Az internetes csalások árulkodó jelei
Korántsem könnyű időben észlelni, amikor internetes csalók látókörébe kerülünk.
Sok csaló van jelen a kibertérben, akik csak arra várnak, hogy ellopják a felhasználók adatait és pénzét. Az ESET kiberbiztonági szakértői összegyűjtötték azokat az intő jeleket, amelyek segíthetnek időben felismerni az átveréseket.
A legjobb stratégia mindig a megelőzés. De mi is csak emberek vagyunk, ellenfeleink pedig egyre találékonyabbak és elszántabbak. Tökéletesnek tűnő áloldalakat készítenek, miközben mára nyelvtani szempontból is sokat fejlődtek az átverések. Ezért mindig fel kell készülnünk a gyors cselekvésre egy esetleges csalás esetén, hogy minimalizáljuk a károkat.
Néhány esetben rögtön nyilvánvaló, hogy valami baj történt, például rákattintunk egy adathalász linkre, és a másodperc töredéke alatt tudatosul, mit tettünk. Más esetekben azonban kevésbé nyilvánvaló, hogy áldozatokká váltunk.
5 árulkodó jel, hogy csalás áldozatai lettünk
Szokatlan tranzakciók. Amennyiben (pénzügyi) adataink csalókhoz kerülnek, egyszerűen felhasználhatják azokat fizetési csalásokhoz, amelyekről leginkább a bankszámlánkon tapasztalható szokatlan aktivitás révén értesülhetünk.
A megvásárolt termék nem érkezett meg. A csalók általában drága termékeket hirdetnek az interneten erősen nyomott áron. Ilyenkor a kínált áru valószínűleg nem is létezik, és csak a vevő pénzének megszerzése a cél.
Eltűnik a "romantikus ismerős". A társkereső csalók online ismerkednek áldozatukkal. Gyakorta pénzt kérnek különböző valótlan dolgokra, például orvosi számlákra vagy állítólagos utazási költségekre. Ha az áldozat később visszakérné a pénzét vagy már sokadszorra nem hajlandó többet utalni, akkor a csalók egyszerűen eltűnnek, és soha többé nem lehet hallani felőlük.
Nem sikerül belépni a felhasználói fiók(ok)ba. A bejelentkezési adatok megszerzésével a csalók hozzáférnek a fiókjainkhoz, és megváltoztathatják a jelszavainkat.
Nem tudunk pénzt kivenni a kripto befektetéseinkből. A felhasználót jellemzően nagy hozammal kecsegtető befektetési lehetőségekkel győzik meg, amikor viszont az ügyfél ki akarja venni a pénzét, a csalók eltűnnek.
Ahhoz, hogy a jövőben jobban fel legyünk készülve, és hatékonyabban tudjuk megelőzni a kibertámadásokat, Csizmazia-Darab István, az ESET kiberbiztonági szakértője szerint érdemes átgondolni az alábbiakat:
- Cseréljünk jelszót. Használjunk erős, egyedi jelszavakat, amelyeket ideális esetben megbízható jelszókezelő tárol.
- A két- vagy többfaktoros hitelesítés nagyobb védelmet biztosít az adathalászokkal és a csalókkal szemben.
- Rendszeresen frissítsük, és tartsuk naprakészen az eszközeinket, szoftvereinket.
- Ne mentsük el a személyes, pénzügyi adatokat online fiókokba, böngészőkbe.
- Gondoskodjunk arról, hogy minden eszközünk és számítógépünk megbízható forgalmazótól származó, kártékony szoftverek elleni védelemmel rendelkezzen.
- Használjunk megbízható biztonsági megoldást minden eszközünkön.
- Informálódjunk a legújabb csalásformákról, a védekezés módjairól.
- Ne kapkodjunk, ne hagyjuk sürgetni magunkat!
További hírek
Vélemények
Partnerhírek
Céges és magánadatok ostrom alatt
Az adathalászat majdnem olyan régi, mint maga az internet, így talán azt gondoljuk, hogy már mindent tudunk róla, felismerjük az üzenet tárgysorából, a megszólításból vagy a levél megfogalmazásából.
Nyaralás: mutatjuk, hogyan előzze meg a csalásokat
A megtévesztő ingyenes utazásoktól kezdve a fiktív bérelhető lakásokig számos átverés terjed az interneten.
Kiemelt hírek
Közösség
Copyright by Isidor - Minden jog fenntartva!