Ukrán védelmi létesítményeket támadnak a hackerek

Egy hackercsoport folyamatosan, célzott adathalász levelekkel próbál beférkőzni ukrán védelmi létesítmények informatikai rendszereibe.
 

A FireEye biztonsági csapata figyelt fel arra, hogy egy hackercsoport hónapok óta - egyre trükkösebb módszerekkel - támad egyes ukrán védelmi intézményeket. Az elkövetők az akcióik során megtévesztő e-mailekkel próbálják rávenni a felhasználókat, hogy nyissák meg a leveleikben lévő csatolmányokat. A megtévesztés során egyebek mellett egy brit biztonsági cég nevével is visszaélnek, és azt próbálják elhitetni az ukrán felhasználókkal, hogy ezek az e-mailek nagyon is biztonságosak, egyben fontos tartalommal bírnak.
 
Mint kiderült, a támadások már 2018 óta rendszeresen próbára teszik a védelmi létesítmények biztonsági mechanizmusait, így kijelenthető, hogy egy elhúzódó akcióról van szó. Tavaly azonban még egyszerűbb módszerekkel próbálkoztak a csalók, és EXE vagy RAR fájlokat helyeztek el a levelek mellékletében. A mostani támadásaik során azonban már összetettebb módon próbálják megkerülni a védelmi vonalakat. Az e-mailjeik csatolmánya egy PDF-kiterjesztésű állományt tartalmaz, és Microsoft Word ikonnal jelenik meg. Ez a valóságban azonban se nem PDF, se nem Word dokumentum, hanem egy LNK-állomány, amelynek célja egy PowerShell script futtatása. Ha ez lefut, akkor a számítógépre egy RATVERMIN nevű trójai kerül fel.
 
A RATVERMIN rövid időn belül egy hátsó kaput épít ki az áldozatául eső rendszeren, majd elkezdi monitorozni a billentyűleütéseket, illetve rendszeresen lementi a vágólap tartalmát. Esetenként képernyőképeket is készít, valamint csatlakoztatott mikrofon esetén hallgatózik. Az összegyűjtött adatokat, fájlokat pedig titkosított módon tölti fel a vezérlőszerverére.
 
A FireEye szerint a hackercsoport egyelőre ukrajnai célpontokkal van elfoglalva, ennek ellenére nem lehet kizárni, hogy a jövőben nemzetközi vizekre evez majd.
 
  1. 3

    A FreeRDP-hez öt patch vált elérhetővé.

  2. 4

    A Dell biztonsági frissítést adott ki a Custom VMware ESXi-hez.

  3. 4

    A Google kritikus veszélyességű sebezhetőségeket orvosolt a Chrome webböngésző kapcsán.

  4. 3

    Az IBM QRadar SIEM-hez egy biztonsági javítás érkezett.

  5. 3

    A Fortinet FortiNAC-F kapcsán egy biztonsági hibára derült fény.

  6. 4

    A Firefox legújabb kiadása számos sebezhetőséget orvosolt.

  7. 4

    A CrushFTP fejlesztői egy biztonsági rést foltoztak be.

  8. 4

    A GNU C Library kapcsán egy veszélyes biztonsági résre derült fény.

  9. 4

    A Microsoft Edge legújabb verziója számos sebezhetőséget szüntet meg.

  10. 4

    Kritikus fontosságú hibajavítás vált elérhetővé a ChromeOS-hez.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség