Kritikus hiba, avagy amikor rosszul sül el a víruskeresés

​A Microsoft soron kívüli biztonsági frissítést adott ki a Windows operációs rendszerhez, és egyes biztonsági alkalmazásaihoz. Kritikus hiba javítására került sor.
 

A Microsoft úgy határozott, hogy nem várja meg az áprilisi hibajavító keddet azzal a frissítéssel, amely egy kritikus veszélyességi besorolást kapott sebezhetőséget orvosol. A sérülékenységet Thomas Dullien, a Google Project Zero biztonsági kutatója fedezte fel, és jelezte azt a Microsoftnak. A hibáról hamar bebizonyosodott, hogy az valóban komoly veszélyt jelent a számítógépekre nézve. Ezért nem csoda, hogy a vállalat gyorsan cselekedett.

A sérülékenységet ezúttal az MMPE (Microsoft Malware Protection Engine), pontosabban a mpengine.dll fájl tartalmazza. Ez azért is aggasztó, mert ezt a fájlt az alábbi összetevők is használják:
Windows Defender
Microsoft Security Essentials
Microsoft Endpoint Protection
Windows Intune Endpoint Protection
Microsoft Forefront Endpoint Protection

Mivel a Windows Defender része a Windows 10-nek is, és alapértelmezésként engedélyezett a működése, ezért a kockázatok még fokozottabban jelentkeznek. Ráadásul a sérülékenység kihasználása sem túl komplikált feladat, és ami még rosszabb, hogy felhasználói közreműködés nélkül is komoly károkhoz vezethet. Ennek oka, hogy az MMPE magas szintű jogosultságokkal fut a rendszereken, ezért annak hibája tulajdonképpen teljes mértékben kiszolgáltatottá tudja tenni a számítógépeket, amelyek felett a támadók teljes mértékben átvehetik az irányítást. 

Az eddigi vizsgálatok szerint a sérülékenységben rejlő lehetőségeket a támadók többféle módon is kiaknázhatják. Speciálisan összeállított fájlokat helyezhetnek el weboldalakon, küldhetnek e-mailben vagy azonnali üzenetküldőkkel. Amikor pedig ezeket az állományokat a felhasználó böngészője, levelező programja stb. letölti, akkor a biztonsági összetevő automatikusan elvégzi az ellenőrzést. Ennek során pedig kiszolgáltatottá teszi a PC-t.

A Microsoft által kiadott frissítés hamarosan minden olyan érintett számítógépre eljut, amelyeken engedélyezett az automatikus frissítés. A hibát az MMPE 1.1.14700.5-ös verziója javítja.
 
  1. 3

    A Cisco IOS XE-hez több patch vált elérhetővé.

  2. 3

    A Google ChromeOS két fontos biztonsági javítást kapott.

  3. 4

    Elérhetővé vált a Google Chrome webböngésző legújabb biztonsági frissítése.

  4. 3

    Az IBM biztonsági frissítéseket adott ki a Qradar SIEM megoldásához.

  5. 3

    A cURL fejlesztői négy biztonsági hibáról számoltak be.

  6. 4

    Az Apple egy veszélyes biztonsági hibát javított az iOS és iPadOS operációs rendszerei kapcsán.

  7. 4

    A macOS operációs rendszerhez egy fontos biztonsági frissítés vált telepíthető.

  8. 4

    A Microsoft ezúttal nyolc biztonsági rést foltozott be az Edge webböngészőben.

  9. 4

    A Mozilla fejlesztői kritikus biztonsági hibákat szüntettek meg a Firefoxban.

  10. 4

    A IBM Secure Proxy-hoz két tucat biztonsági frissítés vált elérhetővé.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség