A vírusterjesztők is felnéznek a James Webb űrteleszkópra

Vírusterjesztők egy James Webb űrteleszkóp által készített fénykép mögé rejtették el a kártékony programjukat.
 

A kiberbűnözők minden lehetőséget megragadnak arra, hogy a nemkívánatos kódjaikat véka alá rejtsék, és ezáltal ne kerüljenek sem a védelmi technológiák, sem a biztonsági szakemberek látókörébe. A GO#WEBBFUSCATOR néven emlegetett alvilági kampány mögött meghúzódó kibercsoport úgy gondolta, hogy mindezt csillagászati magasságokba emeli.
 
A támadások anatómiája
 
A szóban forgó támadások során a felhasználó első körben egy Word dokumentumot kap adathalász célú elektronikus levelekben. Amennyiben ezt megnyitja, és engedélyezi a makrók futtatását, akkor a számítógépére interneten keresztül egy JPG-kiterjesztésű fájl kerül fel. Ennek a neve jelenleg OxB36F8GEEC634.jpg, de természetesen ez bármikor megváltozhat.
 
Az ártalmatlan képfájlnak kinéző állomány megjelenítésekor nem történik semmi gyanakvásra okot adó történés, ugyanis azon a James Webb által idén nyáron készített egyik felvétel jelenik meg egészen pontosan a SMACS 0723 galaxis klaszterről. Csakhogy ez a fájl korántsem csak egy fényképet rejt. Egy szövegszerkesztővel való megnyitását követően láthatóvá válik, hogy abban egy Base64 kódolással ellátott karaktersorozat is lapul egy tanúsítványnak kinéző módon. Ennek dekódolását követően (amit a makró segítségével végeznek el a csalók a háttérben) egy 64 bites, futtatható állomány tűnik fel. Ez bemásolja a károkozásokhoz szükséges kódokat a '%%localappdata%%\microsoft\vault\' mappába, valamint manipulálja a regisztrációs adatbázist. Ezt követően pedig DNS-alapú lekérdezésekkel elkezd kommunikálni a vezérlőszerverével, ahonnan utasításokat fogad.


A megjelenő kép
Forrás:Securonix 


A kép mögött lévő kód
Forrás: Securonix 
 
A Securonix biztonsági kutatói által vizsgált szerzemény nem kizárólag vizuálisan képes jól rejtőzködni a fénykép segítségével, hanem forráskód szinten is. A Golang nyelven íródott programot a felfedezésekor egyetlen VirusTotalon működő víruskereső motor sem minősítette kártékonynak.
 
A Securonix már közzétette az ártalmas program detektálásához szükséges információkat, így a szerzemény elleni védekezés jegyében érdemes naprakészen tartani a víruskeresőket. Ami pedig legalább ilyen fontos, hogy az Office állományok esetében a makrókat csak végső esetben, megfelelő körültekintés mellett szabad engedélyezni, különösen ismeretlen dokumentumok esetén.
 
 
  1. 3

    A Trend Micro Deep Security Agent for Windows egy biztonsági hibát rejt.

  2. 4

    A Google Chrome legújabb verziója négy biztonsági hibajavítással érkezett.

  3. 4

    A Fortinet kritikus veszélyességű hibáról adott tájékoztatást.

  4. 3

    Az Apache Tomcat két sebezhetőséget tartalmaz.

  5. 4

    Számos biztonsági javítás érkezett a Foxit PDF-kezelő szoftverekhez.

  6. 3

    Fél tucat biztonsági javítás érkezett a Moodle-hoz.

  7. 4

    Egyre intenzívebben használják ki a támadók az Apache Struts biztonsági hibáját.

  8. 4

    A Google ChromeOS két biztonsági javítást kapott.

  9. 4

    A GFI Archiver három biztonsági hibát tartalmaz.

  10. 4

    Az SAP tíz új és három frissített biztonsági tájékoztatóban számolt be sebezhetőségekről.

Partnerhírek
​Ki vigyáz az adataidra, ha te nem?

Találkoztál már az online térben adathalászokkal? Estél már áldozatául vírusoknak, hackereknek? Ismered az online veszélyeket és védekezel is ellenük?

Új funkciókat kaptak az ESET otthoni védelmi szofverei

​Az ESET HOME Security legújabb verziója új és továbbfejlesztett funkciókkal véd a személyazonosságlopás, az adathalászat és más fenyegetések ellen.

hirdetés
Közösség