Kiberbiztonsági keretrendszer segíti a védekezést
Elérhetővé vált annak a biztonsági keretrendszernek a végleges kiadása, amely a Fehér Ház felkérésére készült az elmúlt egy év során.
Egy évvel ezelőtt Barack Obama elnök arra utasította az amerikai Nemzeti Szabványügyi és Technológiai Intézetet (NIST - National Institute of Standards and Technology), hogy dolgozzon ki egy olyan biztonsági keretrendszert, amely iránymutatóként szolgálhat a kiberinfrastruktúrák által biztosított létfontosságú szolgáltatások épségének megőrzéséhez. Ebből a szempontból a kritikus infrastruktúrák, a banki, szállítási és telekommunikációs rendszerek is a figyelem középpontjába kerültek. Végül azonban egy olyan dokumentum született, amely nemcsak a legnagyobb intézmények és vállalatok számára lehet előnyös, ugyanis minden szervezetnek tartogat megfontolandó tanácsokat.
A keretrendszer kialakításában több száz biztonsági szakértő vett részt. Az előzetes kiadásokhoz megannyi észrevétel érkezett, amelyek részben be is kerültek a dokumentumba. A végleges változat végül tartalmazza mindazon alapvető védelmi intézkedéseket, mechanizmusokat, amelyek alkalmazásával a rendszerek támadásokkal szembeni ellenálló képessége növelhető, miközben jobban átláthatóvá és mérhetővé válik a biztonság.
Nem maradtak el a kritikák

Andrew Wild, a Qualys biztonsági vezetője szerint a keretrendszer alapvetően egy szép munka, és jól rávilágít arra, hogy a szervezeteknek miként kellene alkalmazniuk a kockázatközpontú megközelítést a biztonság fokozása érdekében. Ugyanakkor azt is mondta, hogy ez a dokumentum sem lesz csodaszer a problémák kezelésében. Elvégre a legtöbb biztonságért felelős szakember eddig is átlátta, hogy miként kellene megvédenie a rábízott rendszereket. A baj inkább az erőforrások hiányával van, ugyanis a felsővezetők sokszor nem biztosítanak megfelelő körülményeket a védelem kialakításához. "Hogyan segíthet egy keretrendszer a védelem megerősítésében, ha az erőforrások nem adottak?" - tette fel a kérdést Wild.
A keretrendszer
Az új keretrendszerben szó van az alapvető védelmi feladatokról, a megvalósítási lehetőségekről és a kiberbiztonsági stratégiákhoz, tervekhez kötődő integrálási kérdésekről. A magját azok a tevékenységek adják, amelyek különféle kategóriákba (eszközmenedzsment, hozzáférés-szabályozás, fenyegetettségelemzés,...) és alkategóriákba sorolhatók. A legfontosabb feladatok között a következőket említi: azonosítás, védelem, felismerés, reagálás és helyreállítás. E teendők más ajánlások kapcsán is sokszor előtérbe kerülnek, de ez azért sem meglepő, mert az NIST a keretrendszerének összeállításakor igyekezett már meglévő szabványokra támaszkodni, és megtalálni az azok közötti egyensúlyt. Így például az egyes biztonsági teendők részletezése nem is történt meg mély szinten, ehelyett a szerzők nemes egyszerűséggel egyéb előírásokra vonatkozó hivatkozásokat illesztettek a dokumentumba.

Forrás: NIST
"A keretrendszer nem helyettesíti vagy cseréli le a szervezetek által jelenleg is alkalmazott üzleti vagy kiberbiztonsági kockázatmenedzsment folyamatokat, hanem sokkal inkább kiegészíti azokat" - hangsúlyozták a szerzők. Egyben hozzátették, hogy az új ajánlások révén a vállalatok, intézmények a jelenlegi folyamataik mentén azonosíthatják a kockázatokat, és ilyen módon erősíthetik a kockázatmenedzsmentet.
-
A Firefox 13 biztonsági réstől vált meg a legújabb verzióinak köszönhetően.
-
A Thunderbird alkalmazás fontos hibajavításokkal bővült.
-
A LibreOffice egy biztonsági hibajavítással gyarapodott.
-
A Python egy közepes veszélyességű hibát tartalmaz.
-
A GitLab fejlesztői újabb biztonsági frissítést adtak ki.
-
Az Avast víruskeresőjében egy biztonsági hiba található.
-
A SonicOS SSLVPN kapcsán egy biztonsági hibát kell megszüntetni.
-
A Zyxel az USG FLEX H szériás eszközeihez biztonsági frissítéseket adott ki.
-
A Schneider Electric a Sage sorozatú megoldásaihoz biztonsági javításokat adott ki.
-
A XWiki legutóbb feltárt sérülékenysége adatszivárogtatást segíthet elő.
Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.
Az ESET kutatói felfedezték, hogy a FamousSparrow hackercsoport felelős egy pénzügyi szektorban működő amerikai kereskedelmi szervezet és egy mexikói kutatóintézet ellen elkövetett kibertámadásért.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat