Hamis Word frissítésre ösztökél az Emotet trójai
Az Emotet trójai egy újabb trükkel próbálja rávenni a felhasználókat arra, hogy a Word dokumentumokban engedélyezzék a makrókat, és ezzel nyissanak ajtót a károkozó előtt.
Az Emotet trójai napjaink egyik leggyakrabban fertőző kártékony programja. Ezért különösen érdemes figyelni arra, hogy éppen milyen trükkökkel próbálja megfertőzni a számítógépeket. Ezek a technikák az elmúlt időszakban alapjaiban ugyan nem változtak, mégis folyamatosan finomodnak annyit, hogy mind több felhasználó essen áldozatául a csalóknak.
Az Emotet napjainkban leginkább Word vagy Excel fájlok révén terjed, amelyek elektronikus levelek mellékleteiben kapnak helyet. Ezek a küldemények a legváltozatosabb tartalmakkal kerülnek a postafiókokba. Szólhatnak például Donald Trump koronavírus fertőzéséről, de számlákkal, fizetési értesítőkkel kapcsolatos üzeneteket is tartalmazhatnak. Amikor a címzett rákattint a csatolmányra, akkor a mellékelt fájl típusának megfelelően megnyílik a Word vagy az Excel alkalmazás. Ezek a szoftverek jelzik, hogy az állományok makrókat is tartalmaznak, amiknek a futtatása felhasználói engedélyhez kötött. Amennyiben az engedélyt megadja a felhasználó, akkor rögtön kezdetét veszi a fertőzés.
A vírusterjesztők egyik fontos célja, hogy a makrók engedélyezésére rászedjék a gyanútlan áldozataikat. A legújabb módszerük lényege, hogy a megnyíló Word dokumentumban - meglehetősen megtévesztő kinézettel - közlik, hogy a Word alkalmazást frissíteni kell, mivel az nem ismeri még azt a fájlformátumot, amely az e-mailes csatolmánynak megfelel. Ehhez pedig nem kell mást tenni, mint jóváhagyni a Word által megjelenített engedélykéréseket. Persze ebből az üzenetből semmi sem igaz, minden csakis a megtévesztést szolgálja.

Ha a felhasználó mégis bedől a csalóknak, akkor a számítógépére letöltődik az Emotet trójai, ami vagy spamelésbe vonja be az érintett rendszert, vagy további ártalmas programokat telepít fel. Az Emotet manapság a Trickbot és a QBot adatlopó trójai programok, valamint a Ryuk nevű zsaroló program szaporításából veszi ki a részét. Ezért jelentős károkat képes előidézni közvetett módon is.
Az Emotet elkerülésének legjobb módja a naprakészen tartott vírusvédelem, valamint az elektronikus levelek és dokumentumok biztonságtudatos kezelése. Az Office alkalmazásokban a makrókat csak valóban szükséges esetben, ellenőrzött forrásból származó állományok esetén célszerű engedélyezni.
-
Az SAP kiadta a júliusi biztonsági frissítéseit.
-
A Microsoft jelentős mennyiségű hibajavítást tett letölthetővé a Windows-hoz.
-
Egy tucat biztonsági frissítés vált letölthetővé az Office szoftvercsomaghoz.
-
A Microsoft három biztonsági rést foltozott be az SQL Serveren.
-
A Microsoft SharePoint Serverhez három hibajavítás vált elérhetővé.
-
A Samsung két biztonsági résről adott tájékoztatást az Exynos kapcsán.
-
A Kerberos egy biztonsági hiba miatt szorul frissítésre.
-
A Postgresql JDBC Driverhez egy fontos biztonsági patch vált elérhetővé.
-
A Cisco Unified Communications Manager kapcsán egy biztonsági rés látott napvilágot.
-
11 biztonsági javítás érkezett a Thunderbird alkalmazáshoz.
A nyári szünet idején a gyerekek több időt töltenek otthon, sokszor felügyelet nélkül – ez pedig nemcsak a fizikai, hanem az online biztonság szempontjából is kihívásokat jelent.
Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat