Mattot ad a Ficker vírus

​A Ficker nevű kártékony program hamis Microsoft Store és Spotify alkalmazásokkal, illetve weboldalakkal próbálja megtéveszteni a felhasználókat, akiktől aztán adatokat lop.
 

A Ficker károkozó először idén januárban hallatott magáról, amikor különböző alvilági netes fórumokon bukkant fel. A készítői bérbe adták a szerzeményüket, és ilyen módon próbáltak anyagi haszonra szert tenni. Azzal hirdették a szerzeményüket, hogy adatlopásra kiélezett funkciókkal rendelkezik. Így például alkalmas webböngészőkből, FTP-kliensekből és egyéb alkalmazásokból (például Pidgin, Steam, Discord) bizalmas adatokat kiexportálni, valamint képes kripto pénztárcák, dokumentumok eltulajdonítására, illetve képernyőképek készítésére. A megkaparintott adatokat, fájlokat pedig egy ZIP-állományba csomagolja be, és úgy tölti fel azokat az éppen megadott szerverre.
 
Az ESET biztonsági kutatói is folyamatosan figyelemmel kísérik a Ficker körüli változásokat, és a legutóbbi vizsgálatuk során arra figyeltek fel, hogy a károkozó minden korábbinál megtévesztőbb módon terjed. A legújabb variánsa egyebek mellett a Microsoft Store, valamint a Spotify ismertségét is kihasználja a felhasználók átejtéséhez.
 
Sakkozás sakk nélkül
 
A csalók különböző webes hirdetéseket tettek közzé, amik egyebek mellett egy sakkprogram letöltésére buzdítanak. Amennyiben egy ilyen reklámra a felhasználó rákattint, akkor egy hamis Microsoft Store weboldalra jut, ahol egy szintén hamis sakkprogramot tölthet le. Ennek a programnak semmiféle köze nincs a sakkhoz, de annál több a Ficker trójaihoz. A felhasználó számítógépére Amazon AWS-ről letöltődő (jelenleg éppen 'xChess_v.709.zip' nevű) fájl kitömörítését, majd az abban lévő állomány elindítását követően a számítógép azonnal megfertőződik, és megkezdődik az adatszivárogtatás.


Forrás: ESET
 
A Spotify-os trükk is egy hamis weboldalon keresztül valósul meg, és egy ingyenes, Windows-os Spotify alkalmazással kecsegteti a felhasználókat. A valóságban azonban ez esetben is egy fertőzött állomány kerül a számítógépre benne a trójaival.


Forrás: ESET
 
Mit tehetünk?
 
Nyilván a Ficker esetében is a megelőzés a legfontosabb, ami a vírusvédelmi alkalmazások használata mellett feltételezi a biztonságtudatos internetezést is. Ha pedig mégis megfertőződik a számítógépünk a trójaival, akkor rögtön végezzünk alapos vírusírtást, és mindenhol változtassunk jelszót.
 
  1. 3

    Az Oracle 71 hibajavítást adott ki az Oracle Linux operációs rendszerhez.

  2. 4

    Több mint egy tucat biztonsági javítással bővült a Google Chrome.

  3. 4

    Letölthető a VirtualBox legújabb kiadása benne 13 biztonsági javítással.

  4. 4

    Az Oracle nyolc olyan biztonsági résről számolt be, amelyeket a Database Server kapcsán kellett orvosolnia.

  5. 4

    A MySQL három tucat biztonsági frissítéssel gyarapodott.

  6. 4

    Az Java több mint egy tucat biztonsági frissítést kapott.

  7. 3

    A Microsoft három biztonsági rést foltozott be az Edge webböngészőn.

  8. 4

    A PuTTY-hoz egy biztonsági frissítés vált elérhetővé.

  9. 4

    A XenServer és a Citrix Hypervisor is biztonsági frissítéseket kapott.

  10. 3

    A GitLab újabb biztonsági javításokat adott ki.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség