Alvó mobilokkal kerestek pénzt a netes csalók
Több mint 2,5 millió letöltést számláltak azok a kártékony androidos appok, amik akkor aktiválódtak, amikor a mobilok kijelzője kikapcsolt.
A McAfee biztonsági kutatói újabb érdekes felfedezést tettek egyes androidos alkalmazások vizsgálata során. Kiderült ugyanis, hogy a hivatalos Google Play áruházba legalább 43 olyan alkalmazás férkőzött be, amelyeket végül adware programnak kellett minősíteni. Az igazán aggasztó, hogy mire fény derült arra, hogy a szóban forgó appok valójában reklámprogramok, addigra azokat összességében már több mint 2,5 millió alkalommal töltötték le a felhasználók.
A felfedezett, kártékony appok többféle módon próbálták rávenni az áldozataikat a telepítésre. Egyebek mellett mondvacsinált streaming, hírgyűjtő, médialejátszó, zeneletöltő és naptár alkalmazások képében bukkantak fel. A készítőik gondoskodtak arról, hogy a szoftvereik a minél szélesebb körű elterjedésük előtt ne keltsenek feltűnést és gyanút, ezért az appokba rejtett, nemkívánatos funkciókat csak hetekkel a szoftverek telepítését követően aktiválták, és akkor is meglehetősen alattomos módon.
A távolról is vezérelhető, illetve konfigurálható reklámprogramok akkor aktiválódtak, vagyis csak akkor kezdték megjeleníteni a nemkívánatos hirdetéseket, amikor az érintett okostelefonok, táblagépek kijelzője kikapcsolt. Ilyenkor észrevétlenül jelentek meg a reklámok, és termelték a hirdetési bevételt a csalók számára.
Mivel az android újabb kiadásai a háttérben futó alkalmazásokat - elsősorban az akkumulátor kímélése miatt - leállítják, ezért a problémás appok a telepítésük után arra kérték a felhasználókat, hogy e funkció esetében tegyék kivétellistára a szoftvereket. Ha ezt megtették, akkor onnantól kezdve nem volt akadálya a rejtett reklámozásnak.
A McAfee szerint a fertőzésekről leginkább az árulkodhatott, hogy az érintett készülékek akkumulátora a szokásosnál gyorsabban merült. Emellett, amikor a kijelző ismét bekapcsolt, akkor egy-egy pillanat erejéig még láthatóak voltak a reklámok, mielőtt azok automatikusan eltűntek volna.
Noha a mostani alvilági akció elsősorban koreai felhasználók készülékeit állította célkeresztbe, a valóságban semmi akadálya nem volt annak, hogy más régiókba is eljussanak az ártalmas appok.
A biztonsági cég már értesítette a Google-t a felfedezéséről, amely a problémásnak bizonyult alkalmazásokat törölte a Play áruházból.
További hírek
Vélemények
Partnerhírek
Céges és magánadatok ostrom alatt
Az adathalászat majdnem olyan régi, mint maga az internet, így talán azt gondoljuk, hogy már mindent tudunk róla, felismerjük az üzenet tárgysorából, a megszólításból vagy a levél megfogalmazásából.
Nyaralás: mutatjuk, hogyan előzze meg a csalásokat
A megtévesztő ingyenes utazásoktól kezdve a fiktív bérelhető lakásokig számos átverés terjed az interneten.
Kiemelt hírek
Közösség
Copyright by Isidor - Minden jog fenntartva!