A legveszélyesebb banki vírusok toplistája
A 2023-ban megjelent új, androidos vírusok megközelítőleg ezer különféle bank ügyfelének adatát és pénzét állították célkeresztbe.A Zimperium mobilbiztonsági vállalat kutatói egy érdekes összeállítást készítettek a mobilvírusok kapcsán idén megfigyelhető trendekről. Egyben közzétették azon károkozók listáját, amelyek a banki adatokra nézve a legnagyobb kockázatot jelentették az elmúlt 12 hónapban.
A kutatás szerint a 2023-ban teljesen újonnan felbukkant, android kompatibilis banki trójai programok közül a legveszélyesebbek többsége alkalmas volt arra, hogy illetéktelen hozzáférést biztosítson a csalók számára az áldozatul eső felhasználók bankszámláihoz, és egyben segítették a bűnözőket abban, hogy a többfaktoros hitelesítést is meg tudják kerülni. Nem egy esetben pedig tranzakciók automatikus indítására is képesek voltak. Ezek az új szerzemények összességében 985 bankot szemeltek ki maguknak 61 országban. A TOP 10-es listájuk pedig a következőképpen fest:
- Nexus
- Godfather
- Pixpirate
- Saderat
- Hook
- PixBankBot
- Xenomorph v3
- Vultur
- BrasDex
- GoatRat
Érdekesség, hogy a fenti tíz károkozónak összesen 2100 különböző variánsát sikerült kimutatni az év során.
Régi vírus, nem vén vírus
A Zimperium nemcsak az újonnan felfedezett mobilvírusokat elemezte, hanem a korábbról már ismert kártékony programokat is. Ezek kapcsán a kutatók arra a megállapításra jutottak, hogy számos vírus jelentős fejlődésen ment keresztül az idén. Elsősorban a többfaktoros hitelesítések megkerülését, valamint a social engineering alapú támadások támogatását illetően bővültek a képességeik. Ugyanakkor több olyan kártevő is akadt, amelyekbe például távoli képernyőmegosztást biztosító funkció került.
A régebbi kártevők közül idén a legnagyobb fejlődés a Teabot, az Exobot, a Mysterybot, a Medusa, a Cabossous, az Anubis és a Coper nevű vírusok esetében volt megfigyelhető. Ezek a károkozók a legkülönbözőbb módokon ütötték fel a fejüket, például hamis üzleti és oktatási appok, segédprogramok vagy éppen játékok formájában.
A biztonsági cég azt is közölte, hogy a statisztikai adatai alapján mobilvírusokkal végrehajtott támadások legnagyobb számban az Egyesült Államokban, az Egyesült Királyságban, Olaszországban, Ausztráliában, Törökországban, Franciaországban, Spanyolországban, Portugáliában és Németországban voltak kimutathatók.
-
A Kerberos esetében egy közepes veszélyességű biztonsági hibára derült fény.
-
A Google 48 biztonsági rést foltozott be az Androidon.
-
A Samsung két biztonsági hibáról számolt be az Exynos kapcsán.
-
A NETGEAR fontos frissítéseket adott ki egyes routereihez és WiFi-eszközeihez.
-
A VMware Aria Operations több biztonsági hibajavítást kapott.
-
A Google biztonsági frissítést adott ki a Go-hoz.
-
A Zyxel CPE szériás eszközökben két súlyos sebezhetőség található.
-
Az Apache Solr esetében két biztonsági frissítés vált elérhetővé.
-
A VMware Avi Load Balancer egy súlyos hiba miatt kapott frissítést.
-
Az Apple 29 biztonsági rést foltozott be az iOS és az iPadOS operációs rendszeren.
Annak ellenére, hogy egyre többen használnak hirdetésblokkolókat és kifinomult biztonsági szoftvereket, a hirdetéseken keresztül terjedő rosszindulatú szoftverek még mindig nagy problémát jelentenek.
Találkoztál már az online térben adathalászokkal? Estél már áldozatául vírusoknak, hackereknek? Ismered az online veszélyeket és védekezel is ellenük?