Hasznos tanácsok a biztonságos digitális tanuláshoz

A gyerekeknek és a tanároknak sok esetben kapkodva, pár óra alatt kell megismerkedniük egy-egy webes platformmal a digitális oktatáshoz. Eközben azonban sok biztonsági kérdés is felmerül.
 

Egy tanároknak szóló csoportban pár napja szavazás indult arról, hogy ki milyen online eszközöket használ: pillanatok alatt 65 különböző gyűlt össze. Nem csoda tehát, hogy sokan elveszettnek érzik magukat. Ilyenkor pedig jön a kapkodás. A tanárok és a családok oldalán ugyanez tapasztalható: Google Forms, Classroom, Quizlet, Redmenta, Zoom - csak kapkodják a fejüket, hogy hány platformon kell regisztrálniuk néhány napon belül. Ráadásul nincs minden gyereknek külön számítógépe, ezért sokszor a család közös gépén, akár a szülő munkahelyi eszközén jelentkezik be a különféle szolgáltatásokba. Márpedig minél több eszköz, minél több platform, annál bonyolultabb a védekezés a különböző fenyegetettségek ellen.
 
A gyerekek általában jól eligazodnak az online lehetőségek között, megtalálják a keresők segítségével a válaszokat a kérdéseikre, online játékokkal játszanak, e-maileznek, chatelnek, vibereznek. Azonban most számukra új alkalmazásokat, platformokat kell elkezdeniük használni. Így fontos, hogy megfelelően tudják ezeket kezelni, és tisztában legyenek azzal, hogy mi az, amit megnézhetnek, használhatnak az interneten.
 
Az ESET szakemberei egy olyan listát állítottak össze, amelynek mentén próbálnak a szülőknek segíteni abban, hogy miket érdemes átnézni még a mostani felfokozott tempó esetén is ahhoz, hogy a család biztonságban legyen.
 
A digitális élet legyen része a mindennapok beszélgetéseinek
 
Az elmúlt napokban kialakult helyzetben értelmét vesztette a „Mi volt ma az edzésen és az iskolában?” kérdés. Helyette a szülők tájékozódjanak arról, hogy mi történt aznap a virtuális térben. Legyenek tisztában a gyerekek a döntéseik következményeivel, illetve azzal, hogy baj esetén mindig fordulhatnak a szüleikhez.
 
Bármilyen oldalon történő regisztráció előtt a gyerekek egyeztessenek a szüleikkel. Tudniuk kell, hogy hol milyen adatot adhatnak meg. A regisztrációk kapcsán beszélgessenek a családtagok az adatlopások veszélyeiről, az adatok értékéről, azok megóvásáról.
 
Kreatív jelszókezelés
 
A tapasztalat azt mutatja, hogy az egyszerű jelszavak komoly kockázatot jelentenek. Ha ezt még súlyosbítjuk azzal, hogy egy jelszót több helyen is használunk, akkor azzal további kellemetlenségeknek tehetjük ki magunkat. Ajánlott erős, hosszú és egyedi jelszavakat vagy jelmondatokat választani, valamint rendszeres időközönként cserélni azokat.
 
Ellenőrizzük a letöltött programokat, appokat
 
Az appok szülői visszajelzések alapján jól ellenőrizhetők a Common Sense Media oldalán, ahol most a digitális oktatás miatt külön menüpont foglalkozik az oktatóprogramok megbízhatóságával. A telepítés során nézzük át azt is, hogy milyen engedélyeket kér az alkalmazás. Egy videochat app jogosan kérhet hozzáférést a kameránkhoz, de egy kvízjátékot valószínűleg felesleges felhatalmaznunk erre.
 
A biztonsági cég szerint, ha videokonferenciás kapcsolatot kell létrehoznunk, akkor a használat után célszerű letakarni a kamerát. Érdemes olyan biztonsági szoftvert beszereznünk, amely webkamera védelemmel is el van látva, és értesít minket, ha illetéktelenek (vagy illetéktelen szoftverek) próbálnak meg kapcsolódni a kameránkhoz.
 
A nyilvános WiFi-hálózatok használata
 
Bár most szinte mindenki otthoni hálózatokat használ, azért hasznos, ha elmondjuk, hogy soha ne intézzen bizalmas ügyeket, és ne adjon meg jelszavakat, felhasználóneveket nem biztonságos hálózaton keresztül.

Legyenek a gépen megfelelő szűrőprogramok!
 
Ezek segítségével szűrhetők az interneten elérhető tartalmak, így megelőzhetőek a zaklatások, és az, hogy a gyermekünk erőszakos tartalmakkal találkozzon. Mielőtt használni kezdünk egy szűrőprogramot, beszélgessünk el gyermekünkkel, és magyarázzuk el neki, hogy ez nem ellene irányuló kémkedés, hanem az ő érdekeit tartjuk szem előtt. Ez persze - főleg kicsit nagyobb gyerekek esetében - nem könnyű feladat. Az informatikai higiénia elengedhetetlen része a naprakész vírusirtó és a biztonságtudatos hozzáállás mellett az is, hogy az operációs rendszereket és a szoftvereket rendszeresen frissítsük.
 
  1. 4

    Az Amavis fejlesztői egy biztonsági hibáról számoltak be.

  2. 3

    Az Apple egy biztonsági rést foltozott be az Xcode esetében.

  3. 2

    Az Apple iTunes for Windows szoftverhez egy biztonsági frissítés érkezett.

  4. 4

    A Microsoft Edge webböngésző két sebezhetőség miatt szorul frissítésre.

  5. 4

    A Fortinet egy súlyos sebezhetőségről számolt be.

  6. 3

    Az Adobe egy biztonsági hibát javított a ColdFusionben.

  7. 4

    Az Adobe két sebezhetőségről számolt be a Premiere Pro kapcsán.

  8. 4

    Az Adobe Lightroom egy fontos frissítést kapott.

  9. 3

    Az Adobe 46 biztonsági rést foltozott be az Experience Manageren.

  10. 4

    A Windows ismét jelentős mennyiségű hibajavítást kapott.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség