Hogyan állítsuk be biztonságosan az okoseszközöket?
Az okoseszközök az ünnepi szezon slágerajándékainak számítanak, de egyáltalán nem mindegy, hogy miként is helyezzük azokat üzembe.Bizonyára sokak emlékezetében élnek még azok az idők, amikor egy új mobiltelefon beüzemelése annyiból állt, hogy áthelyeztük bele a SIM-kártyát, és a legnagyobb bosszúságot pedig maximum az okozta, hogy a nem SIM-re mentett névjegyek a régi készüléken maradtak. Azonban manapság az okostelefonok cseréje már nem ennyire triviális.
- nyilatkozta Juhász Viktor, az iSolutions ügyvezetője."A hanyagul elvégzett eszközbeállítás azért veszélyes, mert sokszor csak a készülék elvesztésénél, meghibásodásánál vagy egy újabb készülékcsere során buknak ki a problémák. Például, hogy nem készült biztonsági mentés az adatokról, vagy készült, de nem tudjuk hol érjük el azokat. Az sem egyedi eset, hogy a felhasználók olyan fiókokat használnak, amikhez már nem él a regisztrált e-mail cím, így az új készüléken már nem tudnak belépni ezekbe a profilokra"
Automatikus mentés a felhőbe
Az okostelefonok ma már rengeteg fontos és szenzitív adatot tárolnak, amik akár meg is semmisülhetnek egy elkapkodott készülékcsere során. Ilyenkor pedig nemcsak a névjegyzék, de a feljegyzések, fényképek, belépési adatok, fizetős applikációk, sőt banki adatok is elveszhetnek, amiknek a helyreállítása időigényes, bonyolult, nem ritkán pedig egyenesen lehetetlen. Ennek elkerülésének egyik módja, hogy az új készüléket már a legelső használat alkalmával úgy állítjuk be, hogy az a rákerülő adatokat automatikusan valamely felhőtárhelyre szinkronizálja.
Hozzunk létre családi fiókot!
Abban az esetben, amikor a gyerekek kapnak okoskészüléket, akkor aranyszabály, hogy ők is saját profilhoz jussanak. Sajnos sűrűn látni azt a hibás gyakorlatot, hogy a nebulók a tabletet vagy az okostelefont a szülők felhasználói fiókjaival használják. Ilyenkor nemcsak az jelent veszélyt, hogy hozzáférnek minden olyan képhez és tartalomhoz, ami a szülők eszközein vannak, de még a bankkártya adatok is kiszolgáltatottá válhatnak. Az internetes csalók kedvelt célpontjai a gyerekek, akiktől a játék és videó platformokon való böngészés során csalják ki a bankkártya adatokat. Ennek elkerülésének egyik módja egy családi fiók létrehozása, ahol részletesen beállítható, hogy a kicsik profiljai milyen jogosultságokkal rendelkezzenek, mihez férjenek hozzá, sőt az is megszabható, hogy mennyi ideig használhatják az alkalmazásokat. A szülői felügyeleti megoldások - mint amilyen például a Google Family Link - sokat segíthetnek a kockázatok csökkentésében.
- tanácsolta Juhász Viktor."Nagyon fontos, hogy a szülők odafigyeljenek, és tudatosan kezeljék azt a helyzetet, amikor a gyerekek okoseszközt kapnak karácsonyra. Ilyenkor akármekkora is az izgalom, hogy a gyerkőc használatba vegye az új készüléket, a beállításokat mindenképpen együtt kell elvégezni. Ugyanis ekkor van lehetősége a szülőnek testreszabni a gyerekek különböző hozzáféréseit és jogosultságait, amit a legpraktikusabb egy családi fiókban kezelni"
A régi készülék elajándékozása is veszélyes lehet
Az ünnepek alatt gyakran a régi eszközök is gazdát cserélnek. Vannak, akik családon belül vagy ismerősöknek ajándékozzák tovább, de sokan eladásra kínálják a megunt készülékeiket. A továbbadás előtt azonban mindenképpen meg kell bizonyosodni arról, hogy véletlenül sem maradt az eszközön saját adat, és minden felületről, illetve alkalmazásból kijelentkeztünk. A legmegbízhatóbb eljárás ilyenkor a gyári állapotra történő visszaállítás. Ekkor azonban figyelembe kell venni, hogy a készülékről helyreállíthatatlanul minden adatunk, fájlunk törlődik, tehát a művelet előtt minden fontos adatról és állományról mentést kell készíteni.
-
A Google Chrome egy fontos biztonsági hibajavítást kapott.
-
Fél tucat biztonsági hiba vált kimutathatóvá a PHP-ben.
-
A Nextcloud Desktop esetében két biztonsági rést kell befoltozni.
-
Az Apple két sebezhetőséget szüntetett meg egyes operációs rendszereiben.
-
A FortiClient kapcsán egy nulladik napi sebezhetőségre derült fény.
-
A Palo Alto PAN-OS egy kritikus veszélyességű sebezhetőséget tartalmaz.
-
Az Apache Tomecat három sérülékenység miatt kapott frissítést.
-
A Fortinet számos hibajavítást adott ki a hálózatbiztonság megoldásaihoz.
-
A Citrix a virtualizációs megoldásaihoz egy biztonsági frissítést tett elérhetővé.
-
Az SAP kiadta a novemberi biztonsági frissítéseit.
Az ESET HOME Security legújabb verziója új és továbbfejlesztett funkciókkal véd a személyazonosságlopás, az adathalászat és más fenyegetések ellen.
Az ESET Magyarországon is elérhetővé tette az ESET Servicest, amely többek között biztosítja a gyors, felügyelt EDR (XDR) szolgáltatást is.