Öt aranyszabály a biztonságos családi netezéshez

Az Európai Unióban minden év októbere a kiberbiztonság hónapja. Ebből az alkalomból az online családbiztonság is előtérbe kerül.
 

Az Intren digitális ügynökség és a Cyber Services kiberbiztonsági vállalat a veszélyeknek legjobban kitett internethasználókra, a gyerekekre szeretné felhívni a figyelmet. A szakértők által javasolt 5 aranyszabály betartásával a fiatalok - és a szülők is - sokat tehetnek azért, hogy biztonságosabban kalandozhassanak a digitális világban.

"Védjük magunkat!" szabály

Gondosan válasszuk meg az internetes bejelentkezésekhez szükséges jelszavainkat, és változtassuk azokat rendszeresen. A weboldalak, applikációk, okoseszközök által előre beállított jelszavakat cseréljük le sajátra. Az erős jelszavakat azonban nehéz megjegyezni, ezért jó ötlet egy megbízható jelszókezelő szoftver használata. 

"Mit szólna a nagymama?" szabály

Bár az interneten sok minden látszólag névtelenül történik, de ez csak illúzió. Az online téren keresztül is a valós világban maradunk, igazi veszélyekkel. Éppen ezért célszerű követni azt az egyszerű szabályt, hogy ne tegyünk semmi olyat a neten, amit nem szeretnénk, hogy megtudjanak mások. Ne álljunk szóba idegenekkel, ne bántsunk senkit az online térben, ne írjunk le olyat, amit később jó eséllyel megbánhatunk, és - amit nem lehet eléggé hangsúlyozni - ne osszunk meg nyilvánosan privát információkat. 

"Ne menjünk a divat után!" szabály

Azért, mert valami éppen menő, nem biztos, hogy hosszú távon jó. Ne töltsünk fel fehérneműs képeket azért, mert minden barátunk ezt csinálja. Ha képeink és bizalmas adataink ártó szándékú emberek kezébe kerülnek, nagy baj lehet belőle.

"Az interneten nincsenek titkok" szabály

Sajnos tudomásul kell vennünk, hogy ami felkerül az internetre, az ott is marad. Hiszen előfordulhat, hogy az általunk törölt képet egy barátunk vagy a szolgáltató már tárolja valahol másolatként. Ezért a kényes információkat - például kínos fotók, személyes titkok, stb. - soha ne osszuk meg a neten. Ennek fényében gondoljuk át azt is, hogy milyen tartalmakat teszünk fel a gyerekeinkről, hiszen nem biztos, hogy 20 év múlva is hálásak lesznek a pelenkás képeik feltöltéséért.

"Óvakodjunk a nyilvános Wi-Fi hálózatoktól!" szabály

Megfelelő technikai feltételekkel és tudással ártó szándékú emberek olvashatják és támadhatják a laptopunkat vagy telefonunkat. Ha lehet, ne netezzünk például bevásárlóközpontokban vagy gyorséttermekben, és alaposan fontoljuk meg, hogy mire használjuk ilyenkor a gépünket! Ugyancsak fontos szabály, hogy ha valami gyanúsnak tűnik akkor az általában az is. Érdemes résen lenni, és nem kattintgatni mindenre, ami felugrik. Ha valamit nem értünk, akkor kérdezzünk, keressünk rá, nézzünk utána.

+1

A felnőttek is tartsák be ezeket a szabályokat, hiszen másképp nem várhatjuk el a gyerekektől, hogy tudatos internethasználókká váljanak.
 
  1. 3

    A FreeRDP-hez öt patch vált elérhetővé.

  2. 4

    A Dell biztonsági frissítést adott ki a Custom VMware ESXi-hez.

  3. 4

    A Google kritikus veszélyességű sebezhetőségeket orvosolt a Chrome webböngésző kapcsán.

  4. 3

    Az IBM QRadar SIEM-hez egy biztonsági javítás érkezett.

  5. 3

    A Fortinet FortiNAC-F kapcsán egy biztonsági hibára derült fény.

  6. 4

    A Firefox legújabb kiadása számos sebezhetőséget orvosolt.

  7. 4

    A CrushFTP fejlesztői egy biztonsági rést foltoztak be.

  8. 4

    A GNU C Library kapcsán egy veszélyes biztonsági résre derült fény.

  9. 4

    A Microsoft Edge legújabb verziója számos sebezhetőséget szüntet meg.

  10. 4

    Kritikus fontosságú hibajavítás vált elérhetővé a ChromeOS-hez.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség