Így támadják az okostelefonokat a mobilvírusok

Az okostelefonokat fertőző kártékony programok továbbra is kitartanak az Android mellett, és egyre inkább rászoknak a zsarolásra, illetve az emelt díjas SMS-ezésre.
 

A root jogokkal rendelkező és ezt kihasználó rosszindulatú programok az egyik legelterjedtebb kiberfenyegetéseknek számítottak az elmúlt években a mobilok világában. Ezek a károkozók gyakorta észrevétlenül telepítettek más, nemkívánatos alkalmazásokat. Sokszor a fertőzött készülékeket addig bombázták hirdetésekkel, mígnem azok használhatatlanná váltak. Nem utolsó sorban pedig az eltávolításuk sem mindig volt triviális feladat. 

A Kaspersky Lab megfigyeléseiből azonban az látszik, hogy tavaly csökkent e trójai programok száma. Ennek egyik oka, hogy folyamatosan tűnnek el a süllyesztőben azok az okostelefonok, táblagépek, amelyek olyan régi Android operációs rendszerekre épültek, amik esetében a rootolás még könnyebb feladatnak számított. 

A biztonsági cég statisztikái alapján tavaly a felhasználók 57 százaléka használt Android 5.0-ás vagy régebbi operációs rendszert, míg 2016-ban ez az arány még 85 százalék volt. Eközben az Android 6.0-át futtató készülékek aránya több mint duplájára nőtt. 

A mobil reklámprogramokat sem kerülte el a változás szele. Tavaly ezek a nemkívánatos appok is új módszereket kezdtek alkalmazni, és egyre inkább rászoktak az emelt díjas SMS szolgáltatásokkal való visszaélésekre. 

Mobil zsarolóvírusok

2017-ben a globális zsarolóvírus járványok megrázták a világot: a WannaCry és az ExPetr támadásai rengeteg rendszert bénítottak meg. A Kaspersky Lab több mint félmillió zsarolóvírust azonosított, ami duplája a 2016-os adatoknak. Ebből a szempontból a mobilok frontján sem volt éppen kedvező a helyzet. A legtöbb probléma a Congur trójai család miatt következett be. Ezek a kártevők átállították a fertőzött készülékek PIN-kódját, és a feloldásért cserébe pénzt követeltek. 

Tavaly a mobil zsaroló programok elsősorban a készülékek zárolásával igyekeztek rávenni a felhasználókat a váltságdíjak kifizetésére, de azért volt néhány olyan károkozó is, amelyek - a PC-s társaikhoz hasonlóan - fájlok titkosítására is alkalmassá váltak. Ezek közé tartozott a Svpeng és a Faketoken mobilvírus is. 

Összességében elmondható, hogy 2017-ben a biztonsági cég 42,7 millió mobil malware támadást detektált. A legtöbbet Iránban, Bangladesben és Indonéziában.

"Manapság a root jogokat szerző mobil banki trójai programok visszaszorulóban vannak. Ugyanakkor, ha az Android új verziói sérülékenynek bizonyulnak, akkor a bűnözők is új lehetőségeket fognak keresni, és nem kétséges, hogy visszatérnek ezekhez az eszközeikhez. Eközben nem lesz meglepő az olyan mobilkártevők megjelenése sem, amelyek kriptobányász modullal rendelkeznek annak ellenére, hogy a mobil készülékek teljesítménye nem olyan nagy, mint az asztali számítógépeké"

- nyilatkozta Roman Unuchek, a Kaspersky Lab biztonsági szakértője. 

A kockázatok csökkentése és a védelem megerősítése érdekében követezzen néhány általános jó tanács:
  • Figyeljen a telepített alkalmazásaira, és ne töltsön le ismeretlen forrásból származó applikációkat.
  • Mindig frissítse készülékén az operációs rendszert és az alkalmazásokat.
  • Rendszeresen végezzen ellenőrzést a készülékein, hogy azonosíthassa a potenciális fertőzéseket.
  • Használjon megbízható és hatékony mobilbiztonsági szoftvereket.
 
  1. 3

    A FreeRDP-hez öt patch vált elérhetővé.

  2. 4

    A Dell biztonsági frissítést adott ki a Custom VMware ESXi-hez.

  3. 4

    A Google kritikus veszélyességű sebezhetőségeket orvosolt a Chrome webböngésző kapcsán.

  4. 3

    Az IBM QRadar SIEM-hez egy biztonsági javítás érkezett.

  5. 3

    A Fortinet FortiNAC-F kapcsán egy biztonsági hibára derült fény.

  6. 4

    A Firefox legújabb kiadása számos sebezhetőséget orvosolt.

  7. 4

    A CrushFTP fejlesztői egy biztonsági rést foltoztak be.

  8. 4

    A GNU C Library kapcsán egy veszélyes biztonsági résre derült fény.

  9. 4

    A Microsoft Edge legújabb verziója számos sebezhetőséget szüntet meg.

  10. 4

    Kritikus fontosságú hibajavítás vált elérhetővé a ChromeOS-hez.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség