Kiütik a robotok a biztonsági szakembereket?

A mesterséges intelligencia az IT-biztonságra is jelentős hatást gyakorol, és jelentősen át fog alakítani az egyes védelmi munkaköröket.
 

Az ipari forradalom óta létező aggály, hogy a technológia fejlődésével bizonyos feladatkörök és szakemberek helyét gépek veszik át. Napjaink robbanásszerű modernizációja mellett szinte minden munkakörrel kapcsolatban felmerül ez a kérdés. A NetIQ szakértői azt járták körbe, hogy vajon megalapozott-e ez a félelem az IT-biztonsági szakemberek körében.
 
Az elmúlt években egyre több szakértő figyelmeztet arra, hogy az automatizáció számos munkahelyet megszüntethet Ez a félelem azonban napjainkban leggyakrabban a gyártás területével kapcsolatban merül fel. Az International Federation of Robotics adatai szerint az autógyártásban működik a legtöbb robot, a gépek 40 százalékát ebben a szektorban alkalmazzák világszerte.
 
Noha egyelőre elsősorban a gyárakban zajlik a robotok forradalma, azért a jövőben bármelyik ágazatba betörhetnek a gépek. Erre nemrégiben a Gartner egyik szakértője mutatott rá: míg a gyártási területeken a robotok térnyerése figyelhető meg, a szellemi munka esetében a mesterséges intelligencia gyors fejlődése jelzi előre, hogy a jövőben más munkakörök is áldozatul eshetnek modern világunknak. Erre az eshetőségre olyan szakemberek, tudósok és üzletemberek is figyelmeztettek már, mint például Stephen Hawking, Elon Musk vagy Jonathan Rosenberg, a Google korábbi alelnöke.
 
A "gépek" térhódítása a kibertérben
 
Azon szakemberek számára, akik az információk biztonságával, felügyeletével és tárolásával foglalkoznak, többnyire elképzelhetetlennek tűnik, hogy a munkájukat automatizálják. Eközben egyre több előrejelzés mutat rá arra, hogy a mesterséges intelligenciát és a gépi tanulást egyre szélesebb körben fogják alkalmazni az IT-biztonság terén. A Gartner friss jóslatai szerint 2020-ra például a penetrációs tesztek 10 százalékát már gépi tanulást alkalmazó rendszerek fogják végezni.
 
A másik oldal természetesen ugyanúgy kihasználhatja az AI előnyeit. Egy, az AI és a kiberbiztonság kapcsolatát vizsgáló szakértő például arra figyelmeztetett, hogy az AI előnyeit kihasználó támadások következtében várhatóan robbanásszerűen nő a különféle incidensek száma, beleértve a hálózatok feltörését, a személyes adatok ellopását és az intelligens vírusok járványszerű terjedését. A mesterséges intelligenciában az a veszélyes, hogy - mint bármely technológiát - jó és rossz célokra egyaránt fel lehet használni.
 
Felkészülés az automatizált jövőre
 
Kétségtelen, hogy az automatizálás egyre nagyobb szerepet játszik az IT-biztonságban. Az ilyen jellegű megoldások már most is komoly előnyt biztosítanak a támadások észlelésében és elhárításában. Ez hatékonyabb működést tesz lehetővé, ennek következtében bizonyos szakemberek munkájára kevésbé lesz szükség – véli a NetIQ. Azonban attól nem igazán kell tartani, hogy e szakemberek az utcára kerülnek, hiszen világszintű munkaerőhiány figyelhető meg a védelmi területeken is. Sőt az említett változások új feladatköröket és munkahelyeket teremtenek. Elképzelhető, hogy a későbbiekben minden nagyobb vállalat IT-biztonsági csapatában szükség lesz AI-biztonsági szakemberekre.
 
Nem valószínű tehát, hogy a jövőben nélkülöznünk kellene az IT-biztonsági szakembereket, de a szerepek biztosan át fognak alakulni. Napjainkban az a legnagyobb kihívás, hogy olyan szaktudást szerezzünk, amely segít az átalakulás követésében, illetve elősegítésében.
 
  1. 4

    Kritikus fontosságú hibajavítás vált elérhetővé a ChromeOS-hez.

  2. 3

    A ClamAV kapcsán egy közepes veszélyeségű sebezhetőségre derült fény.

  3. 3

    Az IBM két sebezhetőségről számolt be a WebSphere Application Server kapcsán.

  4. 3

    Az Oracle 71 hibajavítást adott ki az Oracle Linux operációs rendszerhez.

  5. 4

    Több mint egy tucat biztonsági javítással bővült a Google Chrome.

  6. 4

    Letölthető a VirtualBox legújabb kiadása benne 13 biztonsági javítással.

  7. 4

    Az Oracle nyolc olyan biztonsági résről számolt be, amelyeket a Database Server kapcsán kellett orvosolnia.

  8. 4

    A MySQL három tucat biztonsági frissítéssel gyarapodott.

  9. 4

    Az Java több mint egy tucat biztonsági frissítést kapott.

  10. 3

    A Microsoft három biztonsági rést foltozott be az Edge webböngészőn.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség