Hamis Amazon utalványok terjednek a neten

​Az ünnepekben elszaporodtak azok a kártékony e-mailek, amelyek ajándékutalványnak álcázott, vírusos csatolmányokat tartalmaznak.
 

A Dridex trójai évek óta ostromolja a számítógépeket. Elsősorban bizalmas adatokat igyekszik gyűjteni azáltal, hogy folyamatosan naplózza a billentyűleütéseket, képernyőképeket ment le, és kigyűjti a bejelentkezési adatokat (felhasználóneveket, jelszavakat). Mindezek mellett alkalmas további kártékony programok letöltésére és telepítésére, azaz vírusterjesztésből is ki tudja venni a részét. A moduláris felépítésének köszönhetően pedig gyorsan tudják változtatni a funkcionalitását a készítői.
 
A Dridex nem kizárólag a képességeit illetően módosul rendszeresen, hanem a terjesztési módszerei is gyakorta változnak. A távolságtartási szabályok bevezetése és az ünnepek miatt a vírusterjesztők úgy határoztak, hogy egy ajándékutalványos trükkel rukkolnak elő. Maga a módszer nem új keletű, de a mostani meglehetősen megtévesztőre sikerült. A csalók az Amazon ismertségével is visszaélnek.
 
A fertőzés kockázatát hordozó elektronikus levelek látszólag az Amazontól érkeznek. Az üzenetük szerint egy 100 dolláros ajándékutalvány található a mellékletben. Amennyiben ezt a címzett megnyitja, akkor egy Word fájl nyílik meg, amelyben az áll, hogy a dokumentum a Word online kiadásával készült, ezért jóvá kell hagyni a Word által megjelenített biztonsági engedélykérést. A valóságban azonban ebből semmi sem igaz. Egyrészt a dokumentum nem tartalmaz ajándékot, másrészt az engedélykérés a makrók futtatására vonatkozik, és nincs köze ahhoz, hogy a fájl mivel készült.
 
Ha a felhasználó mégis engedélyezi a makrókat, akkor a számítógépe - megfelelő vírusvédelem hiányában - azonnal megfertőződik a Dridex trójai egyik legújabb variánsával. Ettől kezdve pedig kiszolgáltatottá válnak az adatok, illetve további fertőzések kockázatával is számolni kell.
 
A fentiek kapcsán fontos megjegyezni, hogy az Amazon soha nem küld olyan módon ajándékutalványokat, kuponokat, hogy mellékletet kellene megnyitni, vagy bármilyen fájlt kellene letölteni. Ezért, ha valaki mégis ilyen tevékenységre (kattintásra) akar rábírni bennünket, akkor legyünk körültekintőek, és inkább töröljük a levelet.
 
  1. 3

    A Microsoft három biztonsági rést foltozott be az Edge webböngészőn.

  2. 3

    A PuTTY-hoz egy biztonsági frissítés vált elérhetővé.

  3. 4

    A XenServer és a Citrix Hypervisor is biztonsági frissítéseket kapott.

  4. 3

    A GitLab újabb biztonsági javításokat adott ki.

  5. 3

    A Palo Alto PAN-OS operációs rendszer kapcsán újabb sebezhetőségekre derült fény.

  6. 4

    Az IBM QRadar Suite újabb biztonsági frissítéseket kapott.

  7. 4

    A Juniper jelentős mennyiségű biztonsági javítást adott ki.

  8. 3

    Az Adobe egy fontos besorolású sebezhetőséget javított a Photoshop szoftverben.

  9. 3

    Az Adobe Illustrator legújabb verziójával egy biztonsági rés is befoltozhatóvá vált.

  10. 3

    Az Adobe InDesign egy biztonsági hiba miatt kapott frissítést.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség