Kártékony Word dokumentumok makrók nélkül

Biztonsági kutatók olyan kártékony, Word állományok terjedésére lettek figyelmesek, amelyek nagyon alattomos módon képesek adatokat szivárogtatni.
 

A Word dokumentumok nagy népszerűségnek örvendenek a kiberbűnözők körében. Az esetek többségében vírusterjesztéshez használják ezeket a fájlokat, és makrók segítségével igyekeznek elérni a céljaikat. Ehhez azonban felhasználói közreműködésre is szükségük van, hiszen az Office egy jó ideje alapértelmezetten tiltja a makrók futtatását, és azt felhasználói engedélyhez köti.
 
Az elmúlt években sok social engineering trükk látott napvilágot azzal kapcsolatban, hogy a felhasználókat miként lehet megtéveszteni, és rávenni arra, hogy minden óvintézkedés ellenére jóváhagyják a makrók végrehajtását. Viszont a csalók számára ez macerás, ezért igyekeznek kizárni az emberi tényezőket. Vélhetőleg ezért születtek meg azok a Word dokumentumok is, amik makrók nélkül is képesek nemkívánatos műveletek elvégzésére. Szerencsére ezek egyelőre jóval kisebb kockázatot jelentenek, mint a korábbi társaik.
 
A Kaspersky Lab hálóján olyan Word dokumentum akadt fent, amely látszólag semmi ártalmasat nem végez, és makrókkal kapcsolatos engedélyeket sem kér. Csakhogy a háttérben valami érdekes történt, amikor a kutatók megnyitották a fájlt. Kiderült, hogy egy nem dokumentált lehetőséget sikerült kiaknázni, amivel a Word egy távoli szerverhez csatlakozik. Ekkor egy PHP-alapú weboldal jut szerephez, amely felé az Office alkalmazás egy GET-kérést küld.
 
De miért is jó mindez a támadók számára? Elsősorban azért, mert tisztába kerülhetnek azzal, hogy melyik gépen fut Word alkalmazás, sőt még azt is megtudhatják, hogy milyen verzió. Ezeket az információkat pedig további károkozások megtervezéséhez használhatják fel.
 
A problémás Word dokumentum egy INCLUDEPICTURE nevű mezőt használ, amelynek pontos működése nem dokumentált. Ennek ellenére sikerült azt kipuhatolni, így elérhetővé vált, hogy a Word anélkül kezdjen "pletykálni" magáról, hogy azt a felhasználó észrevehetné.
 
A biztonsági cég szerint ezt a funkciót a Windows-os Word mellett az iOS és az Android kompatibilis verzió is tartalmazza. Az is bizonyos, hogy a kártékony Word fájlok LibreOffice vagy OpenOffice segítségével történő megnyitásakor a rejtett linkek nem okoznak gondot.
 
  1. 4

    Kritikus fontosságú hibajavítás vált elérhetővé a ChromeOS-hez.

  2. 3

    A ClamAV kapcsán egy közepes veszélyeségű sebezhetőségre derült fény.

  3. 3

    Az IBM két sebezhetőségről számolt be a WebSphere Application Server kapcsán.

  4. 3

    Az Oracle 71 hibajavítást adott ki az Oracle Linux operációs rendszerhez.

  5. 4

    Több mint egy tucat biztonsági javítással bővült a Google Chrome.

  6. 4

    Letölthető a VirtualBox legújabb kiadása benne 13 biztonsági javítással.

  7. 4

    Az Oracle nyolc olyan biztonsági résről számolt be, amelyeket a Database Server kapcsán kellett orvosolnia.

  8. 4

    A MySQL három tucat biztonsági frissítéssel gyarapodott.

  9. 4

    Az Java több mint egy tucat biztonsági frissítést kapott.

  10. 3

    A Microsoft három biztonsági rést foltozott be az Edge webböngészőn.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség