Megállás nélkül ostromolnak a mobilvírusok

Tavaly közel háromszorosára emelkedett a mobil kártevők száma. Továbbra is az Android kerül a legtöbbször célkeresztbe.
 

A Kaspersky Lab kiadott egy érdekes felmérést arról, hogy az elmúlt évben miként alakult a mobil készülékek megfertőzésére alkalmas kártékony programok terjedése. A felmérés alapjául a vállalat mobilbiztonsági alkalmazásai által gyűjtött telemetriai adatok szolgáltak. Sajnos az eredmények meglehetősen lehangoló képet festenek, különöse, ami az Android biztonságát illeti.
 
A biztonsági kutatók legfontosabb megállapítása az volt, hogy 2016 során háromszor több kártevő ostromolta a mobilokat, mint egy évvel korábban. A védelmi alkalmazások összesen több mint 8,5 millió alkalommal azonosítottak nemkívánatos programokat.
 
A felmérés szerint a legtöbb problémát a hirdetések mögé rejtett trójai programok okozták. 20 mobil károkozóból 16 tartozott ebbe a kategóriába. Ezek gyakorta rendszergazdai jogokat próbálnak szerezni, hogy minél több káros műveletet tudjanak végrehajtani. Így nemcsak agresszív hirdetéseket jelenítenek meg a fertőzött készüléken, hanem gyakran ellehetetlenítik az okostelefonok, táblagépek használatát, és egyéb nemkívánatos alkalmazásokat telepítenek. Sajnos ilyen trójai programok időnként a hivatalos, védelmi arzenállal körülbástyázott Google Play áruházba is beférkőznek, és nem egyszer több ezer vagy több tízezer felhasználó tölti le azokat.


Egy tipikus károkozó a Google Playen - Forrás: Kaspersky Lab
 
Zsarolás mobilokon
 
2016-ban a Kaspersky Lab mobilbiztonsági megoldásai több mint 150 ezer felhasználó mobilján észleltek zsaroló programokkal végrehajtott károkozásokat. Ez 50 százalékkal több incidenst jelent, mint egy évvel korábban. Vagyis a mobilokon is egyre intenzívebben folyik a ransomware típusú kártevők terjesztése. Ezek vagy zárolják az okostelefont, táblagépet, vagy egyes esetekben akár fájlok titkosítására is képesek, hasonlóan a PC-s társaikhoz.


A mobil zsaroló programok megoszlása - Forrás: Kaspersky Lab
 
Mobil banki trójai programok
 
Tavaly több mint 305 ezer felhasználót állítottak célkeresztbe mobil banki károkozók. (Egy évvel korábban ez a szám 56 ezer volt.) Ezek az ártalmas programok képesek megkerülni az Android egyes biztonsági mechanizmusait, megtévesztik a felhasználót, majd adatokat lopnak.
 
"Tavaly nőtt a száma az olyan, hirdetések mögé rejtett trójai programoknak, amelyek képesek rendszergazdai szintű jogokat szerezni. 2016-ban ezek jelentették a leggyakoribb fenyegetést, és nem látjuk a jelét annak, hogy e trendek kedvezőbb irányba mozdulnának. A kiberbűnözők kihasználják azt, hogy a legtöbb készülék operációs rendszere egyáltalán nem vagy csak későn kap frissítést. Azt látjuk, hogy a mobilok frontján az alvilág zsúfolttá kezd válni, és emiatt a kiberbűnözők új támadási felületeket keresnek. Egyelőre úgy tűnik, hogy ez az új felület az IoT, azaz a Dolgok Internete lesz" - vonta le a következtetéseket Roman Unuchek, a Kaspersky Lab USA Senior Malware elemzője.
 
  1. 3

    A Google ChromeOS két fontos biztonsági javítást kapott.

  2. 4

    Elérhetővé vált a Google Chrome webböngésző legújabb biztonsági frissítése.

  3. 3

    Az IBM biztonsági frissítéseket adott ki a Qradar SIEM megoldásához.

  4. 3

    A cURL fejlesztői négy biztonsági hibáról számoltak be.

  5. 4

    Az Apple egy veszélyes biztonsági hibát javított az iOS és iPadOS operációs rendszerei kapcsán.

  6. 4

    A macOS operációs rendszerhez egy fontos biztonsági frissítés vált telepíthető.

  7. 4

    A Microsoft ezúttal nyolc biztonsági rést foltozott be az Edge webböngészőben.

  8. 4

    A Mozilla fejlesztői kritikus biztonsági hibákat szüntettek meg a Firefoxban.

  9. 4

    A IBM Secure Proxy-hoz két tucat biztonsági frissítés vált elérhetővé.

  10. 3

    A Zulip Serverhez egy biztonsági hibajavítás vált elérhetővé.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség