Beadta a kulcsot a Ragnarok kiberbanda

​A Ragnarok zsarolóvírust terjesztő kiberbanda úgy határozott, hogy felhagy a nem éppen áldásos tevékenységével, és búcsúzóul elérhetővé teszi a károk helyreállításához szükséges dekódoló kulcsokat.
 

Idén már több olyan vírusterjesztő csoport is akadt, amelyek felhagytak a kártékony programokkal végrehajtott támadásaikkal. Ezek közé tartozott egyebek mellett a Ziggy, a Conti, az Avaddon és a SynAck csoport is. Most pedig a Ragnarok zsarolóvírus mögött meghúzódó banda döntött úgy, hogy befejezi a ténykedését.
 
Az említett kibercsoportok közös jellemzője, hogy miután felhagytak a károkozásaikkal, azt követően elérhetővé tették azokat a dekódoló kulcsokat, amik révén a korábban pórul járt áldozataik helyre tudták állítani a titkosított fájlokaikat anélkül, hogy váltságdíjat fizettek volna. A Ragnarok terjesztői is ezt az utat választották.
 
A Ragnarok zsarolóvírus először 2020 elején jelent meg a színen és kezdett terjedni. Azonban leginkább akkor került a figyelem középpontjába, amikor tavaly a Citrix ADC sebezhetőségének kihasználásával próbált minél több rendszerbe beférkőzni, és ott károkat okozni. A zsaroló program világszerte felütötte a fejét, így az áldozatainak listáján francia, török, tájföldi, amerikai, maláj, spanyol, olasz stb. vállalatok is vannak. A terjesztői a célpontok között sem válogattak, hiszen gyártócégektől egészen jogi szolgáltatásokat nyújtó cégekig mindenkit megkörnyékeztek.
 
Michael Gillespie biztonsági szakértő a Ragnarok csoport által közzétett mesterkulcsot már kipróbálta, és megállapította, hogy az valóban működik. Mindez azt jelenti, hogy a zsarolóvírus eddigi variánsainak ellenszere kifejleszthetővé vált. Ezt pedig az Emsisoft fejlesztői vállalták, akik folyamatosan dolgoznak egy olyan ingyenes eszköz kialakításán, amelynek révén a végfelhasználók is egyszerűen el tudják végezni a helyreállítást.
 
A nagy kérdés most már csak az, hogy a Ragnarok csoport véglegesen felhagyott-e a tevékenységével, vagy csak az eddig használt kártékony programjának intett búcsút. Ez a közeljövőben minden bizonnyal ki fog derülni.
 
  1. 3

    A Google ChromeOS két fontos biztonsági javítást kapott.

  2. 4

    Elérhetővé vált a Google Chrome webböngésző legújabb biztonsági frissítése.

  3. 3

    Az IBM biztonsági frissítéseket adott ki a Qradar SIEM megoldásához.

  4. 3

    A cURL fejlesztői négy biztonsági hibáról számoltak be.

  5. 4

    Az Apple egy veszélyes biztonsági hibát javított az iOS és iPadOS operációs rendszerei kapcsán.

  6. 4

    A macOS operációs rendszerhez egy fontos biztonsági frissítés vált telepíthető.

  7. 4

    A Microsoft ezúttal nyolc biztonsági rést foltozott be az Edge webböngészőben.

  8. 4

    A Mozilla fejlesztői kritikus biztonsági hibákat szüntettek meg a Firefoxban.

  9. 4

    A IBM Secure Proxy-hoz két tucat biztonsági frissítés vált elérhetővé.

  10. 3

    A Zulip Serverhez egy biztonsági hibajavítás vált elérhetővé.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség