Hamis Word frissítésre ösztökél az Emotet trójai

​Az Emotet trójai egy újabb trükkel próbálja rávenni a felhasználókat arra, hogy a Word dokumentumokban engedélyezzék a makrókat, és ezzel nyissanak ajtót a károkozó előtt.
 

Az Emotet trójai napjaink egyik leggyakrabban fertőző kártékony programja. Ezért különösen érdemes figyelni arra, hogy éppen milyen trükkökkel próbálja megfertőzni a számítógépeket. Ezek a technikák az elmúlt időszakban alapjaiban ugyan nem változtak, mégis folyamatosan finomodnak annyit, hogy mind több felhasználó essen áldozatául a csalóknak. 

Az Emotet napjainkban leginkább Word vagy Excel fájlok révén terjed, amelyek elektronikus levelek mellékleteiben kapnak helyet. Ezek a küldemények a legváltozatosabb tartalmakkal kerülnek a postafiókokba. Szólhatnak például Donald Trump koronavírus fertőzéséről, de számlákkal, fizetési értesítőkkel kapcsolatos üzeneteket is tartalmazhatnak. Amikor a címzett rákattint a csatolmányra, akkor a mellékelt fájl típusának megfelelően megnyílik a Word vagy az Excel alkalmazás. Ezek a szoftverek jelzik, hogy az állományok makrókat is tartalmaznak, amiknek a futtatása felhasználói engedélyhez kötött. Amennyiben az engedélyt megadja a felhasználó, akkor rögtön kezdetét veszi a fertőzés. 

A vírusterjesztők egyik fontos célja, hogy a makrók engedélyezésére rászedjék a gyanútlan áldozataikat. A legújabb módszerük lényege, hogy a megnyíló Word dokumentumban - meglehetősen megtévesztő kinézettel - közlik, hogy a Word alkalmazást frissíteni kell, mivel az nem ismeri még azt a fájlformátumot, amely az e-mailes csatolmánynak megfelel. Ehhez pedig nem kell mást tenni, mint jóváhagyni a Word által megjelenített engedélykéréseket. Persze ebből az üzenetből semmi sem igaz, minden csakis a megtévesztést szolgálja.


Ha a felhasználó mégis bedől a csalóknak, akkor a számítógépére letöltődik az Emotet trójai, ami vagy spamelésbe vonja be az érintett rendszert, vagy további ártalmas programokat telepít fel. Az Emotet manapság a Trickbot és a QBot adatlopó trójai programok, valamint a Ryuk nevű zsaroló program szaporításából veszi ki a részét. Ezért jelentős károkat képes előidézni közvetett módon is. 

Az Emotet elkerülésének legjobb módja a naprakészen tartott vírusvédelem, valamint az elektronikus levelek és dokumentumok biztonságtudatos kezelése. Az Office alkalmazásokban a makrókat csak valóban szükséges esetben, ellenőrzött forrásból származó állományok esetén célszerű engedélyezni.
 
  1. 3

    A FreeRDP-hez öt patch vált elérhetővé.

  2. 4

    A Dell biztonsági frissítést adott ki a Custom VMware ESXi-hez.

  3. 4

    A Google kritikus veszélyességű sebezhetőségeket orvosolt a Chrome webböngésző kapcsán.

  4. 3

    Az IBM QRadar SIEM-hez egy biztonsági javítás érkezett.

  5. 3

    A Fortinet FortiNAC-F kapcsán egy biztonsági hibára derült fény.

  6. 4

    A Firefox legújabb kiadása számos sebezhetőséget orvosolt.

  7. 4

    A CrushFTP fejlesztői egy biztonsági rést foltoztak be.

  8. 4

    A GNU C Library kapcsán egy veszélyes biztonsági résre derült fény.

  9. 4

    A Microsoft Edge legújabb verziója számos sebezhetőséget szüntet meg.

  10. 4

    Kritikus fontosságú hibajavítás vált elérhetővé a ChromeOS-hez.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség