Mindenki frissítsen Silverlightot!

Mihamarabb célszerű frissíteni a Silverlight alkalmazást, ugyanis a kiberbűnözők a szoftver egyik biztonsági résének kihasználásával terjesztik a zsaroló programjaikat.
 

A Microsoft a januári hibajavító kedden kiadott egy MS16-006-os számú biztonsági közleményt, amelyben a Silverlight egy kritikus veszélyességű sebezhetőségéről számolt be. Egyúttal letölthetővé tette azt a frissítést, amivel a biztonsági rés befoltozhatóvá vált. Akkor a vállalat közölte, hogy a sérülékenység jogosulatlan távoli kódfuttatásra és műveletvégrehajtásra is lehetőséget adhat, így teljes mértékben kiszolgáltatottá tudja tenni az érintett rendszereket. Különösen akkor, ha a felhasználó rendszergazdai vagy emelt szintű jogosultságokkal használja a számítógépét.
 
A problémákat tetézi, hogy a Silverlight hibája weben keresztül is kihasználhatóvá vált, vagyis a támadóknak nincs más dolguk, mint a speciálisan összeállított Silverlight tartalmukat elhelyezni egy weboldalon, majd rávenni a felhasználókat arra, hogy látogassák meg ezt a weblapot. Ekkor - hibajavítás nélkül - a támadókód lefut, ami akár automatizált vírusterjesztést is elősegíthet. Sajnos mindezt a kiberbűnözők már alá is támasztották.
 
Ráugrott a hibára az Angler
 
A Kafeine néven tevékenykedő francia biztonsági kutató az Angler exploit kit tanulmányozásakor arra lett figyelmes, hogy az a Silverlight legutóbb javított sebezhetőségét is célkeresztbe állította. Az Angler az egyik leggyakrabban alkalmazott támadóeszköznek számít. A célja, hogy különféle szoftveres sérülékenységeken keresztül ostromolja a számítógépeket, és azokra nemkívánatos programokat juttasson fel. Képes kiaknázni egyebek mellett a Flash Player, az Adobe Reader és a Java biztonsági hibáit is. Most pedig már a Silverlight sebezhetőségét kihasználó exploit is bekerült a fegyvertárába.
 
Az eddigi vizsgálatok azt támasztották alá, hogy az Anglerben helyet kapó új kártékony kód kizárólag akkor működőképes, ha a Silverlight januári frissítése nem kerül fel a célkeresztbe állított számítógépekre. Ha a hibajavítás jelen van, akkor az Angler a Silverlight szempontjából hatástalanná válik, de nem szabad elfelejteni, hogy más szoftverek ostromlására ettől még képes marad. Amennyiben egy olyan számítógépre jut fel, amely nem naprakész, akkor annak komoly következményei lehetnek. Elsősorban azért, mert az Angler jelenleg leginkább a fájlokat titkosító TeslaCrypt zsaroló program terjesztésében játszik szerepet. Vagyis a befoltozatlan biztonsági rés végül helyreállíthatatlan károkhoz vezethet a fájlrendszeren, legalábbis akkor, ha nem áll rendelkezésre biztonsági mentés.
 
A Silverlight hiba története
 
A szóban forgó Silverlight sérülékenység története számos érdekességet rejt, főleg azért, mert nem egy új keletű rendellenességről van szó. A kutatások szerint a sebezhetőséget 2013-ban egy orosz hacker fedezhette fel, aki írt is egy olyan kódot, amivel kihasználhatóvá vált a hiba. Majd ezt az exploitot felajánlotta eladásra annak a Hacking Teamnek, amelytől tavaly nyáron nagymennyiségben szivárogtak ki adatok, dokumentumok. Azt ugyan nem lehet tudni, hogy a Hacking Team végül megvásárolta-e az exploitot, de az biztos, hogy a kód kikerült az internetre. Decemberben a Kaspersky Lab védelmi hálóján akadt fent először a Silverlight biztonsági résére utazó kód. A biztonsági cég rögtön jelezte a problémát a Microsoftnak, amely végül januárban orvosolta a sérülékenységet.
 
  1. 4

    Kritikus fontosságú hibajavítás vált elérhetővé a ChromeOS-hez.

  2. 3

    A ClamAV kapcsán egy közepes veszélyeségű sebezhetőségre derült fény.

  3. 3

    Az IBM két sebezhetőségről számolt be a WebSphere Application Server kapcsán.

  4. 3

    Az Oracle 71 hibajavítást adott ki az Oracle Linux operációs rendszerhez.

  5. 4

    Több mint egy tucat biztonsági javítással bővült a Google Chrome.

  6. 4

    Letölthető a VirtualBox legújabb kiadása benne 13 biztonsági javítással.

  7. 4

    Az Oracle nyolc olyan biztonsági résről számolt be, amelyeket a Database Server kapcsán kellett orvosolnia.

  8. 4

    A MySQL három tucat biztonsági frissítéssel gyarapodott.

  9. 4

    Az Java több mint egy tucat biztonsági frissítést kapott.

  10. 3

    A Microsoft három biztonsági rést foltozott be az Edge webböngészőn.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség