ISO-fájlokkal támad a Loki vírus

​A Loki botnet üzemeltetői újabb cseles trükkel próbálják megfertőzni a számítógépeket. Ön semmiképpen ne dőljön be nekik!
 

A Loki botnet már több éve létezik, és számos alvilági akcióban jutott szerephez. Egyelőre senkinek sem sikerült kihúznia a méregfogát, így még napjainkban is meglehetősen aktív. A legújabb támadáshulláma elsősorban a vállalati és intézményi felhasználókat veszélyezteti.
 
A támadók ezúttal is kéretlen elektronikus levelek révén igyekeznek beférkőzni a szervezetek informatikai hálózataiba. A legtöbb esetben az e-mailjeiket úgy tüntetik fel, mintha azok a célkeresztbe állított vállalat egyik munkatársától származnának, de az is előfordul, hogy külső partnereknek adják ki magukat. Ekkor látszólag megrendeléseket, ajánlatokat küldözgetnek. E küldeményekben azonban tényleg minden csak látszat, hiszen semmi sem az, aminek elsőre látszik. Különösen nem az e-mailek melléklete, amelyekbe ezúttal egy ISO-fájl kerül. Ez meglehetősen szokatlan formátum, valószínűleg a támadók éppen ezért választották a legújabb akciójukhoz.
 
Az ISO-fájlokat az újabb operációs rendszerek alapból képesek megnyitni (e fájlok általában lemezképet tartalmaznak). Emellett azonban számos alkalmazás is boldogul az ISO-állományokkal, így a kíváncsi felhasználók biztosan megtalálják a módját, hogy megnyissák azokat.
 
A problémák ezután következnek, ugyanis a mellékelt ISO-fájl tartalmazza a Loki botnethez tartozó trójait, amely adatlopásra alkalmas. Elsősorban felhasználónevek és jelszavak iránt mutat fokozott érdeklődést. A hitelesítő adatokat webböngészőkből, üzenetküldő alkalmazásokból, FTP-kliensekből is képes kinyerni, majd feltölteni a támadók szervereire. Mindezek mellett nem veti meg a kriptopénzekkel (digitális pénztárcákkal) kapcsolatos információkat sem.
 
A Loki legújabb akcióját leleplező Kaspersky Lab szakértői szerint a károkozó ellen a technológiai védelmen túl az alkalmazottak oktatásával lehet fellépni. A felhasználóknak fel kellene tenniük a kérdést, hogy vajon miért is kapnak ISO-fájlt e-mailben bárkitől is. Természetesen az is segíthet a kockázatcsökkentésben, ha a lehetőségekhez mérten még azelőtt kiszűrjük az ISO-fájlokat tartalmazó e-maileket, még mielőtt azok bekerülnének a postafiókokba.
 
  1. 3

    A FreeRDP-hez öt patch vált elérhetővé.

  2. 4

    A Dell biztonsági frissítést adott ki a Custom VMware ESXi-hez.

  3. 4

    A Google kritikus veszélyességű sebezhetőségeket orvosolt a Chrome webböngésző kapcsán.

  4. 3

    Az IBM QRadar SIEM-hez egy biztonsági javítás érkezett.

  5. 3

    A Fortinet FortiNAC-F kapcsán egy biztonsági hibára derült fény.

  6. 4

    A Firefox legújabb kiadása számos sebezhetőséget orvosolt.

  7. 4

    A CrushFTP fejlesztői egy biztonsági rést foltoztak be.

  8. 4

    A GNU C Library kapcsán egy veszélyes biztonsági résre derült fény.

  9. 4

    A Microsoft Edge legújabb verziója számos sebezhetőséget szüntet meg.

  10. 4

    Kritikus fontosságú hibajavítás vált elérhetővé a ChromeOS-hez.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség