Amit a MediaMarkt elleni támadásról tudni lehet

​A MediaMarkt hivatalosan is elismerte, hogy egyes európai áruházaiban fennakadásokat okozott az a kibertámadás, amely vasárnap indult a vállalat informatikai rendszere ellen.
 

Egy újabb jelentős célpontot szemeltek ki maguknak a kiberbűnözők, akik ezúttal a MediaMarktnál okoztak fennakadásokat és vélhetően nem kis károkat.
 
A támadás vasárnap vette kezdetét. A vállalat informatikusai az incidens detektálását követően azonnal életbe léptették az ilyen esetekre előírt incidenskezelési intézkedéseket, ami első körben abból állt, hogy az érintett szervereket, rendszereket azonnal leállították. Tették ezt elsősorban azért, hogy a hálózatba bejutó zsarolóvírus terjedését megállítsák, és megakadályozzák a további károkozásokat.
 
A szerverek leállítása azonban azzal járt, hogy az üzletekben komoly fennakadások voltak hétfő reggel. Nem lehetett használni a pénztárgépeket, így az áruházak nem tudtak nyugtát, számlát adni. Emellett a korábbi rendelések visszakereshetőségével is gondok adódtak. A támadás és az annak következtében bevezetett intézkedések elsősorban a holland üzletek számára okoztak fejtörést, de  például Németországban is voltak helyek, ahol fennakadásokkal kellett szembenézni. A magyarországi webáruház is leállt.
 
A MediaMarktSaturn Retail Group megerősítette, hogy valóban támadás érte a rendszereit, aminek következtében egyes szervereket le kellett állítania. A szakemberei jelenleg is gőzerővel dolgoznak azon, hogy helyreállítsák a károkat. A vállalat már értesítette az illetékes hatóságokat a történtekről.
 
Az eddig felröppent hírek szerint a MediaMarkt rendszerébe a Hive zsarolóvírus jutott be, és az elkövetők 240 millió dollárt követeltek azért, hogy a titkosított fájlok, adatok dekódolását a cég elvégezhesse. Ami viszont jelenleg az egyik legnagyobb kérdés, hogy a támadók a titkosítás megkezdése előtt képesek voltak-e adatokat kiszivárogtatni. A 2021 nyarától igen aktívan ténykedő Hive kiberbanda ugyanis az eddigi támadásai során adatlopástól sem riadt vissza. Mint ahogy attól sem, hogy a lopott adatok nyilvánosságra hozatalával is megzsarolja az áldozatait.
 
Így működik a Hive
 
Az eddigi Hive-alapú támadások során az volt megfigyelhető, hogy a zsarolóvírus meglehetősen gyors terjedésre képes a helyi hálózatokban. Ehhez az elkövetők gyakorta tartományvezérlőket is kompromittálnak, és ha azokon sikerül admin jogot szerezniük, akkor automatizált módon kezdik teríteni a szerzeményüket. Eközben megpróbálnak adatokat kiszivárogtatni, valamint elkezdik a fájlok, adatok titkosítását. Az sem példa nélküli, hogy a célkeresztbe állított szervezetek biztonsági mentéseit is használhatatlanná teszik.
 
A Hive zsarolóvírusnak nemcsak Windows-os verziója létezik, hanem olyan változatai is felbukkantak már, amelyek Linux, illetve FreeBSD alatt is képesek károkozásokra. Ezek virtualizált rendszerekben képesek pusztításra.
 
A Hive kiberbanda további ismertetőjegye, hogy nem kizárólag vállalatokat állít célkeresztbe, hanem egyebek mellett egészségügyi és kormányzati intézményeket is könyörtelenül támad.
 
  1. 3

    Az Oracle 71 hibajavítást adott ki az Oracle Linux operációs rendszerhez.

  2. 4

    Több mint egy tucat biztonsági javítással bővült a Google Chrome.

  3. 4

    Letölthető a VirtualBox legújabb kiadása benne 13 biztonsági javítással.

  4. 4

    Az Oracle nyolc olyan biztonsági résről számolt be, amelyeket a Database Server kapcsán kellett orvosolnia.

  5. 4

    A MySQL három tucat biztonsági frissítéssel gyarapodott.

  6. 4

    Az Java több mint egy tucat biztonsági frissítést kapott.

  7. 3

    A Microsoft három biztonsági rést foltozott be az Edge webböngészőn.

  8. 4

    A PuTTY-hoz egy biztonsági frissítés vált elérhetővé.

  9. 4

    A XenServer és a Citrix Hypervisor is biztonsági frissítéseket kapott.

  10. 3

    A GitLab újabb biztonsági javításokat adott ki.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség