Biztonsági tippek az ünnepekre
Karácsony közeledtével érdemes megszívlelni néhány biztonsági tanácsot, amelyek révén békésebben és nyugodtabban telhetnek az ünnepek.A KPMG szakértői az év végi ünnepek közeledtével olyan biztonsági tanácsokat adtak, amelyek megfogadásával jelentősen csökkenthetővé válhatnak az adatainkra és az eszközeinkre leselkedő fenyegetettségek kockázatai.
1. A kiberbiztonsági szakértők szerint minden ünnepi szezonban jócskán megugrik az adathalász e-mailek, üzenetek száma. Igyekezzünk kiszűrni a hamis rendelési vagy szállítási értesítéseket!
2. Ma már az ajtócsengő vagy a hangszóró is lehet online, ennélfogva át is lehet venni fölöttük a hatalmat. Ha ezeknél is okosabb, hálózatra kötött intelligens eszközt kapunk ajándékba, akkor ellenőrizzük, hogy az lehetőséget ad-e kétfaktoros hitelesítésre. Amennyibe igen, akkor kapcsoljuk is be ezt a biztonsági funkciót, de az alapértelmezett gyári jelszót mindenképpen változtassuk meg, ha van!
3. Az ünnepi időszakban hajlamosak vagyunk kevésbé figyelni az eszközeinkre, így nagyobb az esély arra, hogy azok elvesznek vagy ellopják őket. Ne feledkezzünk meg a céges laptopokról, telefonokról akkor sem, ha irodai ünnepségen, társasági eseményen veszünk részt. Otthon pedig tartsuk elzárva ezeket, amikor éppen nincsenek használatban.
4. A csalók gyakran adják ki magukat telefonon vagy a közösségi médiában banki alkalmazottaknak, ügyfélszolgálati munkatársaknak - vagy akár ismerőseinknek, visszaélve egyes videó- vagy hangfelvételekkel. Így könnyen elhitethetik az óvatlan emberekkel, hogy megbízhatnak bennük. Ne hagyjuk, hogy az ilyen hívások, e-mailek, SMS-ek vagy közösségi médián keresztül küldött üzenetek megtévesszenek minket! Mindig ellenőrizzük az adott személyt, mielőtt adatokat adnánk meg vagy akár pénzt utalnánk neki!
5. Az ünnepi időszakban se hanyagoljuk el a biztonsági frissítéseket!
6. Vigyázzunk a zsarolóvírusos támadásokkal! Az e-mailekbe rejtett zsarolóprogramok zárolhatják az eszközöket, titkosíthatják az adatokat, és a bűnözők pénzt követelhetnek azok ismételt elérhetővé tételéért. Ne nyissunk meg linkeket vagy mellékleteket az olyan gyanús e-mailekben, amelyekre nem számítottunk, hogy bekerülnek a postafiókunkba!
7. A felhasználóknak évente milliós károkat okoznak az online vásárlásos csalások. Mielőtt bármit megvennénk az interneten, mindig nézzünk utána az adott weboldal megbízhatóságának, és ellenőrizzük az értékeléseket!
8. Karácsony előtt sokan buzdítanak minket adakozásra. Ez jó alkalom a bűnözők számára, hogy hamis (vagy éppen jól ismert) jótékonysági szervezetek nevében kérjenek adományokat. Mielőtt pénzt küldenénk, mindig ellenőrizzük, hogy létező, megbízható szervezetről van-e szó.
9. Amikor otthonról dolgozunk, figyelmünk gyakran elkalandozhat, és könnyen hibázhatunk - például nem a megfelelő személynek küldjük el az e-mailt. Jó, ha munka közben rendszeresen szünetet tartunk, hogy frissen tartsuk elménket.
10. A trójai programok úgy terjednek, hogy hasznos szoftvernek, tartalomnak, alkalmazásnak adják ki magukat. Karácsonyi filmeket töltenénk le? Ehhez csak legális, megbízható, ismert oldalakat használjunk! Telepítsünk vírusirtót eszközeinkre, hogy megóvjuk magunkat a rosszindulatú programoktól!
11. Egyes üdvözlő e-kártyák rosszindulatú fájlokat tartalmazhatnak, amelyek megfertőzhetik az eszközeinket, ellophatják az adatainkat vagy kémkedhetnek utánunk. Ezek kiszűréséhez először ellenőrizzük a feladó címét. Ha ismeretlennek tűnik, érdemes azonnal törölni az üzenetet. Soha ne kattintsunk ismeretlen személytől származó üzenetek linkjeire, és semmiképpen se nyissuk meg a mellékleteket!
12. Óvakodjunk a védelem nélküli nyilvános Wi-Fi-kapcsolatok használatától! Ha nyilvános Wi-Fi-kapcsolaton keresztül végezzük az online karácsonyi vásárlásokat, kerüljük a személyes vagy fizetési adatok megadását. Emellett használhatunk VPN-szolgáltatást is az adatok védelme érdekében.
-
Az Apache Tomcat két sebezhetőséget tartalmaz.
-
Számos biztonsági javítás érkezett a Foxit PDF-kezelő szoftverekhez.
-
Fél tucat biztonsági javítás érkezett a Moodle-hoz.
-
Egyre intenzívebben használják ki a támadók az Apache Struts biztonsági hibáját.
-
A Google ChromeOS két biztonsági javítást kapott.
-
A GFI Archiver három biztonsági hibát tartalmaz.
-
Az SAP tíz új és három frissített biztonsági tájékoztatóban számolt be sebezhetőségekről.
-
Az Adobe kilenc biztonsági rést foltozott be InDesign alkalmazáson.
-
Az Adobe Experience Manager nem kevesebb mint 91 biztonsági frissítéssel bővült.
-
Az Adobe Photoshop egy kritikus veszélyességű hibától vált meg.
Találkoztál már az online térben adathalászokkal? Estél már áldozatául vírusoknak, hackereknek? Ismered az online veszélyeket és védekezel is ellenük?
Az ESET HOME Security legújabb verziója új és továbbfejlesztett funkciókkal véd a személyazonosságlopás, az adathalászat és más fenyegetések ellen.