Ismét felbukkant az egyik legpusztítóbb vírus
A számítógépek ezreit lesöprő Shamoon kártékony program egy újabb variáns formájában jelent meg. Fontos a megelőzés, mert ha bekerül egy hálózatba, akkor már nagyon nehéz megállítani.
A Shamoon károkozó először 2012-ben szerzett magának világhírnevet. Akkor azzal került a hírek élére, hogy az egyik szaúd-arábiai olajipari vállalat rendszerében nagy pusztítást vitt véghez. Nem sokkal később az is kiderült, hogy több mint 30 ezer rendszeren semmisítette meg a tárolt fájlokat. Ezt követően aztán háttérbe szorult, majdnem négy évig nem is igazán lehetett hallani felőle. Majd elkezdett terjedni a Shamoon 2, amely az elődjéhez hasonlóan rombolási célokkal készült. A második verziójának az volt az ismertetőjele, hogy kiemelt figyelmet fordított egyes virtualizált környezetekre (illetve a VDI infrastruktúrákra), amelyek esetében szintén törléssel okozott bonyodalmakat.
A 2016-os eset után ismét eltűnt a Shamoon, de sajnos nem örökre. A Google fennhatósága alá tartozó Chronicle vállalat szakértői ugyanis arra lettek figyelmesek, hogy valaki egy olyan fájlt töltött fel a VirusTotalra, amely a Shamoon utódját tartalmazza. Ennek vizsgálata jelenleg is folyamatban van, így még sok a kérdőjel. Nem ismert, hogy ki ellenőrizte az említett fájlt a VirusTotal segítségével, és az sem, hogy az új Shamoon okozott-e már károkat bárhol a világon. Sajnos ezt nem lehet kizárni, mivel a napokban derült ki, hogy az olasz olajipari cég, a Saipem rendszerébe bekerült a Shamoon, és komoly pusztítást végzett. A vállalat azt még nem közölte, hogy a kártevőnek mely variánsával kellett megküzdenie. Mindössze annyi tájékoztatást adott, hogy az adatok, fájlok helyreállítása a biztonsági mentésekből jelenleg is folyamatban van.
Helyi hálózatokban terjed
Prémium előfizetéssel!
-
A Cisco egy biztonsági hibajavítást adott ki.
-
A Django egy újabb biztonsági javítást kapott.
-
A Red Hat OpenShift Container Platformhoz négy biztonsági javítás érkezett.
-
Kritikus biztonsági hibáról számolt be a Cisco az IOS XE kapcsán.
-
A SonicWall fontos biztonsági frissítéseket adott ki az egyik VPN-megoldásához.
-
Az IBM Db2 két biztonsági hibajavítást kapott.
-
A Commvault egy biztonsági frissítést adott ki.
-
Több tucat biztonsági javítás vált elérhetővé az Androidhoz.
-
Az OpenBSD egy biztonsági hibajavítással bővült.
-
A QRadar kapcsán 14 biztonsági hibáról számolt be az IBM.
Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.
Az ESET kutatói felfedezték, hogy a FamousSparrow hackercsoport felelős egy pénzügyi szektorban működő amerikai kereskedelmi szervezet és egy mexikói kutatóintézet ellen elkövetett kibertámadásért.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat