2023-ban is rekordot döntöttek a zsarolóvírusok
Tavaly minden korábbinál több zsarolóvírussal végrehajtott támadás történt világszerte. Az idei kilátások sem biztatóak.
A Corvus Insurance felmérése szerint 2023 során 68 százalékkal több olyan biztonsági incidens következett be, amelyekben zsarolóvírusok is szerephez jutottak. Az elsősorban kiberbiztosítási szolgáltatásokra specializálódott vállalat 4496 zsarolással egybekötött adatszivárgási esetről szerzett tudomást. (2022-ben ez a szám még "csak" 2670 volt).
Ugyancsak jelentős növekedés tapasztalható a zsaroló programokkal visszaélő kiberbandák számában is, hiszen e tekintetben 34 százalékos emelkedés volt kimutatható. Szakemberek szerint ennek leginkább az a magyarázata, hogy a netes alvilág nagyobb csoportjai elkezdtek feldarabolódni. Ehhez társul az is, hogy az interneten kiszivárgó ransomware forráskódokból egyre többen igyekeznek hasznot húzni. Erre az egyik legjobb példa a Babuk zsarolóvírus kódjának 2021-ben történt elérhetővé válása, amely mind a mai napig újabb és újabb károkozók megszületését eredményezi.
A Corvus Insurance szerint tavaly is sikerült a hatóságoknak, bűnüldöző szerveknek komoly lépéseket tenniük egyes hírhedt kiberbandák tevékenységének visszaszorítása érdekében, aminek hatása leginkább a negyedik negyedévben mutatkozott meg. Ekkor ugyanis 7 százalékos csökkenés volt megfigyelhető a zsarolóvírus alapú támadások számában. Különösen az ALPHV/BlackCat banda, valamint a QakBot infrastruktúrájának megbénítása volt érezhető.
Prémium előfizetéssel!
-
A Trend Micro Deep Security biztonsági hibajavításokat kapott.
-
A VMware Aria Operations sebezhetősége jogosultsági szint emelést tesz lehetővé.
-
A Google Chrome ismét jelentős biztonsági frissítést kapott.
-
A Canon egyes nyomtatódriverei kapcsán három biztonsági hibára derült fény.
-
A Draytek két biztonsági hibáról számolt be egyes routerei kapcsán.
-
A Zulip Server két biztonsági hibát tartalmaz.
-
Az Apple 22 biztonsági rést foltozott be az iOS/iPadOS operációs rendszerein.
-
Az Apple 41 javítással tette biztonságosabbá a macOS-t.
-
A Splunk Enterprise-hoz öt biztonsági javítás érkezett.
-
Hét patch jelent meg a GitLab alkalmazásokhoz.
A 2004-ben alakult Hétpecsét Információbiztonsági Egyesület céljai között szerepel az információvédelem kultúrájának és ismereteinek magyarországi terjesztése. Ezzel a célunkkal összhangban 2025-ben ismét meghirdetjük a „Az év információbiztonsági tartalom előállítója - 2025” pályázatot.
A félelem hatékony fegyver, és a hackerek tudják, hogyan győzzék meg az embereket, hogy azonnali és meggondolatlan lépéseket tegyenek.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat