A legveszélyesebb banki vírusok toplistája

​A 2023-ban megjelent új, androidos vírusok megközelítőleg ezer különféle bank ügyfelének adatát és pénzét állították célkeresztbe.
 

A Zimperium mobilbiztonsági vállalat kutatói egy érdekes összeállítást készítettek a mobilvírusok kapcsán idén megfigyelhető trendekről. Egyben közzétették azon károkozók listáját, amelyek a banki adatokra nézve a legnagyobb kockázatot jelentették az elmúlt 12 hónapban.
 
A kutatás szerint a 2023-ban teljesen újonnan felbukkant, android kompatibilis banki trójai programok közül a legveszélyesebbek többsége alkalmas volt arra, hogy illetéktelen hozzáférést biztosítson a csalók számára az áldozatul eső felhasználók bankszámláihoz, és egyben segítették a bűnözőket abban, hogy a többfaktoros hitelesítést is meg tudják kerülni. Nem egy esetben pedig tranzakciók automatikus indítására is képesek voltak. Ezek az új szerzemények összességében 985 bankot szemeltek ki maguknak 61 országban. A TOP 10-es listájuk pedig a következőképpen fest:
  • Nexus
  • Godfather
  • Pixpirate
  • Saderat
  • Hook
  • PixBankBot
  • Xenomorph v3
  • Vultur
  • BrasDex
  • GoatRat
 
Érdekesség, hogy a fenti tíz károkozónak összesen 2100 különböző variánsát sikerült kimutatni az év során.
 
Régi vírus, nem vén vírus
 
A Zimperium nemcsak az újonnan felfedezett mobilvírusokat elemezte, hanem a korábbról már ismert kártékony programokat is. Ezek kapcsán a kutatók arra a megállapításra jutottak, hogy számos vírus jelentős fejlődésen ment keresztül az idén. Elsősorban a többfaktoros hitelesítések megkerülését, valamint a social engineering alapú támadások támogatását illetően bővültek a képességeik. Ugyanakkor több olyan kártevő is akadt, amelyekbe például távoli képernyőmegosztást biztosító funkció került.
 
A régebbi kártevők közül idén a legnagyobb fejlődés a Teabot, az Exobot, a Mysterybot, a Medusa, a Cabossous, az Anubis és a Coper nevű vírusok esetében volt megfigyelhető. Ezek a károkozók a legkülönbözőbb módokon ütötték fel a fejüket, például hamis üzleti és oktatási appok, segédprogramok vagy éppen játékok formájában.
 
A biztonsági cég azt is közölte, hogy a statisztikai adatai alapján mobilvírusokkal végrehajtott támadások legnagyobb számban az Egyesült Államokban, az Egyesült Királyságban, Olaszországban, Ausztráliában, Törökországban, Franciaországban, Spanyolországban, Portugáliában és Németországban voltak kimutathatók.
 
  1. 3

    A Trend Micro Deep Security Agent for Windows egy biztonsági hibát rejt.

  2. 4

    A Google Chrome legújabb verziója négy biztonsági hibajavítással érkezett.

  3. 4

    A Fortinet kritikus veszélyességű hibáról adott tájékoztatást.

  4. 3

    Az Apache Tomcat két sebezhetőséget tartalmaz.

  5. 4

    Számos biztonsági javítás érkezett a Foxit PDF-kezelő szoftverekhez.

  6. 3

    Fél tucat biztonsági javítás érkezett a Moodle-hoz.

  7. 4

    Egyre intenzívebben használják ki a támadók az Apache Struts biztonsági hibáját.

  8. 4

    A Google ChromeOS két biztonsági javítást kapott.

  9. 4

    A GFI Archiver három biztonsági hibát tartalmaz.

  10. 4

    Az SAP tíz új és három frissített biztonsági tájékoztatóban számolt be sebezhetőségekről.

Partnerhírek
​Ki vigyáz az adataidra, ha te nem?

Találkoztál már az online térben adathalászokkal? Estél már áldozatául vírusoknak, hackereknek? Ismered az online veszélyeket és védekezel is ellenük?

Új funkciókat kaptak az ESET otthoni védelmi szofverei

​Az ESET HOME Security legújabb verziója új és továbbfejlesztett funkciókkal véd a személyazonosságlopás, az adathalászat és más fenyegetések ellen.

hirdetés
Közösség