Adathalászat indult a cPanel ellen

​Az utóbbi napokban biztonsági kutatók egy olyan adathalász támadássorozatra lettek figyelmesek, amely a cPanel ismertségével és elterjedtségével él vissza.
 

Az adathalászok minden olyan platformot megpróbálnak célkeresztbe állítani, amelyek érzékeny adatokat tárolnak. Lehet ez banki weboldal, elektronikus kereskedelmi szolgáltatás vagy akár online játék is. A legutóbbi akciójuk során azonban az adathalászok némileg szokatlan vizekre eveztek, ugyanis egy tárhelyszolgáltatók által használt alkalmazást szemeltek ki.

A szóban forgó phishing támadások ezúttal a cPanelt használó üzemeltetőket, illetve felhasználókat vették célba. A módszerük alapvetően korántsem új keletű, hiszen olyan e-maileket küldözgetnek, amelyek egy állítólagos sebezhetőségről, és az elérhetővé váló biztonsági frissítésekről szólnak. A csalók arra próbálják rávenni a potenciális áldozataikat, hogy a leveleikben elhelyezett linkre kattintva frissítsék a cPanelt, mert csak így lehet csökkenteni a mondvacsinált sérülékenység kockázatait. 

Amennyiben valaki rákattint a csalók e-mailjeiben lévő linkre, akkor egy weboldal jelenik meg, amelyen egy cPaneles bejelentkező felület válik láthatóvá. Ha ezen a levél címzettje megadja a felhasználónevét és a jelszavát, akkor azok rögtön az adattolvajokhoz kerülnek. Az adathalászok ezt követően értékesíthetik a megkaparintott adatokat, vagy akár maguk is felhasználhatják azokat, hogy az áldozataik weboldalait, domain beállításait vagy akár levelezését manipulálják. Vagyis közvetve igen komoly károkozásokhoz járulhatnak hozzá ezek az adathalász küldemények.

A biztonsági kutatók szerint a cPaneles adathalászok meglehetősen alaposan átgondolt levelekkel operálnak, amelyeket gondosan állítottak össze, így első ránézésre nem biztos, hogy feltűnik a manipuláció. A leveleikben lévő problémás hivatkozás is egy olyan domainre mutat, amelyben szerepel a cPanel megnevezés. (Persze ez a webcím bármikor megváltozhat a káros küldeményekben.) 

A szakemberek azt tanácsolják, hogy ha valaki rákattint egy ilyen linkre, és megadja a bejelentkezési adatait, akkor minél hamarabb változtassa meg a jelszavát a valódi weboldalon. Emellett érdemes egy teljes körű ellenőrzést végezni a webes és domain beállításokon, illetve a kiszolgáltatottá vált tárhelyen lévő fájlokon. 
 
  1. 4

    11 biztonsági javítás érkezett a Thunderbird alkalmazáshoz.

  2. 3

    A Citrix XenServerhez egy biztonsági frissítés vált elérhetővé.

  3. 4

    A Microsoft Edge két biztonsági hiba miatt kapott frissítést.

  4. 4

    A WordPress kompatibilis Forminator bővítmény súlyos biztonsági hibát tartalmaz.

  5. 3

    A Graylog esetében egy biztonsági hiba megszüntetésére nyílt lehetőség.

  6. 4

    A Tenable Nessus három biztonsági frissítést kapott.

  7. 3

    Az Apache Hive fejlesztői egy biztonsági hibát javítottak.

  8. 5

    A Google Chrome egy kritikus veszélyességű, nulladik napi biztonsági rést foltozott be a Chrome webböngészőn.

  9. 5

    A Cisco két súlyos sérülékenységet szüntetett meg az Identity Services Engine-ben.

  10. 3

    A Python öt biztonsági hibajavítással lett gazdagabb.

Partnerhírek
​A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl

Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.

​Az ESET kutatói vizsgálták a RansomHub csoportot

Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.

hirdetés
Közösség