Pusztításra rendezkedett be a RedEye zsaroló program

A RedEye zsaroló program áldozatai hiába fizetik ki a csalók által követelt váltságdíjat, ugyanis a kártevő nem azt csinálja, amit állít. Leginkább a pusztítás a célja.
 

A zsaroló programok terjesztői elsősorban azért fertőzik a számítógépeket, hogy a felhasználóktól váltságdíjat követelhessenek. Ilyenkor vagy zárolják a PC-ket, illetve a különbféle eszközöket, vagy titkosítják a fájlokat. Az ilyen típusú zsaroló programok már eddig is óriási károkat okoztak a vállalati, intézményi és egyéni felhasználók számára egyaránt. Az egyik legújabb képviselőjüknek azonban nem a pénzszerzés az elsődleges célja, még ha ez elsőre nem is látszik.
 
A Bart Blaze által felfedezett RedEye nevű zsaroló program nem előzmények nélkül ütötte fel a fejét. Az eddigi vizsgálatok szerint ugyanis a készítői kapcsolatba hozhatók a korábbról már jól ismert Anabelle és JigSaw ransomware programokkal. A RedEye az elődjeihez képest azonban némileg más céllal és motivációval fertőzi a rendszereket.
 
A RedEye a számítógépekre való felkerülését követően kompromittálja a fájlokat, és azokat .RedEye kiterjesztéssel látja el. Ezt követően megjelenít egy ablakot, amelyben közli, hogy az állományokat AES-256 titkosítással kódolta, és 0,1 Bitcoint kell fizetni a dekódoláshoz szükséges információkért cserébe. Csakhogy ez így nem teljesen igaz. A biztonsági kutatók ugyanis arra jöttek rá, hogy noha a RedEye valóban tönkreteszi az állományokat, de azokat nem titkosítja, hanem nemes egyszerűséggel nullákkal felülírja. Ez azt is jelenti, hogy a pórul járt felhasználó hiába fizet, hiszen dekódoló kulcsot biztosan nem fog kapni. Eközben a kártevő letiltja a Feladatkezelőt, illetve elrejti a meghajtókat.


Forrás: Bart Blaze
 
Van még más is a tarsolyban
 
A kártékony programnak nem a fájlok tönkretétele az egyetlen célja. Alapvetően négy napot ad a fizetésre, de már előbb is bekövetkezhet az, amikor az egyik összetevője működésbe lép, és felülírja az MBR-t (Master Boot Record). Ha pedig ezt követően a felhasználó újraindítja a számítógépét, akkor a Windows már nem fog tudni ismét betöltődni. Ehelyett egy "RedEye terminated their computer" szöveg jelenik meg a képernyőn.
 
A RedEye érdekessége, hogy a társaihoz képest nagy mérettel rendelkezik. Egy 35 MB-os fájlban terjed, amely néhány multimédiás tartalmat (például idegesítő hangokat tartalmazó audió állományokat) is magában foglal.
 
A biztonsági szakemberek semmi esetre sem javasolják a RedEye követeléseinek teljesítését. Ehelyett korszerű vírusvédelem használatára, illetve biztonsági mentések készítésére buzdítanak.
 
  1. 3

    A Google ChromeOS két fontos biztonsági javítást kapott.

  2. 4

    Elérhetővé vált a Google Chrome webböngésző legújabb biztonsági frissítése.

  3. 3

    Az IBM biztonsági frissítéseket adott ki a Qradar SIEM megoldásához.

  4. 3

    A cURL fejlesztői négy biztonsági hibáról számoltak be.

  5. 4

    Az Apple egy veszélyes biztonsági hibát javított az iOS és iPadOS operációs rendszerei kapcsán.

  6. 4

    A macOS operációs rendszerhez egy fontos biztonsági frissítés vált telepíthető.

  7. 4

    A Microsoft ezúttal nyolc biztonsági rést foltozott be az Edge webböngészőben.

  8. 4

    A Mozilla fejlesztői kritikus biztonsági hibákat szüntettek meg a Firefoxban.

  9. 4

    A IBM Secure Proxy-hoz két tucat biztonsági frissítés vált elérhetővé.

  10. 3

    A Zulip Serverhez egy biztonsági hibajavítás vált elérhetővé.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség