Ez nem hiányzott: újra bevethető a hírhedt kémprogram
A Raccoon Stealer trójai ismét színre lépett, és minden korábbinál könnyebbé teszi az adattolvajok dolgát.
A Raccoon Stealer az elmúlt évek egyik legszélesebb körben terjesztett, adatlopásra kiélezett trójai programjának számított. A 2019 óta fejlesztett kártevő lendülete akkor tört meg, amikor tavaly októberben az FBI letartoztatta azt a személyt, akit a Raccoon Stealer első számú fejlesztőjeként tartott számon. Ezzel párhuzamosan sikerült megbénítania a trójai háttérinfrastruktúráját is. Sajnos az öröm ezúttal sem tartott sokáig, ugyanis a károkozó mögött lévő kiberbanda újra szervezte a tevékenységét, és az elmúlt hónapokban jelentős fejlesztéseket hajtott végre. A napokban pedig jelezte, hogy immár minden visszatért a régi kerékvágásba.
A Raccoon Stealer egyik legfontosabb sajátossága, hogy azt különféle alvilági fórumokon keresztül szolgáltatásként is igénybe vehetik a kiberbűnözők átlagosan 200 dollár körüli havidíj fejében. Ezért az árért nem kizárólag a károkozót vethetik be, hanem egy webes felületet is kapnak, amelyen keresztül egyebek mellett „kezelhetik” a lopott adatokat.
A trójait fejlesztő kiberbanda visszatérésével egy időben a trójainak elérhetővé vált a 2.3.0-ás verziója, amely a vírusírók szerint számos kérés, észrevétel alapján módosult. Könnyebben és megbízhatóbban használható az elődjeinél, ami ez esetben annyit jelent, hogy a képzetlenebb kiberbűnzők is használhatják. Emellett nehezebb lesz a biztonsági cégeknek, illetve hatóságoknak detektálniuk és megbénítaniuk a szerzeményt. Ez pedig nagyon kedvezőtlen hír az adatbiztonság szempontjából.
Az alvilági fejlesztések ugyanakkor nem kizárólag a Raccoon Stealerre összpontosítottak, hanem a háttérszolgáltatásokra is. A kártékony program vásárlói egy átalakított webes kezelőfelületet használhatnak, amin megjelent egy gyorskeresés funkció a lopott adatok közötti keresések megkönnyítése érdekében. Emellett különféle statisztikai adatokat is szolgáltat az új felület (például, hogy a szerzemény mely országok felhasználóitól zsákmányolta a legtöbb adatot).
A Raccoon Stealer jelenleg több mint 60 különböző alkalmazásból képes adatokat kiszivárogtatni. Többek között személyes adatokat, felhasználóneveket, jelszavakat, bank- és hitelkártya adatokat, böngészési előzményeket, cookie-kat és kriptotárcákhoz kapcsolódó információkat is.
Biztonsági szakértők a Raccoon Stealer elleni védekezéshez korszerű, naprakész vírusvédelem használata mellett a biztonságtudatos internetezés fontosságára világítottak rá. Ennek része, hogy nem tanácsos például Google hirdetések, Facebook bejegyzések, YouTube videók alapján óvatlanul fájlokat letölteni. Ugyancsak lényeges, hogy a jelszavakat ne a böngészők beépített jelszókezelőinek segítségével tároljuk, hanem erre a célra használjunk inkább megbízható jelszókezelő alkalmazásokat.
További hírek
Vélemények
Partnerhírek
Céges és magánadatok ostrom alatt
Az adathalászat majdnem olyan régi, mint maga az internet, így talán azt gondoljuk, hogy már mindent tudunk róla, felismerjük az üzenet tárgysorából, a megszólításból vagy a levél megfogalmazásából.
Nyaralás: mutatjuk, hogyan előzze meg a csalásokat
A megtévesztő ingyenes utazásoktól kezdve a fiktív bérelhető lakásokig számos átverés terjed az interneten.
Kiemelt hírek
Közösség
Copyright by Isidor - Minden jog fenntartva!