Gőzerővel készül a kiberbiztonsági keretrendszer
Hónapokon belül összeáll az a keretrendszer, amely az amerikai kormány kérésére készül, és a kiberbiztonsági kockázatok kezelését hivatott elősegíteni.
A Fehér Ház idén februárban kérte fel az NIST-t (National Institute of Standards and Technology), hogy mihamarabb állítson össze egy olyan iránymutatást, illetve tegyen közzé olyan ajánlásokat, amelyek révén a szervezetek megerősíthetik az informatikai infrastruktúráik védelmét. Az elmúlt hónapokban az NIST szakemberei folyamatosan dolgoztak a dokumentumokon. Először júliusban ismertették az elképzeléseiket egy San Diegoban megtartott rendezvényen. Akkor még csak nagyon vázlatosan számoltak be a fejleményekről, de mostanra elkészült az új keretrendszer első tervezete. Ehhez a szerzők a következő hetekben várják az észrevételeket, kritikákat, javaslatokat. Szeptemberben pedig további részletekkel fognak szolgálni.
Mi lesz ebből?
Az új keretrendszer célja, hogy a szervezetek számára iránymutatásokat adjon, melyek révén könnyebben és átfogóbban tudják kezelni a kiberbiztonsági kockázatokat, hasonlóan, ahogy azt a mindennapokban a pénzügyi és a működési kockázatok kapcsán is teszik. Amikor a keretrendszer végleges kiadása megjelenik, akkor az három nagy részre fog tagolódni. Így szó lesz benne az alapvető feladatokról, a megvalósítási lehetőségekről és a kiberbiztonsági stratégiákhoz, tervekhez kötődő integrálási kérdésekről.
A keretrendszer magját azok a tevékenységek adják, amelyek különféle kategóriákba (eszközmenedzsment, hozzáférés-szabályozás, fenyegetettségelemzés,...) és alkategóriákba sorolhatók. Az ajánlás tervezete a legfontosabb feladatok között a következőket említi: azonosítás, védelem, felismerés, reagálás és helyreállítás. E teendők más ajánlások kapcsán is sokszor előtérbe kerülnek, de ez azért sem meglepő, mert az NIST a keretrendszerének összeállításakor igyekezett már meglévő szabványokra támaszkodni, és megtalálni az azok közötti egyensúlyt.

Forrás: NIST
"A keretrendszer nem helyettesíti vagy cseréli le a szervezetek által jelenleg is alkalmazott üzleti vagy kiberbiztonsági kockázatmenedzsment folyamatokat, hanem sokkal inkább kiegészíti azokat" - hangsúlyozták a szerzők. Egyben hozzátették, hogy az új ajánlások révén a vállalatok, intézmények a jelenlegi folyamataik mentén azonosíthatják a kockázatokat, és ilyen módon erősíthetik meg a kockázatmenedzsmentet.
A jövő
Az NIST tervei szerint az új keretrendszer második, már jóval teljesebb képet mutató tervezete októberben válik letölthetővé. A végleges kiadás pedig 2014 februárjában fog érkezni. Ugyanakkor a szakértők ezt követően is folyamatosan frissítik majd az ajánlásokat.
-
A Firefox 13 biztonsági réstől vált meg a legújabb verzióinak köszönhetően.
-
A Thunderbird alkalmazás fontos hibajavításokkal bővült.
-
A LibreOffice egy biztonsági hibajavítással gyarapodott.
-
A Python egy közepes veszélyességű hibát tartalmaz.
-
A GitLab fejlesztői újabb biztonsági frissítést adtak ki.
-
Az Avast víruskeresőjében egy biztonsági hiba található.
-
A SonicOS SSLVPN kapcsán egy biztonsági hibát kell megszüntetni.
-
A Zyxel az USG FLEX H szériás eszközeihez biztonsági frissítéseket adott ki.
-
A Schneider Electric a Sage sorozatú megoldásaihoz biztonsági javításokat adott ki.
-
A XWiki legutóbb feltárt sérülékenysége adatszivárogtatást segíthet elő.
Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.
Az ESET kutatói felfedezték, hogy a FamousSparrow hackercsoport felelős egy pénzügyi szektorban működő amerikai kereskedelmi szervezet és egy mexikói kutatóintézet ellen elkövetett kibertámadásért.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat