükség.
-
A OpenVPN Server sérülékenysége szolgáltatásmegtagadási támadásokat idézhet elő.
-
A Next.js kapcsán egy biztonsági hibára derült fény.
-
A Trend Micro Deep Security biztonsági hibajavításokat kapott.
-
A VMware Aria Operations sebezhetősége jogosultsági szint emelést tesz lehetővé.
-
A Google Chrome ismét jelentős biztonsági frissítést kapott.
-
A Canon egyes nyomtatódriverei kapcsán három biztonsági hibára derült fény.
-
A Draytek két biztonsági hibáról számolt be egyes routerei kapcsán.
-
A Zulip Server két biztonsági hibát tartalmaz.
A 2004-ben alakult Hétpecsét Információbiztonsági Egyesület céljai között szerepel az információvédelem kultúrájának és ismereteinek magyarországi terjesztése. Ezzel a célunkkal összhangban 2025-ben ismét meghirdetjük a „Az év információbiztonsági tartalom előállítója - 2025” pályázatot.
A félelem hatékony fegyver, és a hackerek tudják, hogyan győzzék meg az embereket, hogy azonnali és meggondolatlan lépéseket tegyenek.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat