A vírusterjesztők is felnéznek a James Webb űrteleszkópra
Vírusterjesztők egy James Webb űrteleszkóp által készített fénykép mögé rejtették el a kártékony programjukat.A kiberbűnözők minden lehetőséget megragadnak arra, hogy a nemkívánatos kódjaikat véka alá rejtsék, és ezáltal ne kerüljenek sem a védelmi technológiák, sem a biztonsági szakemberek látókörébe. A GO#WEBBFUSCATOR néven emlegetett alvilági kampány mögött meghúzódó kibercsoport úgy gondolta, hogy mindezt csillagászati magasságokba emeli.
A támadások anatómiája
A szóban forgó támadások során a felhasználó első körben egy Word dokumentumot kap adathalász célú elektronikus levelekben. Amennyiben ezt megnyitja, és engedélyezi a makrók futtatását, akkor a számítógépére interneten keresztül egy JPG-kiterjesztésű fájl kerül fel. Ennek a neve jelenleg OxB36F8GEEC634.jpg, de természetesen ez bármikor megváltozhat.
Az ártalmatlan képfájlnak kinéző állomány megjelenítésekor nem történik semmi gyanakvásra okot adó történés, ugyanis azon a James Webb által idén nyáron készített egyik felvétel jelenik meg egészen pontosan a SMACS 0723 galaxis klaszterről. Csakhogy ez a fájl korántsem csak egy fényképet rejt. Egy szövegszerkesztővel való megnyitását követően láthatóvá válik, hogy abban egy Base64 kódolással ellátott karaktersorozat is lapul egy tanúsítványnak kinéző módon. Ennek dekódolását követően (amit a makró segítségével végeznek el a csalók a háttérben) egy 64 bites, futtatható állomány tűnik fel. Ez bemásolja a károkozásokhoz szükséges kódokat a '%%localappdata%%\microsoft\vault\' mappába, valamint manipulálja a regisztrációs adatbázist. Ezt követően pedig DNS-alapú lekérdezésekkel elkezd kommunikálni a vezérlőszerverével, ahonnan utasításokat fogad.
A megjelenő kép
Forrás:Securonix
A kép mögött lévő kód
Forrás: Securonix
A Securonix biztonsági kutatói által vizsgált szerzemény nem kizárólag vizuálisan képes jól rejtőzködni a fénykép segítségével, hanem forráskód szinten is. A Golang nyelven íródott programot a felfedezésekor egyetlen VirusTotalon működő víruskereső motor sem minősítette kártékonynak.
A Securonix már közzétette az ártalmas program detektálásához szükséges információkat, így a szerzemény elleni védekezés jegyében érdemes naprakészen tartani a víruskeresőket. Ami pedig legalább ilyen fontos, hogy az Office állományok esetében a makrókat csak végső esetben, megfelelő körültekintés mellett szabad engedélyezni, különösen ismeretlen dokumentumok esetén.
-
A Google Chrome egy fontos biztonsági hibajavítást kapott.
-
Fél tucat biztonsági hiba vált kimutathatóvá a PHP-ben.
-
A Nextcloud Desktop esetében két biztonsági rést kell befoltozni.
-
Az Apple két sebezhetőséget szüntetett meg egyes operációs rendszereiben.
-
A FortiClient kapcsán egy nulladik napi sebezhetőségre derült fény.
-
A Palo Alto PAN-OS egy kritikus veszélyességű sebezhetőséget tartalmaz.
-
Az Apache Tomecat három sérülékenység miatt kapott frissítést.
-
A Fortinet számos hibajavítást adott ki a hálózatbiztonság megoldásaihoz.
-
A Citrix a virtualizációs megoldásaihoz egy biztonsági frissítést tett elérhetővé.
-
Az SAP kiadta a novemberi biztonsági frissítéseit.
Az ESET HOME Security legújabb verziója új és továbbfejlesztett funkciókkal véd a személyazonosságlopás, az adathalászat és más fenyegetések ellen.
Az ESET Magyarországon is elérhetővé tette az ESET Servicest, amely többek között biztosítja a gyors, felügyelt EDR (XDR) szolgáltatást is.