Furmányos trükköt eszeltek ki a vírusírók

​A vírusírók egy újabb trükköt vetettek be annak érdekében, hogy megtévesszék a védelmi technológiákat. Ezúttal ZIP-fájlokat manipulálnak.
 

A vírusterjesztők egyik legfontosabb célja, hogy a kártékony kódjaikat minél nagyobb valószínűséggel tudják átjuttatni a védelmi vonalakon. Mindenáron el akarják kerülni, hogy a biztonsági szoftverek detektálják a nemkívánatos programjaikat, majd riasztásokat küldözgessenek. Erre megannyi módszerük volt már eddig is, de ezt a repertoárt most egy újabb megoldással bővítették ki.
 
Furcsa tömörített fájlok
 
Az új trükk lényegében manipulált, ZIP-formátumú állományokra épül. E tömörített fájlok hagyományos esetben tartalmazzák a fájlra és a tömörítésre vonatkozó legfontosabb paramétereket, valamint magát a tömörített adathalmazt. A struktúrában fontos szerepet kap egy EOCD (End of Central Directory) nevű rekord, amely fájlonként egy példányban található meg. Legalábbis normális esetben.
 
A Trustwave biztonsági kutatói azonban olyan fájlokra akadtak, amelyek több szempontból is gyanússá váltak. Az egyik gyanús tényező nem más volt, mint hogy a tömörített fájl jóval nagyobb méretűnek mutatkozott, mint az általa tárolt - tömörítés nélkül is - kisebb méretű adathalmaz. Vagyis a nagy méretet látszólag semmi sem indokolta. Emellett a ZIP-állományban két EOCD bejegyzés kapott helyet. Ezek vizsgálatakor derült ki, hogy olyan ZIP-fájlokról van szó, amelyek tulajdonképpen két tömörített adathalmazt, és két struktúraleírást tartalmaznak.
 
A fájlok első részében egy teljesen ártalmatlan, tömörített kép kapott helyet, amely tulajdonképpen csaliként, figyelemelterelésként szolgált. A másik fájlszegmensbe pedig egy NanoCore trójai fészkelte be magát egy SHIPPING_MX00034900_PL_INV_pdf.exe nevű fájl formájában.
 
A kutatók nyilván arra is kíváncsiak voltak, hogy ezt az összetett állományt miként lehet kibontani széles körben használt szoftverekkel. A Windows beépített ZIP-kezelője nem tudott mit kezdeni a fájllal: hibaüzenetben közölte, hogy érvénytelen formátumú állományról van szó. A 7-Zip legújabb kiadása csak a csali képet bontotta ki, míg a régebbi verziói, valamint a WinRar és a PowerArchiver szó nélkül mindkét fájlt kicsomagolta. Ebből a szakemberek azt a következtetést vonták le, hogy a védelmi technológiák is annak függvényében tudják detektálni a káros állományt, hogy milyen módon kezelik a ZIP-fájlokat. Ezt pedig biztosan nem egységes módon teszik.


Forrás: Trustwave
 
A kutatók megjegyezték, hogy az új trükk azért nem terjedt el széles körben, mert a fájlok kicsomagolása nem végezhető el megbízható módon, ami hátrány a kiberbűnözők számára. Az eddig fellelt variánsokat elektronikus levelekben sikerült kimutatni SHIPPING_MX00034900_PL_INV_pdf.zip néven. E küldemények esetében a csalók egy logisztikai cég nevével éltek vissza, de nyilvánvalóan mind a feladó, mind a csatolt fájl neve módosulhat a jövőben.
 
  1. 4

    Kritikus fontosságú hibajavítás vált elérhetővé a ChromeOS-hez.

  2. 3

    A ClamAV kapcsán egy közepes veszélyeségű sebezhetőségre derült fény.

  3. 3

    Az IBM két sebezhetőségről számolt be a WebSphere Application Server kapcsán.

  4. 3

    Az Oracle 71 hibajavítást adott ki az Oracle Linux operációs rendszerhez.

  5. 4

    Több mint egy tucat biztonsági javítással bővült a Google Chrome.

  6. 4

    Letölthető a VirtualBox legújabb kiadása benne 13 biztonsági javítással.

  7. 4

    Az Oracle nyolc olyan biztonsági résről számolt be, amelyeket a Database Server kapcsán kellett orvosolnia.

  8. 4

    A MySQL három tucat biztonsági frissítéssel gyarapodott.

  9. 4

    Az Java több mint egy tucat biztonsági frissítést kapott.

  10. 3

    A Microsoft három biztonsági rést foltozott be az Edge webböngészőn.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség