Gyógyír a Key Group zsarolóvírusra

​Elérhetővé vált egy olyan ingyenes eszköz, amely a Key Group zsarolóvírus által tönkretett fájlok helyreállításában nyújt segítséget.
 

A Key Group zsarolóvírus az év elején jelent meg, és azóta folyamatosan terjed. Amikor felkerül egy Windows-os számítógépre, akkor azon törli az árnyékmásolatokat, kikapcsol egyes helyreállítási funkciókat, valamint törli a (Windows Server Backup eszközzel készített) biztonsági mentéseket. Emellett megakadályozza egyes védelmi alkalmazások frissítését, köztük Avast, ESET és Kaspersky szoftverekét is. Ezt követően nekilát a fájlok titkosításának, majd váltságdíjat követel.
 
A Key Group készítője a zsaroló üzenetében azt állítja, hogy a kompromittált állományokat katonai szintű titkosítással látta el, és csak speciális helyreállító eszközzel lehet azokat megmenteni. Szerencsére azonban ez nincs teljesen így, aminek ékes bizonyítékát adták az EclecticIQ kutatói. Sikerült ugyanis egy olyan Python alapú scriptet kifejleszteniük, aminek a segítségével a Key Group által titkosított állományok dekódolhatóvá válhatnak, igaz nem minden esetben.
 
Az EclecticIQ szerint a megoldásával azok az állományok válhatnak helyreállíthatóvá, amelyek a fertőzés során .keygroup777tg kiterjesztést kaptak, és olyan Key Group példány végezte a titkosítást, amelyet a vírusírók augusztus 3. után adtak ki. Ezek esetében van ugyanis egy olyan kriptográfiai eljárásokat érintő gyengeség, amely kihasználhatóvá vált a dekódoláshoz. Vagyis sajnos a siker korántsem garantált. Ráadásul várhatóan az EclecticIQ bejelentésére a vírusírók hamar fognak reagálni, és úgy módosítják a károkozójukat, hogy a dekódoló eszköz hatástalanná váljon. Ezért a naprakész vírusvédelem és a biztonsági mentések készítése továbbra sem szorulhat háttérbe.
 
  1. 3

    Az IBM Db2 egy újabb biztonsági javítással bővült.

  2. 4

    A Docker fejlesztői egy több éve létező biztonsági rést foltoztak be.

  3. 3

    A Trend Micro VPN Proxy One Pro egy biztonsági hiba miatt kapott frissítést.

  4. 3

    Négy biztonsági hiba látott napvilágot az ISC BIND kapcsán.

  5. 4

    Több mint egy tucat biztonsági javítással érkezett meg a legújabb Chrome verzió.

  6. 3

    A Zyxel számos vezeték nélküli hozzáférési ponthoz adott ki biztonsági frissítést.

  7. 3

    A Juniper több hibát javított a Junos OS-ben.

  8. 3

    A Vtiger CRM két biztonsági hiba miatt kapott frissítést.

  9. 3

    Az IBM WebSphere Application Serverhez egy biztonsági frissítés vált letölthetővé.

  10. 4

    A SolarWinds kritikus sebezhetőségeket is orvosolt az ARM esetében.

Partnerhírek
​A kék halál képernyőn túl

A hibás CrowdStrike-frissítés okozta széleskörű informatikai leállások előtérbe helyezték a szoftverfrissítések kérdését. Frissítsünk vagy inkább ne?

Mesterséges intelligencia és deepfake a támadásokban

Az ESET legújabb Threat Report jelentése átfogó képet ad az ESET szakértői csapata által 2023 decemberétől 2024 májusáig megfigyelt fenyegetettségi trendekről.

hirdetés
Közösség