Átvette a hatalmat a Trickbot trójai

​Februárban a vírusok toplistájának élére az a Trickbot trójai került, amely már korábban is sok kárt okozott.
 

A Check Point Research kiadta legújabb, 2021 februárjára vonatkozó biztonsági elemzését a legfertőzőbb számítógépes vírusokról. A kutatók jelentése alapján a Trickbot első alkalommal került vezető pozícióba - januárban még a harmadik helyen állt a kártékony programok listáján. Az élre kerülésében szerepe volt annak, hogy az Emotet botnet januári leállítását követően a kiberbűnözők újabb károkozók felé fordultak, és többek között a Trickbotot kezdték mind nagyobb számban bevetni. 

Februárban a Trickbot olyan spamkampányokban jutott szerephez, amelyek leggyakrabban a jogi, valamint a biztosítási szektor felhasználóit állították célkeresztbe, és kártékony ZIP-fájlok letöltésére, illetve megnyitására ösztökéltek. Ezek a fájlok egy ártalmas JavaScript kódot tartalmaztak, amelynek lefuttatását követően további károkozók kerültek fel az érintett PC-kre.

"Egy fontos fenyegetést kivontunk a forgalomból, de sok másik megmaradt, melyek továbbra is nagy kockázatot jelentenek világszerte a hálózatok számára. Ennek megfelelően a szervezeteknek robusztus biztonsági rendszerekkel kell rendelkezniük annak érdekében, hogy képesek legyenek megvédeni hálózataikat, és minimalizálni tudják a kockázatokat. Az alkalmazottak átfogó képzése is meghatározó fontosságú: képesnek kell lenniük a Trickbot és más kártékony programok által terjesztett rosszindulatú e-mailek beazonosítására"

- mondta Maya Horowitz, a Check Point Threat Intelligence & Research igazgatója. 

Februárban sok gondot okozott még a Qbot banki trójai program, amely adatlopásra alkalmas, és meglehetősen hatékonyan képes megkerülni a védelmi alkalmazásokat. Emellett sok fertőzött számítógépen tűnt fel a kriptobányászatra alkalmas XMRig is. Az androidos készülékeket pedig legtöbbször a Hiddad, az xHelper és a FurBall károkozók veszélyeztették. Ezek leginkább nemkívánatos hirdetések megjelenítésére, illetve adatszivárogtatásra alkalmasak.
 
  1. 4

    A Git fontos biztonsági hibajavításokat kapott.

  2. 4

    Az Apache HTTP Server jelentős biztonsági frissítést kapott.

  3. 3

    A Lenovo Vantage három biztonsági javítással bővült.

  4. 3

    A Splunk Enterprise-hoz biztonsági frissítések érkeztek.

  5. 4

    Az Adobe kritikus veszélyességű hibákat is javított a ColdFusion esetében.

  6. 4

    Az Adobe kiadta az Illsutrator legújabb verzióit, amelyek révén 10 biztonsági hibát szüntetett meg.

  7. 4

    Az Adobe hat sebezhetőséget orvosolt az InDesignban.

  8. 4

    15 biztonsági javítással gyarapodott az Adobe FrameMaker.

  9. 4

    Az SAP kiadta a júliusi biztonsági frissítéseit.

  10. 4

    A Microsoft jelentős mennyiségű hibajavítást tett letölthetővé a Windows-hoz.

Partnerhírek
Hogyan védhetjük meg a gyerekeket a kibertérben?

A nyári szünet idején a gyerekek több időt töltenek otthon, sokszor felügyelet nélkül – ez pedig nemcsak a fizikai, hanem az online biztonság szempontjából is kihívásokat jelent.

​A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl

Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.

hirdetés
Közösség