Az Emotet trójai maradt a számítógépes vírusok ura

​A vírusok toplistájának élén továbbra sincs változás, de azért érdekességek így is akadnak.
 

A Check Point Research júniusra vonatkozóan is összeállította a legfertőzőbb kártékony programokat felvonultató toplistáját. Ennek élén a megelőző hónaphoz képest nem történt változás, ami annyit jelent, hogy továbbra is az Emotet trójai tehető felelőssé a legtöbb fertőzésért. Ez azért is probléma, mivel az eredetileg banki trójaiként aposztrofált szerzemény manapság további nemkívánatos programok terjesztéséből is kiveszi a részét, így sok esetben többszörös fertőzések forrásául szolgál. Mindezek mellett a trójai legújabb variánsa a korábbiaknál intenzívebben kezdte bezsebelni a webböngészőkből a bank- és hitelkártya adatokat.
 
A számítógépes vírusok toplistáján júniusban a legnagyobb előrelépést a Snake Keylogger hajtotta végre, hiszen egy hónap alatt a nyolcadik helyről a harmadikra ugrott fel. A Snake elsődleges funkciója a felhasználók billentyűleütéseinek naplózása, és az így begyűjtött adatok továbbítása a támadók felé. Miközben májusban a Snake Keylogger még PDF-fájlokkal terjedt, az utóbbi hetekben inkább Word csatolmányokat tartalmazó, ajánlatkérő e-mailekben jelent meg.
 
A biztonsági kutatók az újonnan felfedezett MaliBot károkozót is kiemelték, amely rögtön a mobilvírusok toplistájának harmadik helyére került. Ez a kártevő különböző neveket használva kriptobányász alkalmazásnak álcázza magát, és mobilbanki szolgáltatások felhasználóit veszi célba, hogy pénzügyi információkat lopjon. Adathalász SMS-üzenetek (smishing) révén próbálja rávenni az áldozatait, hogy egy linkre kattintva kártékony programot tartalmazó, hamis alkalmazást töltsenek le.
 
"A kiberbűnözők nagyon is tudatában vannak annak, hogy milyen központi szerepet játszanak a mobil eszközök a legtöbb ember életében, és folyamatosan fejlesztik a megfelelő taktikákat. Ezért a fenyegetések gyorsan változnak. A mobil eszközöket célzó kártékony programok jelentős veszélyt képviselnek mind a személyes, mind a vállalati biztonság terén" - mondta Maya Horowitz, a Check Point Software kutatásért felelős elnökhelyettese. 
 
A 2022. júniusi vírustoplista első három helyezettje:
1. Emotet
2. Formbook
3. Snake Keylogger
 
A 2022. júniusi mobilvírus toplista:
1. AlienBot
2. Anubis
3. MaliBot
 
  1. 4

    A GLPI fejlesztői két veszélyes biztonsági résről számoltak be.

  2. 3

    Öt biztonsági rést foltoztak be a GitLab fejlesztői.

  3. 3

    A FreeRDP-hez öt patch vált elérhetővé.

  4. 4

    A Dell biztonsági frissítést adott ki a Custom VMware ESXi-hez.

  5. 4

    A Google kritikus veszélyességű sebezhetőségeket orvosolt a Chrome webböngésző kapcsán.

  6. 3

    Az IBM QRadar SIEM-hez egy biztonsági javítás érkezett.

  7. 3

    A Fortinet FortiNAC-F kapcsán egy biztonsági hibára derült fény.

  8. 4

    A Firefox legújabb kiadása számos sebezhetőséget orvosolt.

  9. 4

    A CrushFTP fejlesztői egy biztonsági rést foltoztak be.

  10. 4

    A GNU C Library kapcsán egy veszélyes biztonsági résre derült fény.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség