Emelt díjas szolgáltatásokra iratkozik fel a Joker vírus

​Az androidos készülékeket fertőző, Joker nevű kártékony program terjedését továbbra sem sikerül megakadályozni. Rendszeresen átjut a Google Play védelmi vonalain.
 

A Joker mobilvírus először 2017-ben került a figyelem középpontjába, amikor elkezdte fertőzni az Android operációs rendszerre épülő okostelefonokat, táblagépeket. Azóta több mint 1700 alkalmazásban bukkant fel, amelyeket a Google folyamatosan távolított el a Play áruházból. Az aggasztó számadatok azt tükrözik, hogy a Joker gyakorta megújuló trükkökkel próbál átjutni a védelmi technológiákon, és sajnos sok esetben képes megkerülni a biztonsági óvintézkedéseket.

A Check Point kutatói nemrégen négy újabb alkalmazás kapcsán igazolták a Joker jelenlétét. A négy app a következő:
  • com.app.reyflow.phote (képszerkesztő)
  • com.race.mely.wpaper (háttérképkezelő)
  • com.landscape.camera.plus (kamera app)
  • com.vailsmsplus (SMS-kezelő)

Fertőzött alkalmazások
Forrás: Check Point
 
Amennyiben a fenti alkalmazásokat a felhasználó korábban telepítette, akkor a Joker is felkerült a készülékre, amelyen - a működéséhez szükséges engedélyek megkérése után - rögtön nekilátott a károkozásnak. A legújabb variánsa jól ismert trükköket vetett be annak érdekében, hogy megkárosítsa a fertőzött készülék tulajdonosát, és a terjesztőit pénzhez juttassa. Ezt olyan módon tette, hogy a háttérben emelt díjas szolgáltatásokra fizetett elő. Mivel teljes körűen képes volt kezelni az SMS-eket, ezért a feliratkozások során a szolgáltatók által kiküldött üzenetekből ki tudta olvasni a megerősítő kódokat, amikkel aztán véglegesítette az előfizetésekre történő regisztrációit. 

A Joker érdekessége, hogy tartalmaz egy olyan ellenőrző metódust, amely azt is vizsgálja, hogy a fertőzött eszközt éppen hol használják. Amennyibe azt érzékeli, hogy a készülék az Egyesült Államokban vagy Kanadában működik, akkor nem okoz károkat. Mindez persze nem vigasztalja a világ bármely más táján mobilozó felhasználókat. 

A kártékony program többféle módszert használ a rejtőzködésre. Egyrészt XOR-kódolással (és statikus kulcsokkal) igyekszik leplezni a kódjának érzékeny részeit. Másrészt titkosított módon kommunikál a vezérlőszervereivel, amelyekről konfigurációs adatokat tölt le. Ezek tartalmazzák egyebek mellett azokat a címeket (URL-eket), amelyek segítségével további nemkívánatos kódokat juttathat fel a készülékekre. Mindebből pedig a felhasználó semmit sem vesz észre, mivel minden a háttérben zajlik.

A Google a biztonsági kutatók által feltárt négy ártalmas alkalmazást már eltávolította a Play-ről.
 
  1. 4

    11 biztonsági javítás érkezett a Thunderbird alkalmazáshoz.

  2. 3

    A Citrix XenServerhez egy biztonsági frissítés vált elérhetővé.

  3. 4

    A Microsoft Edge két biztonsági hiba miatt kapott frissítést.

  4. 4

    A WordPress kompatibilis Forminator bővítmény súlyos biztonsági hibát tartalmaz.

  5. 3

    A Graylog esetében egy biztonsági hiba megszüntetésére nyílt lehetőség.

  6. 4

    A Tenable Nessus három biztonsági frissítést kapott.

  7. 3

    Az Apache Hive fejlesztői egy biztonsági hibát javítottak.

  8. 5

    A Google Chrome egy kritikus veszélyességű, nulladik napi biztonsági rést foltozott be a Chrome webböngészőn.

  9. 5

    A Cisco két súlyos sérülékenységet szüntetett meg az Identity Services Engine-ben.

  10. 3

    A Python öt biztonsági hibajavítással lett gazdagabb.

Partnerhírek
​A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl

Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.

​Az ESET kutatói vizsgálták a RansomHub csoportot

Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.

hirdetés
Közösség