Hogyan ajándékozzunk okoseszközt a gyerekeknek?

A gyerekek egyre fiatalabb korban találkoznak a digitális világ nyújtotta lehetőségekkel és egyben azok veszélyeivel.
 

Egy közelmúltban készült felmérés szerint a gyerekek 13,2 százaléka napi 4 óránál több időt tölt internetezéssel. Nemcsak az idősebb (13-18 év) korosztály, hanem a fiatalabbak (6-12 év) is napi szinten barangolnak a világhálón. Ennek egyik oka, hogy a kicsik egyre korábban kapják meg az első okoseszközeiket.
 
A gyerekek legtöbbször a szüleiktől kapják a különböző okoseszközöket, akik általában alapos beszélgetés és szabályok felállítása nélkül adják a gyermekeik kezébe a kütyüket. Ezek az eszközök azonban megfelelő felkészítés és védelem hiányában rengeteg veszélyt hordoznak.
 
Fontos hangsúlyozni, hogy az internetnek rengeteg pozitív oldala van, temérdek lehetőséget nyújt a szórakozásra, hatalmas zenei archívumokkal, kimeríthetetlen olvasnivalóval, film és videó nézési lehetőségekkel, illetve hasznos társ lehet a tanulásban is. Nem szabad elfelejtenünk azonban azt sem, hogy az online térnek van sötét oldala. Mire érdemes tehát figyelni, amikor az említett eszközöket odaadjuk a gyereknek?
 
Az online világ sötét oldala
 
A veszélyek tárháza sajnos hatalmas, de van pár téma, amit mindenképp érdemes átbeszélni annak érdekében, hogy megóvjuk a gyerekeket a lehetséges veszélyektől. Beszélgessünk velük az informatika alapjairól, mutassuk meg, hogyan kell tartalmakat megfontoltan letölteni a netről, és tisztázzuk az egyedi és erős jelszavak használatának fontosságát.
 
Térjünk ki arra is, hogy miként lehet biztonságos a webböngészés, illetve hogyan kezeljék az életkoruknak nem megfelelő tartalmakat. Világosítsuk fel a gyerekeket arról, hogy mit érdemes tudni a közösségi hálókról, mik az alapvető chat szabályok, illetve miket lehet és miket nem szabad megosztaniuk magukról a világhálón. Tisztában kell lenniük azzal, hogy léteznek netes pedofilok, és hogy hova fordulhatnak segítségért virtuális zaklatás esetén.
 
Állítsunk fel (idő)korlátokat
 
A képernyő előtt töltött idő mennyisége folyamatosan növekszik, nemcsak a felnőtt társadalomban, hanem a gyerekek körében is. A jelenlegi adatok szerint a fiatalok hétköznapi szabadidejük 70 százalékát a számítógép és a televízió előtt töltik. A különböző közösségi médiafelületek 44 százalékát, míg a telefonozás 32 százalékát veszi el az idejüknek.
 
A fentiek miatt próbáljunk közösen kialakítani olyan szabályokat a családban, amik keretek közé szorítják a mobiltelefon- és internethasználatot, a tévézést és a számítógép előtt töltött időt. Fontos, hogy a szabályok mindenkire vonatkozzanak. Vagyis a szülőknek is be kell tartani ezeket, hiszen ők mutatnak példát a gyerekeknek. Kiköthetjük például azt, hogy vacsorázás közben senki nem használhat okoseszközt, vagy dönthetünk konkrét időkorlátozásról is. A lényeg, hogy a saját szokásainkhoz mérten, közösen húzzuk meg ezeket a határokat.
 
Ne adjunk teret a zaklatásnak
 
Az internethasználat terjedésével a zaklatás online formája is megjelent a mindennapokban. Az úgynevezett cyberbullying hosszútávú károkat okozhat a gyerekek személyiségfejlődésében.
 
Szülőként fontos, hogy megértsük és elfogadjuk az online világ térnyerését. Azzal, hogy elvesszük a gyerekektől az elektronikus eszközöket, töröljük a profiljukat a közösségi oldalakról, vagy "kémkedünk" utánuk, valójában nem tudjuk kontrollálni a helyzetet. Próbáljuk tiszteletben tartani azt, hogy a gyerekeknek is van már saját magánéletük, és azzal, ha elszakítjuk őket a mindenki által használt kapcsolattartási formáktól, csak kárt fogunk okozni. Amit tehetünk, hogy nyíltan és őszintén beszélgetünk velük a témáról. A számonkérés helyett igyekezzünk az internetről való beszélgetést a mindennapok részévé tenni.
 
Amennyiben tudomást szerzünk róla, hogy gyermekünket már zaklatták az interneten, próbáljuk bátorítani arra, hogy beszéljen a problémáról.
 
Legyünk naprakészek
 
Az ESET biztonsági cég szakemberei szerint kulcsfontosságú a szülők tudatos hozzáállása. Sajnos még mindig kevés az olyan szülő, aki teljes mértékben tisztában van az internethasználattal, illetve annak veszélyeivel és kockázataival. Pedig nagyon fontos, hogy időben észleljük a problémát, és neveljük gyermekeinket a biztonságtudatos internethasználatra.
 
  1. 3

    A Google ChromeOS két fontos biztonsági javítást kapott.

  2. 4

    Elérhetővé vált a Google Chrome webböngésző legújabb biztonsági frissítése.

  3. 3

    Az IBM biztonsági frissítéseket adott ki a Qradar SIEM megoldásához.

  4. 3

    A cURL fejlesztői négy biztonsági hibáról számoltak be.

  5. 4

    Az Apple egy veszélyes biztonsági hibát javított az iOS és iPadOS operációs rendszerei kapcsán.

  6. 4

    A macOS operációs rendszerhez egy fontos biztonsági frissítés vált telepíthető.

  7. 4

    A Microsoft ezúttal nyolc biztonsági rést foltozott be az Edge webböngészőben.

  8. 4

    A Mozilla fejlesztői kritikus biztonsági hibákat szüntettek meg a Firefoxban.

  9. 4

    A IBM Secure Proxy-hoz két tucat biztonsági frissítés vált elérhetővé.

  10. 3

    A Zulip Serverhez egy biztonsági hibajavítás vált elérhetővé.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség