Nagy lelkesedéssel fertőz a Hancitor trójai

Az egyik, vírusterjesztésben is szerepet kapó kártékony program az elmúlt hetekben óriási léptekben kezdte ostromolni a számítógépeket.
 

A Check Point februári vírustoplistája szerint a legnagyobb lendülettel az a Hancitor nevű trójai program vetette bele magát a támadásokba, amely különféle károkozókkal képes elhalmozni a számítógépeket. Egyebek mellett zsarolóvírusokat, banki adatlopó trójai programokat is terjeszt. Egy hónap alatt háromszorosára növelte a jelenlétét, és a vírusok toplistájának 22. helyéről az első ötbe került.
 
A Chanitor néven is ismert Hancitor általában káros makrókkal felvértezett Office dokumentumként kerül a felhasználók postafiókjaiba. A kéretlen levelek sokszor fontosnak tűnő számlákat, üzeneteket tartalmaznak, és megtévesztési célokat szolgálnak.
 
A biztonsági cég telemetriai adatai azt mutatják, hogy februárban a legtöbb kockázatot a Kelihos botnet és az ahhoz kötődő ártalmas programok jelentették a vállalatokra nézve. A 2010 óta aktív, rendkívül ellenállónak bizonyuló Kelihos mögött álló kibercsoport napjainkban már bérbe is adja a rendelkezésére álló erőforrásokat, így a botnet még szélesebb körben járulhat hozzá biztonsági problémákhoz.
 
A toplistán a Kelihost a HackerDefender nevű program követi, amely egyrészt rootkit összetevőkkel különféle rendszerösszetevőket, fájlokat, bejegyzéseket képes elrejteni, másrészt szerepet kap hátsó kapu kiépítésében és a hálózati adatforgalom manipulálásában is.
 
A harmadik helyezett pedig a Cryptowall lett, amely fájlok titkosítását követően megzsarolja a felhasználókat, és váltságdíjat követel. Erős, AES-alapú titkosítást használ, így legtöbbször csak a biztonság mentésekből történő helyreállítás segíthet.
 
Mozgolódás a mobilokon
 
Ami a mobil vírusok frontját illeti, a Hiddad kártevő a januári harmadik helyéről előrébb lépett, és a legaktívabb mobil ártalmas programmá nőtte ki magát. Manipulált, ártalmatlannak látszó alkalmazások révén terjed, és elsődleges célja, hogy az okoseszközökről minél több bizalmas adatot szivárogtasson ki.
 
A mobil vírusok toplistájának második helyére a szintén kémkedő Hummingbad trójai került, míg a harmadik az egyéb károkozókat segítő Triada lett. 
 
  1. 3

    A Cisco IOS XE-hez több patch vált elérhetővé.

  2. 3

    A Google ChromeOS két fontos biztonsági javítást kapott.

  3. 4

    Elérhetővé vált a Google Chrome webböngésző legújabb biztonsági frissítése.

  4. 3

    Az IBM biztonsági frissítéseket adott ki a Qradar SIEM megoldásához.

  5. 3

    A cURL fejlesztői négy biztonsági hibáról számoltak be.

  6. 4

    Az Apple egy veszélyes biztonsági hibát javított az iOS és iPadOS operációs rendszerei kapcsán.

  7. 4

    A macOS operációs rendszerhez egy fontos biztonsági frissítés vált telepíthető.

  8. 4

    A Microsoft ezúttal nyolc biztonsági rést foltozott be az Edge webböngészőben.

  9. 4

    A Mozilla fejlesztői kritikus biztonsági hibákat szüntettek meg a Firefoxban.

  10. 4

    A IBM Secure Proxy-hoz két tucat biztonsági frissítés vált elérhetővé.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség